“על איגוד ערים חיפה להסיר העננה מעליו”

 

כך אמרה יו”ר הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר, בדיון על ניגוד-עניינים לכאורה בין סמנכ”לית האיגוד לבעלה המבצע עבודות לתעשיות באזור. חברי כנסת: “חשד להפרת-אמונים”.

 

003-_ועדה_דיון.jpg

הועדה לביקורת המדינה קיימה היום (ב’) דיון על ניגוד העניינים לכאורה באיגוד ערים לאיכות הסביבה בחיפה. דיון אותו יזמה סיעת “הירוקים של חיפה” במועצת העיר בשיתוף עם חברות הכנסת יעל כהן פארן ויעל גרמן ובשיתוף ארגון “מגמה ירוקה”.

יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר: “הארגון משפיע על האוויר אותו נושמים 700 אלף אזרחים באזור, דיווח מגמתי וניגודי עניינים מעלים חשש לאינטרס של הציבור. מי שעלה חשד לגביו לא יכול להיות חלק מהשירות הציבורי, וההגבלות שהוטלו על עובדת האיגוד שבעלה הוא קבלן באיזור אינן די-ברורות, אינן די מעוגנות בכתב, ומעלות יותר מחשש”.

חכ_יעל_כהן_פארן.JPGח”כ יעל כהן-פארן, האשימה כי סמנכ”ל האיגוד נמצאת בניגוד עניינים חריף בשל העובדה כי בעלה מבצע פרויקטים בעשרות מיליוני שקלים עבור התעשייה עליה היא מפקחת. לדבריה: “אמנם העובדת חתומה על הסכם ניגוד עניינים האמור להגבילה, אלא שנראה כי היא מעורבת בייצור דו”חות שונים ובהעברת חוות דעת לגופי התכנון ביחס לתעשיות שהיא מנועה מלעסוק בהן. אם החשדות נתונים כל נתוני הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה על זיהום האוויר באזור הם חלקיים ושגויים, שמשמעותה הפרת אמונים של עובדי ציבור. הדבר מסביר חוות-דעת תמוהות של האיגוד בעניין תעשיות שונות במפרץ”.
חכ_יעל_גרמן.JPGח”כ יעל גרמן: “כל העת מתנהלות בדיקות זיהום אוויר במפרץ חיפה, והפלא ופלא כל הבדיקות מתגלות תקינות – כשממול נתוני התחלואה של מבוגרים וילדים באיזור רק עולים”.
חכ_דב_חנין.PNGח”כ דב חנין: “עצם המבנה של איגודי הערים לא-תקין כיוון שתקציבם מגיע מהתעשיות המזהמות”.
ירון_חנן_-_חבר_מועצת_העיר_-_הירוקים_של_חיפה.JPGחבר מועצת העיר חיפה, ירון חנן שסיעתו (הירוקים של חיפה) חשפה את השערורייה הזו וגם הגישה על כך תלונות במשטרה, ציין כי בכל המבחנים שקבע בית המשפט העליון לקיומה של עבירת “הפרת אמונים” עקב ניגוד עניינים של עובד ציבור, בלה בן דוד ומנהליה לא עמדו: בשמירה על אמון הציבור, הגנה על טוהר המידות ומינהל ציבורי תקין.

לדבריו של ירון חנן: “די באי עמידת עובד הציבור באחד ממבחנים אלו כדי שתיווצר עבירה פלילית. לדעתי עולה חשד כבד מאד לביצוע עבירה פלילית מתמשכת בעיקר מצד הסמנכ”לית בן דוד, שלא מבצעת אפילו את ההתחייבויות שהיא חתמה עליהן ובכלל זה היא לא מבצעת גילוי נאות בועדות התכנון שדנות בעניין תוכניות ההרחבה של בז”ן, גם שמנכ”ל האיגוד יושב לצידה ולא נמנעת מהשתתפות בתהליכי קבלת החלטות הנוגעות למפעלי התעשייה באזור. גם מצד הממונים עליה אני רואה שותפות למעשיה כי הם הודו שידעו על בעיית הפרת האמונים הזו לכאורה”.

חנן הדגיש, כי רק לאור הגילויים הללו לא ניתן כלל לתת אמון בפרסומי האיגוד, בדוחות שהוא מפרסם, בהמלצות של בכיריו ובנתונים שהאיגוד מפרסם ולכן נופל פגם חמור בבכירים הללו שעדיין מכהנים בתפקידיהם ולא ברור כיצד הם עדיין מגבים זה את זה. לדבריו: “מצאנו כי האיגוד מבצע לכאורה מניפולציות בנתונים, בסיכומים ובדוחות שהוא מפרסם באופן שמיטיב עם מפעלי התעשייה ובז”ן בראשם”. חנן, הביא כדוגמא מידע שהגיע לידי שמואל גלבהרט על אחד מהאירועים הקשים של זיהום אוויר במפרץ חיפה בשנת 2014 . באירוע זה שבו פונו ילדי בתי”ס בקרית חיים עקב התפשטות ריח רע וחריף ותלונות על צריבות בעיניים, ניתן היה לראות כיצד מנכ”ל האיגוד בסיוע הסמנכ”לית הציגו כביכול מצג מוטעה שהריח לא הגיע ממפעלי תעשייה באזור אלא מכיוון הים.

רן_מינרבי.JPG רן מינרבי, מארגון “מגמה ירוקה” הציג מצגת גדושה בדוגמאות הממחישות פעילות לסילוף נתונים, העלמת מידע שהיה חייב להיות גלוי לציבור, הצגה חלקית של נתונים ועוד מצד האיגוד.
רויטל_גולדשמיד_-_מגמה_ירוקה.JPGרויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה חיפה, מסרה לחי פה: דיווחי איגוד ערים למשרד הגנ”ס מטוייחים. הנתונים עליהם מסתמכת ועדת תכנון ובנייה בדיונה בערר להרחבת בז”ן שגוים ומסולפים במכוון. לראשונה הוצג מעל במת הכנסת, על ידי רן מינרבי מומחה מטעם מגמה ירוקה, כי קיימת הסרה מכוונת של נתוני ניטור על ידי איגוד ערים המוצגים לציבור ולמשרד הגנת הסביבה.
לטיוח חריגות בפליטת חומרים מסרטנים וודאיים לאדם השלכות מרחיקות לכת כאשר עליהם מסתמכת וועדת תכנון ובנייה אשר דנה בערר בז”ן.

דר_עופר_דרסלר_-_מנכל_איגוד_ערים_לאיכות_סביבה.JPG

דר עופר דרסלר – מנכ”ל איגוד ערים לאיכות סביבהמאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר לחי פה: ” שמחנו למצוא אוזן קשבת בקרב חה”כ השותפים לדאגתנו לסביבה ולאיכות האוויר במפרץ חיפה. צר לנו כי היה מי ששב והעלה טענות סרק על עבודת האיגוד ואנו מעריכים את חברי הוועדה שהקשיבו בקשב רב להסברים והעובדות שהוצגו בפניהם על המצב במפרץ חיפה. האיגוד יירתם ויסייע לכל בדיקה מקצועית ומהימנה לבחינת המצב הקיים ובכוונת היועצים המשפטיים של האיגוד לבדוק האם וכיצד ניתן לשפר בעתיד את התחייבותם של עובדי האיגוד שלא לפעול בניגוד עניינים”.

איגוד ערים לאיכות סביבה - חיפה

הגיבו כאן לכתבה