יקירי העיר חיפה 2019-2020 • 8 נשים בלבד מתוך 29 זוכים

יהודית זוסמנוביץ' ז"ל, יקירת העיר חיפה (צילום: פרטי)

מועצת העיר אישרה השבוע 29 יקירי חיפה לשנים 2019-2020

המועצה אישרה את פרוטוקול ועדת יקירי העיר, שבראשה עומד סגן ראש העיר מטעם הליכוד מר שמשון עידו. בין יקירי חיפה ניתן למצוא את יהודית זוסמנוביץ' ז"ל, מכרם ח'ורי, פרופ' רפי ביאר, סגן ראש העיר לשעבר מטעם הליכוד רמי לוי פרופ' עמוס גילהר.

ברשימת יקירי העיר חיפה לשנת 2019-2020 נמצאת מי שהייתה יו"ר נעמת במרחב חיפה, יהודית זוסמנוביץ' ז"ל. בהסכמת כל חברי הוועדה הוחלט לתת לזוסמנוביץ' את התואר באופן מיידי בימיה האחרונים. ואכן, ימים ספורים לאחר שקיבלה את התעודה, במעמד מרגש מאוד בביתה, הלכה זוסמנוביץ' לעולמה.

יהודית זוסמנוביץ' מקבלת את הפרס מנעמה לזימי (צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)
יהודית זוסמנוביץ' ז"ל מקבלת את הפרס (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

יקיר חיפה נוסף הוא שחקן תיאטרון חיפה, מכרם ח'ורי. ח'ורי הוא שחקן ובמאי, חתן פרס ישראל לתיאטרון, שהצטרף ללהקת שחקני תיאטרון חיפה והיה שותף בהצגות רבות בתיאטרון.

בין הזוכים גם רמי דותן. דותן הוא קצין צה"ל בדימוס, בדרגת תת אלוף. כיהן כיו"ר האגודה למען החייל, התמודד על ראשות העיר בשנת 1989 והפסיד לראש העיר לשעבר אריה גוראל ז"ל. דותן היה חבר מועצה בסיעתו של ראש העיר הקודם, יונה יהב.

ברשימה נמצא גם מי שניהל את המרכז הרפואי 'פלימן' משנת 1994 ועד לפרישתו בשנת 2016, פרופ' עמוס גילהר. פרופ' גילהר הוא גם פרופסור אמריטוס לרפואת עור בפקולטה לרפואה בטכניון, ומשנת 1986 עומד בראש המעבדה לחקר העור, השיער והזקנה בפקולטה לרפואה בטכניון.

פרופ' נוסף ברשימה הוא פרופ' ארנון סופר. הוא פרופ' אמריטוס לגיאוגרפיה ולמדעי הסביבה, ממקימי אוניברסיטת חיפה. פרופ' סופר ידוע רבות בזכות מחקריו אודות המדינה בנושאי דמוגרפיה, מים וסביבה.

פרופ' רפי ביאר – מנהל בית החולים רמב"ם לשעבר

ברשימה נמצא גם את מי שניהל את המרכז הרפואי רמב"ם לאורך שנים ארוכות
(2006-2019) ואחראי לרבים מהחידושים ומהרפורמות שחלו במשך השנים בבית החולים – פרופ' רפי ביאר. פרופ' ביאר הוא קרדיולוג, מצנתר וחוקר ביו-רפואי של מערכות הלב. בנוסף, כיהן כפרופסור מן המניין בפקולטה להנדסה ביו-רפואית ושימש כדיקן של הפקולטה לרפואה בטכניון.

רמי לוי (צילום: אלבום פרטי)

יקיר חיפה נוסף יהיה מי שהיה סגן ראש העיר מטעם הליכוד במשך 18 שנה, רמי לוי. הוא היה חבר מועצת מטעם הליכוד שלושה עשורים ובבחירות האחרונות בשנת 2018 לא עבר את אחוז החסימה.

יקירי חיפה נוספים הם אורה חיים, אריאלה קנה, יהודית אופר, לטיפה רחמים, מרגלית בנימיני, רחל אשרוב, ד"ר רן לין, ד"ר שלמה מרקל, הרב אליהו רחמים זייני, ולדימיר פטרוב, חיים וילינגר, יעקב בזק, ד"ר יצחק ענתבי, בנצי כץ, ניסים שקלים, עזריאל דנסקי, פתחי פוראני, שי חורב, שלומי מנגר, דוד קסטל, רחל קטנר יניב ויוסף יקותיאלי.

שמונה נשים

לא ניתן להתעלם מהעובדה שמתוך 29 יקירי חיפה ישנן רק 8 נשים, כ-25% בלבד. נשאלת השאלה, האם אין בחיפה נשים ראויות? באקדמיה, בפוליטיקה המקומית, בתיאטרון, בבתי החולים? ברור כי אין זה המצב, כך שמדובר בפער מקומם ובלתי סביר בעליל.

יש לציין שהרשימה לא אושרה באופן מיידי. בחודש אוגוסט הובאו השמות בפני הוועדה, אך הרשימה נדחתה. חברי מועצה אמרו אז כי דעתם לא הייתה נוחה מרשימת השמות, במיוחד לאור העובדה שקיבלו לידיהם את קורות החיים של המועמדים רק מספר שעות לפני הישיבה בנושא, ולא הספיקו להתעמק בהם כראוי. הוועדה התכנסה שוב בחודש אוקטובר ורק אז הושגה הסכמה לגבי שמות במופיעים בה.

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  חיפה זו עיר עתירת נשים משפיעות. היכן הן כאן?

 2. ציפי שורק אמר/ה

  אם את כותבת על יקירי העיר, אין ספק שהם אנשים ראויים אחד אחד. מדוע את מכבירה מלים על חלקם ואת היתר את מכניסה תחת המלים "יקירי עיר נוספים הם x,y,z" בלי כל התיחסות על מי הם ועל פועלם ויחודם.ובכך מפחיתה מערכם.התאכזבתי מהכתבה.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אכן מגיע לאנשים האלה להיות יקירי חיפה.שבת שלום.

 4. גליה אמר/ה

  מגיע לכל יקירי העיר שיסופר סיפורם ולא רק של 7 נבחרים שמתוכן רק אישה אחת. (14%).

  1. מוישה אמר/ה

   אני בן 76 כל חיי אני בחיפה מימי
   לא שמעתי על רוב היקרים
   מעניין כיצד נבחרים

 5. מוישה אמר/ה

  אני בן 76 כל חיי מיום הולדתי חי בחיפה
  לא מכיר ולא שמעתי על רוב היקרים שנבחרו
  מעניין כיצד נבחרים

 6. רמי לוי.. נו באמת אמר/ה

  אם מועצת העיר אישרה את רמי לוי.. אז לא הייתי רוצה את שמי ברשימה שהוא נמצא בה..
  מזעזע.

 7. גילי אמר/ה

  חצי כתבה. למה לא לספר בקצרה סיפורם של כל האחרים ? למה לגב' ז"ל יש 2 תמונות לאחרים אין בכלל?

 8. אייל אמר/ה

  לא הבנתי מה הקשר 8 נשים, 10 רזים, 14 בעלי תארים, 7 שחלו בקורונה, 0 אתיופים, 10 עולים לשעבר, 15 שלא נולדו בחיפה, 21 שאוהבים לאכול חביתה או 2 להט"ב.
  מה מגדר מין העדפות ומוצא צריכים כל הזמן להיות קריטריונים לבדוק מי נבחר??
  אם מישהו תרם מספיק אז שיבחר. נבחרו בהחלט אנשים לא ראויים שכל מטרתם "משבצת מגדרית"
  וזו גם הבעיה בשירות הציבורי, הצורך לקדם אנשים לא מוכשרים רק כדי למלא משבצות חסרות…

  1. רמי אמר/ה

   צודק¡!!!!!!!!!

 9. שרון אמר/ה

  מעניין מה הקריטוריונים להיות יקיר העיר. האם המחליטים יודעים את הרקע של רמי דותן?. האם לבד מפעילותו הצבאית הברוכה בדקו? לא רוצה ללכלך….

 10. רמי אמר/ה

  לא הבנתי למה לציין באופן קטגורי שיש רק 8 נשים ברשימה?
  אם זה היה הפוך (8 גברים בלבד) גם הייתם מציינים זאת?

 11. זיאד אמר/ה

  ממש כדאי להיות יקיר העיר.
  מקבלים חניה חינם ומודעת אבל.

הגיבו כאן לכתבה