למרות הקורונה, האיידס עדיין כאן • ד"ר אדוארדו שחר מרמב"ם: "אבחון מוקדם הוא קריטי"

ד"ר אדוארדו שחר (צילום: נתנאל אייזיק)

אבחון מוקדם של HIV מציל חיים • ממחלה קטלנית – למחלה כרונית

בשנת 2020 נרשמה ירידה של 6.7% במספר המאובחנים החדשים בנגיף ה-HIV בישראל לעומת 2019, כך עולה מדו"ח משרד הבריאות. ברמב"ם מדווחים על עלייה במספר המטופלים החדשים בשנת 2021 לעומת 2020

לרגל יום האיידס הבינלאומי שחל בשבוע שעבר, ובהמשך לנתונים מרמב"ם שהתפרסמו בחי פה, מספר ד"ר אדוארדו שחר, מנהל יחידת האיידס ברמב"ם, כי מחלת האיידס מזמן הפכה למחלה כרונית, זאת בתנאי שמאבחנים את הנגיף בזמן ומקבלים טיפול בהתאם.

על פי הדו"ח האפידמיולוגי השנתי בנושא HIV/איידס בישראל, המפרט את נתוני התחלואה והתמותה מאיידס בארץ, אותו מפרסמת המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, עולה כי בשנת 2020, דווחו למשרד הבריאות 362 מקרים חדשים. מדובר בירידה של 6.7% לעומת שנת 2019. למרות ירידה רציפה במהלך השנים, יתכן כי הירידה במספר המאובחנים החדשים בשנת 2020 הושפעה בין היתר גם מירידה בהיקף ביצוע בדיקות לגילוי HIV בישראל בתקופת הקורונה.

כ-1.45 מיליון נשאי HIV חדשים

גם בעולם מדווחים על ירידה: על פי דיווח ארגון הבריאות העולמי, עולה כי בשנת 2020 אובחנו כ-1.45 מיליון נשאי HIV חדשים (ירידה קלה לעומת 1.56 מיליון בשנת 2019). 680 אלף אנשים נפטרו ממחלות הקשורות לאיידס. עוד עולה, כי נכון לסוף שנת 2020, 37.7 מיליון נשאי HIV חיים עם הנגיף בעולם. כמו כן, הארגון מציין את הירידה באבחון ובנגישות לטיפול בשנת 2020 לעומת שנת 2019, בעקבות ההגבלות הקשורות ל-COVID-19.

ד"ר אדוארדו שחר מדגיש שה"כותרת" לשנה זו היא שלמרות הקורונה, האיידס עדיין כאן. "בישראל המצב יציב והנתונים חיוביים מאוד. יש ירידה קלה במספר המאובחנים כפי שהוזכר, ככל הנראה בגלל הקורונה ובאופן כללי, אין הרבה מאובחנים חדשים בארץ. אצלנו ביחידת האיידס ברמב"ם נרשמה עלייה במספר המטופלים החדשים (כ-84 מטופלים חדשים, בהשוואה ל-65 מטופלים בשנה שעברה), 40% מהם מהחברה הערבית".

יותר צעירים

"לגבי הגיל, אנחנו רואים יותר צעירים", אומר ד"ר שחר, אנחנו מדברים על צעירים בגילים 18-40. אם נתמקד בחברה הערבית, אנחנו רואים יותר גברים מהקהילה ההומוסקסואלית ובקרב עולים חדשים, לרוב אלה עולים מברית המועצות לשעבר, גם נשים וגם גברים הטרוסקסואלים".

האם האיידס מוגדרת כמחלה כרונית או קטלנית?
מחלת האיידס לחולים מטופלים מוגדרת מחלה כרונית. לאנשים לא מטופלים ולא מאובחנים היא קטלנית".

"חשוב לציין, כי ה-HIV מה שנקרא בעברית "נגיף הכשל החיסוני האנושי", הוא וירוס שתוקף את מערכת החיסון המגינה על גופנו. המערכת החיסונית שלנו לא יכולה להשמיד את הנגיף הזה כמו שהיא עושה כשהיא מזהה נגיפים אחרים, לכן מי שנדבק ב-HIV ייאלץ להתמודד איתו לאורך כל חייו.

הבשורות הטובות, כפי שאמרתי, הן שכיום ניתן לשלוט בנגיף ה-HIV באמצעות טיפולים תרופתיים שהופכים את המחלה לכרונית ולמנוע את התפרצות המחלה. כיום, עם התרופות החדשות, נשאי HIV יכולים לחיות כמו כל אדם בריא אחר, ויותר מכך. הרבה נשאים שנפטרים בגיל מבוגר ממחלות אחרות שאינן קשורות לנגיף".

ד"ר אדוארדו שחר, מנהל יחידת האיידס ברמב"ם. (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

אל תחששו, בואו להיבדק!

"מכאן אנחנו מדגישים וקוראים לציבור לא לחשוש מבדיקת HIV, כי אבחון מוקדם מציל חיים. אנשים שקיימו יחסי מין מסוכנים ולא מוגנים והרגישו במהלך שבועיים – ארבעה שבועות לאחר המקרה תסמינים הדומים לשפעת, כמו חום, כאב גרון, כאבי שרירים ונפיחות בבלוטות הלימפה, שייגשו ללא היסוס וללא פחד לבצע בדיקת HIV, על מנת לשלול הידבקות. כיום הבדיקות יכולות לאבחן ולאתר את הנגיף בתחילת ההידבקות.

מגיעים אלינו מטופלים שכבר מצויים בשלב בו המחלה התפרצה וזה פשוט חבל. חבל, כי כפי שציינתי, המחלה יכולה להיות כרונית אם מאבחנים אותה בזמן ומקבלים טיפול. ברגע שהמחלה מתפרצת אז אנחנו נמצאים בשלב האחרון והחמור ביותר והאדם מוגדר כחולה איידס והמחלה כבר מוגדרת קטלנית וסופנית. במצב הזה מערכת החיסון פגועה וחלשה, והדבר מוביל להידבקות בזיהומים ובמחלות קשות".

כדור אחד ביום

מה החידושים בתחום הטיפולים?
הבשורה היום לנשאים ולמטופלים שהטיפול ניתן באמצעות כדור אחד ביום ולא כמו בעבר ע"י מספר כדורים. הבשורה העוד יותר טובה, היא שבשנה הקרובה משרד הבריאות צפוי לאשר את התרופה שניתנת באמצעות זריקה אחת לחודש, וזה כבר שינוי דרמטי.

מה לגבי נשאים? האם הם יכולים להתחתן ולהקים משפחה עם ילדים בריאים ונקיים מהנגיף?
כמו בכל העולם, נשאים מתחתנים ללא שום בעיה ובהחלט יכולים להקים משפחה ולהביא ילדים בריאים, בתנאי שהם מטופלים.

מסר שאתה מעוניין להעביר בחודש חשוב זה, בנוגע ל-HIV?
"להגיע בהקדם האפשרי להיבדק, כי בכל יום שעובר נגרם נזק למערכת החיסון והמצב עלול להחמיר ולהגיע למצב של איידס ומחלה קשה. המחלה יכולה להיות כרונית ואפשר לחיות איתה במצב טוב עם טיפול. חשוב מאוד – לקיים רק יחסי מין מוגנים.


הגיבו כאן לכתבה