מתחם “סדנאות אפרים” בחיפה ישודרג לצורך חשמול רכבת ישראל

הודעת משרד האוצר

תת”ל/45, תכנית לשדרוג ולהרחבת מתחם “סדנאות אפרים”: הות”ל אישרה תכנית לשדרוג מתחם התפעול והתחזוקה של רכבת ישראל בחיפה והתאמתו לצרכי המסילות והרכבת החשמלית.

  • המתחם הנוכחי הינו הראשון בארץ שיטפל ברכבות חשמליות
  • המתחם הוקם בתקופת הבריטים והמבנים המקוריים ישומרו
  • המתחם הוא היחיד בארץ הנותן מענה לתחזוקה כבדה לכל צי הנייד של רכבת ישראל – רכבות נוסעים ורכבות משא.

09_-_חישמול_עילי_נראה_רע_בברצלונה_אך_הוא_אינו_חלק_מהנוף_העירוני._ניתן_לראות_אותו_רק_במסילות_מחוץ_לעיר.JPG

חישמול עילי בברצלונה. צילום: חי פה בשטח
הועדה לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות (ות”ל) בראשות רו”ח אביגדור יצחקי אישרה בישיבתה היום (ב’) את תת”ל/45, תכנית לשדרוג ולהרחבת מתחם “סדנאות אפרים” – מתחם התחזוקה והתפעול של רכבת ישראל אשר ממוקם סמוך לחוצות המפרץ בחיפה. שטח המתחם החדש משתרע על פני 465 דונמים, מהם כ-35 דונם מתווספים למתחם הקיים והמתפקד באזור התעשייה.

תת”ל/45 הוגשה לוועדה לתשתיות לאומיות בשנת 2012 והועברה להערות הועדות המחוזיות והשגות הציבור במאי 2015. מטרת התכנית הינה הרחבת המתחם, הוספת מסילות בכניסות בכדי למנוע הפרעה לתנועה על מסילת החוף, והוספת כ-130,000 מ”ר במבני טיפול, תחזוקה ומשרדים. לצורך כך, יוקם שער כניסה חדש מכיוון צפון וייבנו מבנים חדשים, ביניהם מוסך קרונות לשטיפה ולטיפול ומבנה בן 2 קומות בשטח 2000 מ”ר, שמעליו יוקם מגדל פיקוח בגובה 20 מטר ובו חדר בקרה פנורמי. כמו כן, ייבנו שני גשרים למעבר הולכי רגל מעל המסילות, אחד בצדו הדרומי של המתחם והשני בצדו הצפוני, לשם בטיחות ההולכים אל תחנת חוצות המפרץ ואזור התעסוקה שסביבה.

על פי התכנון, כלל המסילות והמתקנים בשטח המתחם יופעלו באמצעות חשמול עילי, בנוסף להנעת הקטרים בדיזל.
לדברי יו”ר הות”ל, רו”ח אביגדור יצחקי, התכנית מהווה נדבך קריטי בהיערכות מדינת ישראל לקראת חשמול רשת המסילות הארצית, והיא תאפשר בראש ובראשונה לתת מענה לצרכי פתיחת הקו המחושמל עכו – כרמיאל, המתוכננת ל- 2017.
יצוין כי על פי הנחיית הות”ל ערכה רכבת ישראל סקר ותכנית שימור בשטח האתר, שהוקם ב-1933 ע”י הבריטים ולא שודרג מאז. נערך תיק תיעוד שאושר ע”י המועצה לשימור אתרים. התכנית משמרת בין היתר את מוסך ה-H הבריטי, את בנין המשרדים הראשי משנות ה-30 וכ- 350 עצי אקליפטוס ועצים אחרים שניטעו במתחם החל מתקופת המנדט. כל העתקה או פינוי של ציוד היסטורי ברחבי המתחם יבוצעו בתיאום עם מוזיאון הרכבת בחיפה, כולל פירוק או שימור של מסילות ישנות.

סדנאות_אפרים_-_תרשים.JPG

סדנאות אפרים – תרשים
תת”ל/45 הכילה במקור 3 אתרי תחזוקה ותפעול עבור רכבת ישראל: מתחם סדנאות אפרים (קישון), הרחבת המתחם הקיים בלוד, ומתחם חדש במחוז מרכז, שיחליף את האתר ברחוב לח”י בבני-ברק, שהפך לאזור מסחר ותעסוקה. את מתחם סדנאות אפרים, אחד משני מתחמי התחזוקה של הרכבת בצפון (שניהם בחיפה), הוחלט כבר בשנת 2011 לקדם בנפרד על מנת לחסוך בזמן מאחר שהתכנית פחות מורכבת. במקביל מקדמת בימים אלה הועדה לתשתיות לאומיות את תת”ל/45א, תכנית להרחבת המתחם הקיים בלוד ולמתחם חדש בשטח כ-1300 דונם באזור רג”מ (רמלה-גזר-חבל מודיעין). מתחמים אלה יהוו מענה לכל צרכי רכבת ישראל באזור המרכז. בדרום הארץ בעיר באר שבע, נפתח בשלבים החל משנת 2014 מתחם תחזוקה המותאם לטכנולוגיות מתקדמות וכולל מוסך טיפולים לתחזוקה יומיומית.

מגישה ויוזמת התכנית היא רכבת ישראל. התכנית נערכה ע”י חברת תד”ם הנדסה אזרחית בע”מ, בראשות אינג’ פנינה בן-נון ונמצאת כולה בתחום העיר חיפה.

[עד כאן הודעת משרד האוצר]


חישמול עילי – חומה בין העיר חיפה לים


כזכור, חשמול הרכבת נמצא במרכזו של מאבק סביבתי בחיפה. החיפאים טוענים כי החישמול ינתק את העיר מהים באופן סופי, אלא אם כן יימצא פתרון מקיף לשיקוע או מינהור הרכבת מתחת לפני הקרקע.
על כך תוכלו לקרוא בדף המקושר כאן בבאנר:

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. דוד אמר/ה

    חייבים לקשור את שדרוג המתחם לפתיחת הפקק ביציאה מכביש 22 לכיוון העיר!!!

הגיבו כאן לכתבה