“זיהום האוויר מהתחבורה בחיפה קטן מזיהום האוויר מהתעשייה”

“חד משמעית, זיהום האוויר מהתחבורה בחיפה קטן מזיהום האוויר מהתעשייה” כך הצהיר השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, במסיבת עיתונאים שנערכה היום (ג’) ובמסגרתה נחשף הדו”ח הרבעוני הראשון של יישום התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר והסיכונים הסביבתיים במפרץ חיפה.

003-_השר_גבאי.JPG

השר אבי גבאי (צילום: סמר עודה)
זאת הפעם הראשונה בה שר או גורם בכיר מודה ומצהיר כי הזיהום במפרץ חיפה, ברובו הוא מהתעשייה ולא מהתחבורה כפי שרבים טענו וניסו לשכנע את הציבור כי עיקר הזיהום הוא מתחבורה. ולא רק, זאת גם הפעם הראשונה שתוך זמן קצר של שבעה חודשים המשרד להגנת הסביבה והשר העומד בראשו בונים תוכנית, מציבים יעדים, ומצליחים לבצע תהליכים משמעותיים ולחשוף בפומבי ובשקיפות לציבור את המהלכים שנעשו, באיזה יעדים עמדו ובאיזה פחות.

“נושא זיהום האוויר הוא הנושא המרכזי במשרד להגנת הסביבה”

“המשרד להגנת הסביבה עוסק בהרבה נושאים, פסולת, מיחזור, זיהום אוויר/ים ועוד הרבה דברים ובסופו של דבר הנושא הכי חשוב הוא זיהום האוויר, כי הוא עוסק בבריאות של אנשים ובחיי אדם. ובתוך הנושא הזה חיפה ואזור מפרץ חיפה הוא קריטי כי בעית זיהום האוויר במפרץ חיפה יותר גדולה מכל מקום אחר בארץ. לכן אזור מפרץ חיפה הוא נושא מרכזי במשרד”. בדברים אלה פתח השר להגנת הסביבה אבי גבאי, את דבריו.

גבאי, הציג בפני המשתתפים, בשקיפות ובכנות את המהלכים המשמעותיים שעשה המשרד, את ההישגים שהושגו עד כה במסגרת התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר והסיכונים הסביבתיים במפרץ חיפה ואת המהלכים העתידיים. “בשבעה שמונה חודשים בהם אנחנו פועלים הצלחנו לעשות הרבה מאוד דברים, הן בטיפול בבעיית זיהום האוויר בכלל והן בתחום זיהום האוויר בחיפה. גם ההודעה של שר האנרגיות כי בשיקולי הפעלת מערכת החשמל ייקחו בחשבון את זיהום האוויר ויפחיתו את השימוש בתחנות פחמיות ב15% זו כבר הודעה דרמטית. מעולם לא בא משרד האנרגיה והודיע כי זיהום אוויר הוא חלק מהשיקולים שלו. אנחנו הצלחנו לגרום לזה שזה כן יהיה חלק מהשיקולים”.

“יש לנו תוכנית, יש לנו תקציבים ואנחנו נמצאים כל הזמן בדו שיח עם כל מי שצריך ומשתפים פעולה עם כולם. הבטחנו לדווח כל רבעון מה אנחנו עושים בתוכנית והנה הסתיים הרבעון ואנחנו מדווחים בצורה מאוד עניינית ופשוטה במה הצלחנו ובמה לא הצלחנו”.

“אני מסתכל על מה שעשינו ואני מאוד מרוצה. עשינו המון ואני רואה הרבה מאוד תוצאות. מצד שני הבעיה היא עצומה ואנחנו לא מקלים ראש. יש בעיה עצומה במפרץ חיפה, והיא התעשייה הפטרוכימית שנבנתה מלפני מאה שנה, בלי כל השיקולים הסביבתיים. אך צריכים להיות ריאליים, מפני שאי אפשר לפרק את כל התעשייה הזאת ולהגיד “לא צריך אתכם יותר”, כי חלק גדול מהכלכלה של העיר נשען על הדבר הזה. לכן, קבענו יעדים מאוד אגרסיביים למפעלים המזהמים שעד 2018 צריכים להפחית את רמת הפליטות שלהם ב50%”.

“זיהום האוויר מהתחבורה בחיפה קטן מזיהום האוויר מהתעשייה, חד משמעית”


“זיהום האוויר מהתחבורה בחיפה קטן מזיהום האוויר מהתעשייה, חד משמעית. לכן אנחנו צריכים להצטיין בהורדת הזיהום מתחבורה, כדי לפחות קצת ולקזז את העובדה שאנחנו לא טובים בתעשייה.


רק שלא תתבלבלו אני לא מחפש תירוצים ולא מחפש הקלות אנחנו נהיה הכי טובים שיכולים בהפחתת הזיהום מהתעשייה”, הסביר השר גבאי והוסיף:

“אנחנו פועלים תחת הרבה מאוד לחצים כל אחד יש לו את האינטרסים שלו. יש ביקורת מפה ביקורת משם, מצד אחד התעשיינים ומצד שני הירוקים כולם סביב העניין הזה וזה בסדר גמור. אני יכול להגיד אני מתנגד לבז”ן ומתנגד לקרקעות הצפון ,מתנגד להקמת הנמל ומתנגד לכל דבר אבל בשורה תחתונה לא נגיע לשום דבר. אנחנו מסתכלים על הדברים בצורה הכי עניינית שאפשר. הנמל, למשל, זאת החלטה שניתנה וזה כבר בביצוע ואי אפשר לחזור אחורה. אנחנו צריכים לדאוג שהדבר הזה יבנה בצורה הכי סביבתית שאפשר “.

“בנושא קרקעות הצפון הכנסנו שתי מגבלות מרכזיות: 1- שהמיכלים לא יהיו יותר ממה שיש היום 2- לא נרשה להכנסת קונדנסטים לאזור מפרץ חיפה, כך שהעברת המיכלים מאיפה שהם נמצאים היום לקרקעות הצפון רק משפרת את המצב. במקום מיכלים שנבנו לפני 70-80 שנה יהיו מיכלים חדשים. נושא בז”ן, בעיניי יש ויכוח אבל הויכוח על דבר מאוד פשוט. אנחנו מחייבים שרמת הפליטות לא תגדל אלא להיפך היא תרד כך שבעצם כל הוויכוח הוא האם אנחנו מאמינים להם כן או לא”.

“אני מאמין שלמשרד יש הרבה כוח ועובדתית לפני מספר חודשים המשרד הגיש כתב אישום נגד המנכ”ל לשעבר, אדם שהיה מפקד 8200, שהיה מנכ”ל משרד הביטחון ואדם מוערך מאוד והמשרד לא היסס והגיש תביעה פלילית. כך שאם מישהו חושב שיושב לו שם מנכ”ל ואומר “אני עושה מה שמתחשק לי כי לא יתבעו אותי”, הוא טועה! האנשים היום שמים לב לכללים ורוצים לעמוד בכללים גם אם הם לא אוהבים אותם, כך שאם אנחנו מכניסים לתוכנית תנאים בנושא בז”ן, אין שום סיבה שהמפעל לא יעמוד בזה ולכן הוויכוח הוא לא אם התנאים נכונים, אלא אם הם עמדו בהם ואני יודע שאנחנו נאכוף אותם.”

“כל שבוע נלמד משהו חדש”


השר גבאי, הבטיח להמשיך לראות באזור מפרץ חיפה והקריות נושא מרכזי במשרד, והבטיח להשקיע את כל האנרגיה והתקציבים שיש למשרד כדי להמשיך להיות עניינים בנושא הזה ולקיים דו שיח. “אנחנו נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה ולא בעימותים תקשורתיים, ונמשיך לחפש פעולות נוספות. לי ברור שהתוכנית ששמנו לפני חצי שנה היא בסיס לשינוי. כל הזמן נמצא דברים חדשים שצריך לעשות, כל שבוע נלמד משהו חדש ונעשה יותר טוב. אלה מפתחות ההצלחה שהיו לנו בפרויקט הזה והמפתחות שנמשיך להשתמש בהן”.

IMG_3930.JPG

מנכ”ל המשרד דנציגר והשר גבאי (צילום: סמר עודה )
מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: “אנחנו מובילים במדינת ישראל לרווחת התושבים ערים שהן נקיות מזיהום אוויר, נדל”ן שהוא בריא ויעיל מבחינה אנרגטית, תחבורה שהיא נקייה, צמיחת הפריפריה ועוד דברים חשובים ורחבים, שאני מקווה שאתם השנה תראו בדו”חות הרבעוניים והשנתיים את המעשים שלנו, מכיוון שזה הדבר שבסופו של דבר אנחנו מתחברים אליו”.

330 מליון להפחתת הזיהום:


דנציגר, חשף את הדו”ח הרבעוני הראשון של יישום התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר והסיכונים הסביבתיים במפרץ חיפה. תכנית אשר עבורה גייסו 330 מיליון שקלים, שעיקריה: צעדים שמפחיתים את רמת הזיהום במפרץ חיפה, צמצום הסיכונים לאוכלוסייה, ניטור מזהמים וביצוע מחקרים בריאותיים, הגברת הפיקוח והאכיפה והנגשת המידע לציבור.

הישגים בנושא זיהום האוויר מתעשייה:
דנציגר מדווח כי נרשמה הפחתה של 11% מפליטות מזהמים (אורגנים נדיפים)
הוחמרו הדרישות ל- 77% מהמפעלים הגדולים במפרץ חיפה. (כ-45% מתוכם ב-2015)
נערכו 17 סיורי פיקוח (1/3 מהם סיורי פתע).
לראשונה המשרד ביצע בדיקות פתע לאיתור דליפות מ- 7 מפעלים.
בוצעו בדיקות פתע ב-27 ארובות.
ננקטו הליכי אכיפה כנגד 11 מפעלים מזהמים.

פערים:
מספר הבדיקות שביצע המשרד בארובות הוא 75% מהיעד שהצבנו לעצמנו.

המפעלים_הפטרוכימיים_-_מבט_ממגדל_פנורמה_01.JPG

המפעלים הפטרוכימיים – מבט ממגדל פנורמה
הישגים בנושא זיהום אוויר מתחבורה:
הופחתו תעריפי הנסיעה למשאיות קלות במנהרות הכרמל ב-40%.
הוגבלה נסיעת משאיות בעיר התחתית בשעות שיא.
תוקצב סכום של 22 מיליון ₪ לשדרוג ציי משאיות האשפה בחיפה.
הוצאו הוראות מחמירות ל- 2 ציי תחבורה ציבורית בחיפה.
הורדו מהכביש 177 כלי רכב מזהמים.
הותקנו מערכות להשבת אדים ב90% מתחנות הדלק במפרץ חיפה.
פערים:
השלמת ההתקנות בעשר תחנות הדלק האחרונות.

הישגים בנושא הניטור וביצוע מחקרים בריאותיים
הוספו שתי תחנות ניטור ל- 25 שכבר קיימות.
הוכפל דיגום האוויר הסביבתי – 8 נקודות דיגום.
החל איסוף נתונים מעודכנים לגבי תחלואה וסביבה.
פערים:
טרם הושלם מערך נתוני סביבה ותחלואה. מערך זה יוקם בשנת 2016.
58 מתוך 75 מכשירי ניטור מפורסמים לציבור שהם 77% מהיעד.

הישגים נוספים:
פורסם השלב האחרון למכרז להקמת מיכל אמוניה בנגב.
ניקוי קרקעית הקישון: הוציאו וטיפלו ב- 80,000 מ”ק מהקרקעות המזוהמות בנחל הקישון והצעד הבא הוא להפוך את הנחל לפארק.

“כל הדברים שדיברנו עליהם הם דברים שבפעם הראשונה יכול לראות שזה קורה ובעבודה מאוד קשה ובדם ייזע ודמעות ושיתוף פעולה אנחנו יכולים להגיע ל- איזור אוויר נקי בארץ, תעשייה נקייה מבוססת גז טבעי, %48 הפחתה בזיהום מתעשייה , פיקוח ואכיפה מוגברים, מיכל אמוניה סגור, אוטובוס ומשאיות מונעים בגז ומוניות חשמל, נתוני ניטור ודיגום זמינים לכל ונחל הקישון נקי ופתוח למבקרים. אני רואה את החזון הופך למציאות“, סיכם דנציגר.

יהב: “לא מאמין לממשלת ישראל”


IMG_3906.JPG

ראש עיריית חיפה יונה יהב (צילום: סמר עודה)
ראש עיריית חיפה, יונה יהב: “זה רגע היסטורי! פעם ראשונה ממשלת ישראל לוקחת אחריות מלאה, לוקחת אחריות היסטורית כי היא זו המחזיקה בבעלותה את המפעלים לאורך השנים והיא זו שיצרה את המצב והתכחשה למצב עד למקום שהגיע אבי גבאי, ועשה את הפעולה הנכונה בצורה הנכונה. המפעלים שעדיין בבעלות המדינה לא משתפים איתנו פעולה. אחד מהם זה תש”ן. בועדות התכנון הבאות אני מתכונן להביא את עמדת עיריית חיפה להתנגדות מוחלטת לכל הרחבה של בז”ן אפילו במטר אחד. אנחנו דורשים שכל מתקן ישן יוחלף בחדש, בהתאם לכללים החדשים שהציב המשרד. 50% פליטות פחות במתקנים החדשים. אנחנו מתנגדים שההעברה לקרקעות הצפון תתבצע בשלבים”.

“פשוט לא מאמין לממשלת ישראל, ברגע שזה יהיה בשלבים, אנחנו נמצא את עצמנו עם 4 חוות של מיכלים. אני רוצה העברה אחת ולדאוג לשיקוע המיכלים ולפנות אותם במכה אחת מקריית חיים. אנחנו גם נפקח על תחנות הדלק. יש לנו ריכוז בלתי סביר של תחנות דלק, 100 במספר, ואנחנו כבר לא נותנים היתרים לתחנות דלק. אנחנו לא נוותר על האזור הזה ונעשה הכל כדי שהאזור הזה יהיה הטוב ביותר והנקי ביותר”.

נציגת ארגון מגמה ירוקה, ליהי שחר, פנתה לשר ואמרה: “אני מרגישה שבניגוד לקודמיך בתפקיד יש לנו הזדמנות למשרד להגנת הסביבה ולפעילי הסביבה ללכת יד ביד אני גם רואה שאתה גם עושה ולא רק מדבר”, וציינה, כי לראש העיר יונה יהב היו אמירות משמעותיות על הרחבת בז”ן “.

אבי שגב: “הדבר שהכי הפתיע אותי הוא שגם השר גבאי וגם ראש העיר יהב הצהירו בפומבי שהזיהום העיקרי במפרץ חיפה הוא מהתעשייה ולא מהתחבורה. נכון שיותר קל לתקן את הזיהום מהתחבורה כי את התעשייה מאוד קשה להזיז אבל זה כבר התקדמות. הדבר השני ששמתי לב אליו במפגש הזה שנותנים לנו הרבה מאוד נתונים רק לא נותנים לנו הסבר מאיפה הנתונים וכמה הם אמינים. לכן אני מתכוון ללחוץ על הגורמים שדיווחו כדי לבדוק את המקור ולבדוק אם הם אמיתיים ועומדים במבחן המציות”.

IMG_3881.JPG

(צילום: סמר עודה)

הגיבו כאן לכתבה