הילדים סובלים מהצקות ורבים על מקום בהסעה • ההורים דורשים פתרון מיידי

תלמידי בית הספר מחכים להסעה. (צילום: ועד ההורים)

"נשבית את בית הספר, אם בעיית ההסעות לא תיפתר" אומרים הורי התלמידים בבית הספר "מוריה-ברקאי"

כ-250 תלמידים מנווה שאנן לומדים בבית הספר היסודי ממלכתי דתי 'מוריה ברקאי' במושבה הגרמנית. בנווה שאנן ישנו בית ספר ממלכתי דתי נוסף – רמב"ם, שנמצא ברחוב התיכון, אך הוא אינו יכול להכיל את כל התלמידים שגרים בשכונה.

סובלים מהצקות

הורי התלמידים בבית הספר טוענים שכשהילדים מסיימים את הלימודים, הם סובלים מהצקות בלתי פוסקות מצד האוכלוסייה המקומית, לכאורה. בנוסף לכך, אוטובוס אחד בלבד מחכה לתלמידים בסיום יום הלימודים, וכך 250 תלמידים נלחמים בכל יום לעלות על אוטובוס אחד, שמגיע ישירות מבית הספר שבמושבה הגרמנית ועד לנווה שאנן. בסופו של דבר, אחרי מאבק לא פשוט, כ-80 ילדים בלבד מצליחים לעלות על האוטובוס ויושבים 4 בספסל. הם נחבלים במהלך ההסתערות על האוטובוס והכניסה פנימה, אבל לא אכפת להם, כי האלטרנטיבה לטענתם יותר גרועה.

"ילדים בני 6-7 עוברים חוויה נוראית יום יום"

"אני לא מבינה את מה שקורה", אומרת בכעס אימא לאחד התלמידים בבית הספר. "יש לי ילדה גדולה יותר באולפנת אמי"ת, ובסיום כל יום לימודים מחכים לבנות 4 אוטובוסים והן עולות בנחת על ההסעה ומגיעות הביתה. והן בתיכון. הילד הקטן שלי, ביסודי, עובר כזו חוויה איומה כל יום. גם בבוקר לא פשוט לנו. שני אוטובוסים מגיעים לשכונה ומסיעים את הילדים לבית הספר. ברור שזה לא מספיק, אבל בבוקר הרבה הורים מסיעים את הילדים ללימודים בדרך לעבודה, אז זה קצת פחות נורא. בצהריים אנחנו באמצע העבודה ואין לנו אפשרות לאסוף את הילדים. מעט מאוד ילדים מצליחים לעלות על ההסעה. מי שלא מצליח להיכנס לאוטובוס, מוצא את עצמו עומד בלב שכונה מעורבת. הילדים שלנו מספרים סיפורי זוועה על מה שעובר עליהם שם, ועלינו זה לא מקובל ולא נאפשר את זה. ילדים מספרים שיורקים עליהם, קוראים לעברם קריאות גנאי, זורקים עליהם אבנים ועוד. כמה ביקשנו שיביאו איש ביטחון או שוטר שיהיה עם הילדים עד שהם עולים על אוטובוס או הסעה. זה בית ספר יסודי, יש שם ילדים בגיל 6-7 שצריכים להתמודד עם כל זה, אבל אף אחד לא מקשיב לנו".

תלמידי בית הספר מחכים להסעה. (צילום: ועד ההורים)

ועד ההורים של בית הספר אמר להורים שכל אחד מהם ינסה להביא את הנושא לתודעה הציבורית ואם לא, ההורים ישביתו את בית הספר בשבוע הבא. הם מוחים על כך שלבתי ספר חרדיים יש הסעה בדיוק כנדרש על פי מספר התלמידים, אבל הם לא מצליחים להגיע לאותו מצב. "חשוב לי מאוד להדגיש שבית הספר עצמו עושה כל מה שאפשר על מנת לעזור לנו, ואין לנו טענה אחת נגדם. אנחנו גם מקבלים סיוע מחברי המועצה יואב רמתי וצביקה ברבי, שיש להם נכונות גדולה לעזור לנו. אבל בפועל כלום לא קורה והילדים שלנו סובלים. לפעמים נראה לנו, שהפתרון יגיע רק אחרי שיקרה משהו נוראי לאחד הילדים, אבל אנחנו לא ניתן לזה לקרות בשום מחיר".

תגובת העירייה תצורף לכתבה, כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  חייבים פתרון לדבר הזה.שבת שלום. תודה מיכל על הכתבה.

 2. דן אמר/ה

  יש בתי ספר בנווה שאנן לא צריך להרחיק את הילדים מהשכונה יכולים ללמוד בבית ספר ממלכתי את שעונות הדת אפשר ללמוד לבד בבית

 3. יהודה אמר/ה

  המצב המגזר החרדי אותו דבר. יש מטרה למשרד החינוך לצמצם לאגד את הקווים האלו של התלמידים.
  בכל יום יש דחיפות בכל הקווים וחוסר של אוטובוסים.
  גם לבית ספר מימוני וגם לתלמוד תורה של החשמל.

 4. ר אמר/ה

  באמת כזה קשה להזמין אוטובוס?למדתי בדתי,בחרדי ובדתי-לאומי,אם צריך מזמינים הסעה,אם ההורים רוצים הסעה קבוצה בצהריים פשוט משלמים,אני מבינה שלא לכולם יש כסף אבל התשלום מתחלק בסופו של דבר בין כולם. בנוסף,לפעמים יש הנחה אם מזמינים באופן קבוע כמות מסוימת ( כמו הנחה לקבוצות) כך שגם זה יכול להוריד מחירים

 5. תמר אמר/ה

  עיריית חיפה צריכה להתעורר לפני שיקרה אסון. אם לא מקצים מספיק בתי ספר שעונים על הצרכים בשכונות, עליה לדאוג להסעה בטוחה. תשלום הארנונה מגיע מהכיס של כולנו ואסור לחסוך בנושאי בטיחות ילדים

 6. ספיר קיסר אמר/ה

  מזעזע. איך לא מתעוררים גם כשהכתובת על הקיר. ילד בכיתה א צריך להילחם מלחמת הישרדות כדי להגיע הביתה בביטחה?!?!

 7. עדי אמר/ה

  קליש תתעוררי!!!האם היית רוצה שהנכד שלך בכיתה א ידחק ויסתכן בתחבורה ציבורית???

 8. טלי אמר/ה

  אף אחד מההורים לא נהנה לשלוח את הילד שלו לבי"ס בשכונה מרוחקת בהסעות, בטח לא ילדים כל כך צעירים. אין בית ספר דתי שיכיל את כמות התלמידים בשכונה – רמב"ם בעצמו סובל מצפיפות ומחסור במקום ומשאבים. ההסעה הפרטית מאוד יקרה ולא ברת השגה להורים שיש להם מספר תלמידים בבית הספר. גם קווי אגד הרגילים לא מספיקים בשביל להכיל את כמות התלמידים שחוזרים כל יום. שלא לדבר על ההצקות של ילדים ונערים ערבים, שבזה אני בכלל לא מצפה שמישהו יתערב (לצערי זו בעיה ברמה הארצית, ומתייחסים אליה כתופעת טבע ולכן זה לא ישתנה)
  אנו דורשים שיימצא פיתרון בהקדם לפני שיקרה אסון ואז כולם יתעוררו. מדובר באינטרס משותף לכולם.

 9. פרג זיידאן אמר/ה

  אני פעיל שכונתי וגר ממש ליד בית הספר-מעולם לא ראיתי ולא שמעתי על תופעת זריקת אבנים -או יריקה על ילדי בית הספר – האוטובוס שמגיע בבוקר ובצהרים גורם לחסימת הרחוב -ואני מציע שההסעה תהיה מרחוב המגינים ולא מאנילביץ -.
  חבל להעכיר את האווירה בשכונה מעורבת שקטה ונעימה בשביל להשיג אוטובוס נוסף להסעת הילדים

הגיבו כאן לכתבה