בשורות טובות: יריד כרמליה חוזר ובשכונות נוספות בחיפה החלה התעניינות

יריד כרמליה (אלבום פרטי)

לפני מספר ימים (ה' 21/10/21) פרסמנו בחי פה – תאגיד החדשות, אודות הפסקת פעילותו של יריד כרמליה, בשל האיום, לכאורה, שהפעילה תושבת השכונה. אותה תושבת הודיעה כי תגיש תלונה, לכאורה, במשרד הבריאות, אם היריד לא יופסק לאלתר. עשרות רבות של תושבים התרעמו והתאכזבו מהפסקת היריד, אך העירייה נרתמה כדי לסייע.

יריד כרמליה (צילום: אלבום פרטי)

יריד כרמליה חוזר. על אף ניסיון של אחת מתושבות שכונת כרמליה לעצור את היריד, הצליח יוזם היריד ערן שולמן, להגיע להסדר עם העירייה על מנת להשיבו לפעילות. מהרגע שפורסם באתר בחי פה אודות הפסקתו, הגיעו לשולמן עשרות רבות של תגובות מתושבים מאוכזבים. במקביל, תושבים משכונות אחרות בעיר החלו להביע עניין והתלהבות בכך מהאפשרות כי ירידים שכאלה יערכו גם בשכונות מגורים נוספות. אחד האנשים שפעל ועשה רבות למען השבתו של היריד בכרמליה, הוא חבר המועצה ניר שובר, שמייד נרתם לטובת התושבים ולטובת היריד.

ערן שולמן, יוזם היריד ובעל הרישיון, ניגש למחלקת רישוי עסקים בעיריית חיפה, והתקבל אפילו מבלי שנדרש לקביעת תור. לדבריו, קיבלה אותו מנהלת מחלקת רישוי עסקים, עורכת הדין אתי אסולין, בזרועות פתוחות ובלבביות, מתוך רצון אמיתי לעזור.

"הגברת אתי אסולין בדקה מול כל הגורמים במחלקתה, ואפילו התקשרה לאחד העובדים שחיתן את בנו באותה העת, והפריעה לו למען קבלת כל המידע ובמטרה לסייע בהחזרת היריד המקסים, כך אמרה". בהמשך קיבל ערן את כל המידע לגבי הדברים שעליו לארגן כדי שיריד האוכל יוכל לחזור ולפעול בקביעות ללא כל הפרעה.

שולמן אומר לחי פה: "יצאתי אופטימי מהעירייה. אנחנו נעשה את המירב כדי להשיב את היריד לתושבים. ראיתי את האהדה ליריד ואת כל התגובות על הכתבה הראשונה וזה מחמם לי את הלב ונותן לי כוחות. אני מסתכל קדימה על הטוב ולא על ההתנהגות של צרי העין. תודה לעובדי העירייה, שבאמת קשובים לצרכי התושבים ובאים לקראתם ועוזרים. ומכם, תושבים יקרים", אומר שולמן ומוסיף, "אני מבקש קצת סבלנות, כדי שהיריד שנחזיר יהיה לשביעות רצון כל הגורמים".

יריד כרמליה (צילום: אלבום פרטי)

"מרירות עושה קמטים"

"אני גרה בשכונה רק כמה חודשים", אומרת נורית, בת 50, "ואני מאוד אוהבת את היריד הזה. זה לא כל כך הקטע של הקניות, אלא יותר התחושה של השכונתיות, שהייתה מאוד חסרה לי כשגרתי בגגות האדומים ברמז. בכרמליה מרגישים שאנחנו חלק משכונה כמו של פעם. אנשים מכירים אחד את השני וחושבים ביחד איך לשפר את תנאי החיים פה, והיריד הוא בהחלט גולת הכותרת. אני מאוד שמחה שהוא חוזר, וחבל שאנשים שלא מרוצים ממנו, פשוט לא הולכים למקום אחר בימי שישי ועוזבים אותנו בשקט. מרירות עושה קמטים, צריך להיזהר בגילנו".

יריד כרמליה (אלבום פרטי)

חברת המועצה ותושבת השכונה, עו"ד שרית גולן שטיינברג, אומרת כי יריד כרמליה שהוקם ביוזמת ערן שולמן בתקופת הקורונה, הפיח חיים בימי שישי בשכונה ונתן אפשרות זמינה לקניית מזון. "מעת לעת הגעתי לדוכני הירקות, הפירות והעוגות ואני מקווה שההיתר להמשך הפעילות יוסדר במהרה, כמובן תוך הקפדה על תנאי הרישיון ומינימום פגיעה במרחב הציבור".

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

ליריד, יש לציין, היתה התנגדות רחבה יותר, ולא היתה זו רק אותה אישה אחת שהתנגדה וניסתה לפעול נגד קיומו. "לצייר את ההתנגדות ליריד כהתנגדות של אישה ממורמרת אחת זו עבודה עיתונאית לא רצינית", אמרה תושבת השכונה, שהעדיפה ששמה לא יפורסם. "אני ועוד תושבים לא אוהבים את הלכלוך. גם אם מנקים בסוף, מפריע לנו שתופסים מקומות חניה לטובת היריד. יש ירידי אוכל בקניונים, אם מישהו לא רוצה לבשל בבית, אין בעיה, ביום שישי בגרנד קניון ובעוד קניונים אפשר למצוא הכול. לא צריך להשתלט על מקום באמצע שכונת כרמליה".

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  עוד מסמר בארון הקבורה של העסקים הקטנים, אך יחד עם זאת, בטווח הקצר, צעד מבורך לתושבי העיר.
  השקיעו יותר בפרנסת העסקים הקטנים/הפרטיים, כדי שלא יקרסו והמונופולים הדורסניים ישלטו.

 2. לאה אמר/ה

  רעיון נהדר הלואי בנוה שאנן יהיה גם יריד כזה "ודי כל דבר מפריע מלכלכך" , הם מנקים אחרי היריד זה צריך להיות סעיף בחוזה שעושים איתם זה מבורך.

 3. עופרה אמר/ה

  תכתבו בבקשה באיזה ימים מתקיים היריד בכרמליה ובאיזה מקום.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אכן, בשורות טובות שהיריד חוזר!

 5. דר רחל גיתאי פיזם אמר/ה

  יריד נפלא שילך ויגדל כמו הכפר האורגני
  Brynsyon Organic Village Market
  שהגיע למעל מיליון בשנה
  הביא גלי תיירות ענקיים
  מאירופה לחודשים
  ממש יופי של רעיון …

 6. אייל אמר/ה

  יש לקיים את היריד במבנה ציבורי כמו אולם ספורט או מתנס.
  לא חייבים לקיים אותו בשטח הרחוב גם אם יש במקום המון המון שטח ולא תופס שום חניות (יש באזור בית הכנסת כ-200 חניות)
  יש מחסור גדול בשכונות הרכס בגנים ובכיכרות לציבור ולכן אין ברירה לקיים דברים כאלו בתוך כבישים.
  מול בית הכנסת צריך לבטל את החניות בכלל ולעשות שם כיכר ציבורית. מגיע לכל שכונה שתהיה כיכר מרכזית גדולה.

 7. לשנות את מבנה בית הכנסת אמר/ה

  לעניין רחוב לאה בכרמליה:
  א. בית הכנסת מכוער ומביך פשוט. לא יתכן לשכונה של 7000 נפש, בית כנסת עלוב קטן. למה לא מכבדים את הדת שלנו?
  ב. מול בית הכנסת דרוש להקים כיכר שכונתית שבה יוכלו לערוך ארועים המוניים, תפילות בחוץ (כמו בקורונה), אסיפות שכונה
  וירידי אוכל ואפילו חגיגות שונות כמו יום העצמאות שפעם נחגג במקום.
  ג. חבל שלא מנצלים את העובדה שאין גן ילדים כדי לתכנן מחדש את הבניין של בית הכנסת ולהוסיף מתחתיו עוד כמה חנויות מכולת, בנק, דואר לטובת אוכלוסיה מבוגרת רבה שרוצה שירותים קרובים.
  אם בית הכנסת היה נבנה מעל מרכז מסחרי קטן עם רחבה עירונית מולו, כולם היו מרויחים.

 8. אני אמר/ה

  למה לא לעשות את זה בפארק ליד עצים וכדומה ככה גם יש צל ומקום לאכול במקום כמו פיקניק וגם אפשר לפנות מקומות חניה כי ברור לכם שלא יגיעו מכל חיפה לקנות שם אבל לתושבי השכונה זה מבורך העיקר שיהיו שבילים נוחים בפארק למי שמיתקשה בהליכה וזהו לא הבנתי למה אני יכולה לעשות את העבודה של העריה יותר טוב מימנה?

 9. אבי אמר/ה

  חזירי הבר יהיו מרוצים מאד.תשאלו את קאליש

 10. חיפאית אמר/ה

  שוב מזכירים את חזירי הבר בלי קשר? לא נמאס לכם?!

  1. וואי כמה הזויים חובבי חיות בר בתוך העיר??? אמר/ה

   משום מה לחזירי הבר גם לא נמאס לתקוף אנשים ולהרוס רכוש
   מה דעתך לבקש מחזירי הבר שלך להפסיק? תבקשי ממש יפה.

הגיבו כאן לכתבה