התלמידים בכיתה ו' בחיפה נותרו ללא מחנכת

תלמידים ובתי ספר בחיפה | אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

חודש עבר מתחילת שנת הלימודים, חלפו החגים, ובכיתה ו' עדיין אין מחנכת. הורי התלמידים מודאגים.

3 ימים לפני תחילת שנת הלימודים – היא עזבה

לטענת הורים לתלמידים בכיתה ו' בבית הספר האנתרופוסופי "עליה" בבת גלים, מחנכת הכיתה החליטה לעזוב 3 ימים לפני תחילת שנת הלימודים, בטענה שנוצר עבורה מצב בביה"ס, שבשלו אין היא יכולה להמשיך לעבוד בו.

"אני עדיין לא מאמין שנשארנו בלי מחנכת", אומר אחד האבות בכיתה, שהיה מאוד מעורב במאבק ההורים, מההתחלה. "בשנתיים האחרונות, כשהילדים היו בכיתות ד-ה המחנכת חינכה אותם. כמה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים המחנכת הודיעה למנהל שהיא מעוניינת לצאת לחל"ת ולא תתחיל את שנת הלימודים. בהתחלה חשבנו שזה טוב, אבל לאט לאט התחלנו להבין שהסתבכנו".

לטענת האב, הוא הצליח למצוא מורה פנויה לשנת הלימודים, כך שהוא וייתר ההורים קיוו שהיא תשמש המחנכת של הכיתה. בפועל, החל"ת של המחנכת לא אושר, ולכן היא המשיכה לקבל שכר מבית הספר. "מנהל בית הספר היה צריך למצוא פתרון, והפתרון היחיד שהיה לו הוא איחוד שתי כיתות השכבה", אומר האב.

בית הספר "עליה" - בת גלים (צילום: מנשה שמש)
בית הספר האנתרופוסופי "עליה" – בת גלים (צילום: מנשה שמש)

הורי שתי הכיתות התנגדו

"יום לאחר העזיבה של המחנכת, הייתה שיחת זום משותפת של הצוות המנהל ושתי הכיתות", מסביר אחד ההורים, גם הוא מהבולטים במאבק, "המנהל הכריז על איחוד הכיתות, והורי הכיתה שאליה היינו צריכים להצטרף מחו בתוקף ואיימו בעזיבת בית הספר. גם הורים מהכיתה שלנו הביעו התנגדות. המנהל טען שאין אפשרות אחרת, מכיוון שאי אפשר למצוא מחנכת בהתראה כל כך קצרה". הוא אומר.

"למחרת ביטל המנהל את החל"ת של המורה, אז פנינו אל אחת המורות שחינכה ולימדה בבית הספר לפני שנתיים בהצלחה רבה והיא הסכימה מיד. הרעיון להביאה התקבל בברכה אצל צוות המורים, המנהל וכמובן ההורים. המנהל טרח להסביר לנו שזהו פתרון מצוין, אך התחלנו לחשוד שהוא מושך זמן, משום מה".

תלמידים עזבו למסגרות אחרות

"נוצרה אי ודאות מהמצב ועדיין לא הייתה מחנכת, ואז הורים התחילו לחפש מסגרות אחרות לילדים שלהם. יש אפילו הורים שטענו כי הם עוזבים בגלל ההתנהלות של ההנהלה מול המחנכת שנטשה את הילדים. איך נוצר מצב ששלושה ימים לפני תחילת הלימודים עזבה מחנכת? בינתיים ילדים עזבו וכרגע נשארו רק 10 תלמידים בכיתה. המנהל טוען שאיחוד הכיתות הוא לטובת הילדים".

חיכוכים בין תלמידי הכיתות

"אנחנו טוענים שמגיעה לנו מחנכת לכיתה, גם אם מדובר על מספר קטן של ילדים, ולפי מה שנאמר לנו, ישנה אפשרות לכיתה קטנה, בעיקר בתקופת קורונה. צריך להבין שלאורך השנים היו חיכוכים ומריבות בין תלמידי הכיתות, ואנו חוששים מקשיי התאקלמות בשנה החשובה הזו. הכיתה שלנו מאוחדת ומגובשת והעברת התלמידים לכיתה השנייה, תחת המחנכת שלהם, תפגע בהם".

כיתה – אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

צריכים להתכונן לכיתה ז'

"צריך לזכור שזאת שנה של הכנה לכיתה ז׳, הילדים עומדים לעבור בשנה הבאה למסגרות אחרות (אין המשך לחטיבה בבית ספר האנתרופוסופי "עליה"), ואנחנו לא רוצים שהם יתעסקו במלחמת הסתגלות במקום בצמצום פערים שכבר נוצרו בחומר הלימודים. היום (ד' 29/9/21) שלח מנהל ביה"ס מכתב, בו הוא הודיע שהחליט על איחוד הכיתות".


ממשרד החינוך נמסר בתגובה:
אנו פועלים על פי נהלי התקן. באשר למקרה הנדון, יצוין כי מספר התלמידים בשכבה מצדיק תקן של כיתה תקנית אחת בלבד ולכיתה זו ישנה מחנכת, בהתאם לנהלים. הנהלת בית הספר תמשיך לקדם שיח יחד עם הורי השכבה. בהצלחה.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  חייב להיות מחנכת. משרד החינוך צריך לאשר תקן.

 2. אחת שרואה ויודעת אמר/ה

  מורות לא עוזבות סתם את מערכת החינוך!!!
  כל מורה שיש לה כבוד עצמי מינימלי ועמוד שדרה, לא תשרוד במה שנקרא עכשיו מערכת חינוך…ובקרוב יקרא תסבוכת החינוך.

 3. מיטה (כיתה) חולה אמר/ה

  זה בדיוק מה שקורה כשהורים מתערבים מי תהיה המחנכת. ועוד שהם יביאו מורה "משלהם".

 4. אסעד אמר/ה

  לא מוזר הדבר. אצלנו במגזר כל שני וחמישי מורים ובמיוחד מורות נזכרות לצאת לחל"ת בדיוק בתחילת שנה"ל. נראה לכם אבסורדי אצלנו לא.
  חייב משרד החינוך לשים קץ לתופעה המחרידה.
  מי שרוצה לצאת לחל"ת עליו לעשות זאת בסוף שנת הלימודים הקודמת ולא בדקה ה_90.

 5. נטלי אמר/ה

  מעניין מאוד, שלא חקרו את הסיבה לעזיבתה של המחנכת. לאיזה מצב הגיע שהיתה צריכה לעזוב!

 6. לינוי אמר/ה

  ההורים נעשו גרועים יותר מהתלמידים
  אי אפשר ללמד בצורה כזו
  בסוף תשארו בלי מורים

 7. ישראל אמר/ה

  פשוט לא להאמין ההורים מנהלים את העניינים "אסון גדול" המחנכת עזבה מה אנשים בוגרים לא מבינים שיש נסיבות חיים שלעיתים לא יכולים להידחות אנשים ככ" עסוקים בעצמם עד כדי אכזריות פשוט בושה וכלימה… אוי ואבוי ילדינו ילמדו בכיתה גדולה …."חס ושלום" שאנחנו כהורים ניתן להם את ההזדמנות ללמוד להתגבר ולהתמודד עם קשיים כדי לקבל הזדמנות להתחזק ולגדול מהמצב .

 8. גננת אמר/ה

  זכותה של המורה לצאת לחופשה. זה תפקיד המערכת למצוא מחליפה. ומדוע כל כך קשה למצוא מחליפה? מכיוון שהתנאים במערכת מבריחים את אנשי ההוראה המובחרים: כיתות צפופות, מטלות אינספור, אחריות גדולה על כתפי המחנך, הורים משולחי רסן, תקשורת עויינת, מחסור בתקציבים. צוות מסייע שהרבה פעמים נראה שנאסף מהרחוב, בלי זיקה לחינוך ואחריות מקצועית שרק מעמיס על אותו מחנך או גננת. לא קלה היא דרכנו. משרד החינוך דרוש תיקון מהיסוד ורפורמה מסיבית שתבנה בשיתוף עם אנדי ההוראה שבשטח ולא יתקבלו החלטות והנחתות מלמעלה שמנותקות ממה שקורה בפועל.
  שיהיה לכולנו בהצלחה

הגיבו כאן לכתבה