מי ישמור על העצים? • 1,900 עצים נכרתו מתחילת השנה בחיפה

עצים בהדר עליון - טבע עירוני בין מקומי ולא מקומי - דנה הרצברג

"בחיפה יש כריתה מאסיבית של עצים ביחס למקומות אחרים"

מצד אחד העצים נותנים איכות חיים לתושבים, מצד שני, ישנה הטענה כי קבלנים לא יכולים לבנות יחידות דיור ולהרוויח, כשעצים רבים נותרים במגרשים. חבר המועצה והיזם יעקב פיינגולד: "עצים זה חשוב, אבל התחדשות עירונית חשובה לא פחות".

"אלפי עצים נכרתו בחיפה מאז הבחירות האחרונות, עם כניסתה של ראש העיר לתפקידה", כך טוען יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן.

כריתת עצים במגרש לבנייה ברחוב חורב 37 – חיפה
כריתת עצים במגרש לבנייה (צילום: חי פה)

"היד קלה על ההדק", הוא אומר. "בשנתיים האחרונות נעקרו אלפי עצים בחיפה באישור העירייה. במנהל ההנדסה אין גוף שתפקידו לייצר פתרונות בנייה תחת עיקרון שימור עצים. העליתי את הנושא בשאילתות והצעות לסדר, ולצערי העירייה לא מיישמת דבר מהרעיונות וההצעות שהעליתי. ערים רבות בישראל נלחמות לשמר את העצים במרחב העירוני. חיפה נכנעה לתוכניות הבינוי הנדל"ניות שאינן משמרות".

עצים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

להציל את העצים

שי הרשקו הוא גיאוגרף, איש סביבתי, פעיל בנושא עצים וממפה רישיונות כריתה בכל הארץ. הרשקו מוטרד מאוד מכמות העצים שנכרתו בחיפה בשנת 2021. "בחיפה יש כריתה מאסיבית של עצים ביחס לערים אחרות. מתחילת השנה עד יום חמישי האחרון (9/12/21) נכרתו 1,900 עצים. בכביש 22 בסמוך לנחל סעדיה נכרתה כמות גדולה של עצים, מעל 100 עצים.

מדרום לאצטדיון סמי עופר היה בסיס צבאי וגם שם רוצים לכרות כמה מאות עצים. הרבה עצים נכרתים בשביל תשתיות ובנייה. ניסיתי לבטל את הרישיונות ולא הצלחתי. לעתים פונים אליי על מנת למנוע כריתת עצים. יש רישיון לכריתת עצים ובהתחלה מיד אחרי שהרישיון ניתן, אפשר להגיש ערעור למשרד החקלאות וככה יש סיכוי להציל את העץ. אבל עדיף כבר בשלב התכנון עצמו, עוד לפני שניתן הרישיון, לנסות לשנות כרואים שעומדים לכרות עצים. כמעט כל תכנית בנייה משפיעה על עצים. כשהולכים לעשות תמ"א, אם יש עצים בשטח מיד פונים לכריתה, אבל אם ביצעת תמ"א, חשוב כן לנסות לשמור על העצים".

כריתת עצים בחיפה (צילום: חי פה)

עצים הם משאב לאומי

"יש כמה פעילים חיפאים שמתעסקים הרבה בעצים. יחד איתנו עובדים גם פעילים שעוסקים בוואדיות. בחיפה יש פקיד יערות אחד שעושה מה שהרשות העירונית אומרת לו ולא לפי רוח החוק. רוח החוק באה להגן על העצים. החוק רואה בעצים משאב לאומי. בזמן המנדט זה היה משאב של המלך והיום זה משאב של המדינה. הפקידים לא רואים את זה ככה. ולכם הגענו ל-1,900 עצים רק בשנת 2021".

צריך להבין את המורכבות לגבי כריתת העצים. בעירייה מחליטים בכל פרויקט בנייה אילו עצים יש לשמר ואילו עצים ייכרתו. לדוגמה, בפרויקט פינוי בינוי בשדרות הצבי שאוכלס לפני כמה חודשים, הוחלט על מספר עצים לשימור. הקבלן נדרש לבנות את הפרויקט תוך שמירה על העצים הללו.

כדי שתהיה בנייה בעיר, צריך למצוא את האיזון העדין, שבו גם היזם וגם רוכשי הדירות יהיו מרוצים. ללא רווח עבור היזם ובעקבותיו גם הקבלן, הם יוותרו על ביצוע הפרויקט, מה שיוביל להפסד עבור העיר ותושביה.

למצוא את האיזון

ליעקב פיינגולד יש שני כובעים. מצד אחד חבר מועצה ומצד שני יזם. "אני חושב שצריך להסתכל על כל מתחם בפני עצמו. יש פתרון של העתקת עצים או נטיעה במקום אחר, עצים זה חשוב אבל התפתחות עירונית זה לא פחות חשוב. עיר לא יכולה להתקיים ללא בנייה, ואין סיבה שזה יהיה על חשבון העצים והירוק, שתורמים לאיכות החיים. צריך פשוט למצוא את האיזונים, כך שכולם יהיו מרוצים בסופו של דבר".

בפרויקט בשדרות הצבי במרכז הכרמל דיירים בבניין הסמוך טענו שלא מספיק עצים נקבעו כעצים לשימור. הם גם חששו שהקבלן לא ישמור את העצים שכן נקבעו לשימור, כי הם ממוקמים בצורה שהקשתה מאוד על בניית הפרויקט.

שדרות הצבי בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שדרות הצבי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

להתפתח ולשמור

אם כן, נכון הדבר כי עיר צריכה לשאוף להתפתח, אך אין זה אומר כי בדרך לשם מותר לדרוס כל משאב טבע. לצד הצורך לבנות ולהתחדש, חובה לשמור על הסביבה ועל איכות החיים של כולנו, שחלק גדול ממנה נגזר משימור עצים.

למה בכלל לשמור על עצים?

מעבר לנוי, הצל והחן שמספקים עצים לסביבה העירונית, יש בהם יתרונות אדירים במישורים רבים נוספים: ידוע כי עצים מקטינים משמעותית את זיהום האוויר אותו אנו נושמים (ומי זקוקים לכך יותר מתושבי חיפה?), יש להם יכולת להוריד את הטמפרטורה ולצנן את סביבתם (התחממות גלובלית, מישהו?). עצים גם פועלים כ"קיר אקוסטי", כשהם בולמים רעשים בסביבתם, וכן, שורשי עצים בוגרים יש בהם כדי למתן משמעותית אפקט של רעידות אדמה. אלה רק מספר מצומצם של היתרונות העצומים שמספקים עצים ושכולנו מפסידים כשהם נכרתים.

כשנכרת עץ בוגר שגדל משך עשרות שנים ויותר, יש בכך נזק בלתי הפיך שעליו ישלמו עוד דורות רבים אחרינו. אין בכך כדי לומר שיש למנוע או להקשות על קבלנים ויזמים לבנות, אך נדרשת חשיבה רחבה ומקיפה שלוקחת בחשבון את התמונה כולה, כששימור עצים עומד גבוה בסדר העדיפויות שלה.

שדרת עצי אורן (חי פה)

תגובת העירייה:

בחיפה מאות אלפי עצים מסוגים ומינים שונים עליהם מופקד פקיד היערות.
העירייה אינה מאפשרת כריתת עצים אלא במקרים יוצאי דופן ובלית ברירה והכל בהתאם להוראות החוק.

לצורך כריתת עץ מוגן נדרש להגיש בקשה לפקיד היערות בהתאם להוראות הדין השונות. כל בקשה נבחנת בקפדנות על פי שיקולים מקצועיים הנוגעים למצבו, גילו, נדירותו, מידותיו מיקומו וערכו הנופי הסביבתי והאקולוגי של העץ המוגן בהתאם לפקודת היערות ונוהל פקיד היערות.
כל בקשה מפורסמת באתר העירייה בדף בקשות לכריתת עצים וזאת על מנת לאפשר לכל אדם המעוניין בכך להתנגד ולערער בפני פקיד היערות הארצי על כל היתר.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. שרון אמר/ה

  יש עצי אורן שמהווים מטרד של לכלוך דבק ומחטים ואיצטובלים שנופלים על מכונית חונה גורמים לנזקים גם לצבע וגם לפח. זה עץ מאד דליק. מחטים שנופלים בגינה אי אפשר שיגדל שם כלום. על האורן מקננים עורבים. עצים אלה מיצווה לכרות. רק שהעיריה לא מודעת לכך. עצים אחרים חבל מאד שנכרתים כי הם דרושים גם לניקוי האויר.

 2. ירון חנן אמר/ה

  כריתת העצים בימי יהב לא פסקה בימי עינת קליש, נחשון צוק, מיכי אלפר, מה עוד שמהנדס העיר הוא אותו מהנדס שידו היתה קלה באישורי כריתה וכמעט אפס אכיפה על עברייני כריתה שרובם קבלנים שידעו שלא יעשו להם כלום. גם היעוץ המשפטי של העירייה ממש לא רואה חשיבות לטפל בעבריינות כזו ולשים גבולות ברורים לקבלנים. נראה שבעצם המצב רק החמיר וזה מתחיל מתכנון חזות העיר והרחובות שפשוט לא קיים בשלטון הנוכחי, כמה מאכזב….אפשר למנות על כף יד אחת את מספר חברי הועדה המקומית, שכידוע הם נבחרי הציבור – שנלחמים באמת על העצים בחיפה!

 3. תמר אמר/ה

  העיריה כרגיל מורחת ולא דואגת לשמירת העצים בחיפה. לעץ לוקח 20 שנה לגדול ולצמוח. על כל אישור כריתת עץ יד לדרוש מהקבלן שתילה של 4 עצים, גדולים, עם השקייה סדירה לשנים הראשונות, לא שתילים קטנטנים שרובם לא שורדים

 4. המציאות: קליש חולצה אפורה, לא ירוקה. אמר/ה

  קליש הבטיחה במנשרים שלה שהיא תקים מנהלת טבע עירוני ותשמור על הואדיות ועל העצים בעיר.
  הבטחות לחוד ומציאות לחוד.
  קליש הבטיחה במנשרים שלה שיבוטלו תוכניות תמא 38 שגולשות לואדיות ולא משאירות מרווחי גינות.
  הבטחות לחוד ומציאות לחוד.
  קליש הבטיחה הרבה מאד דברים, כל מי שהיה במפגשים שלה יצא עם שק שלם של הבטחות לשמירת הטבע של חיפה. היא ויועציה הבטיחו הרבה מאד דברים. עברו 3 שנים לא קיימו כלום. ללא צו של משרד הגנת הסביבה גם לא היו מנקים מעט את המזבלה בנחל עובדיה. לא מנעו חציבות נוספות ברחבי העיר וקידום תוכניות להרוס לחלוטין עוד ואדיות שלמים.
  אין מי שיגן על הטבע במועצת העיר.
  ואין מי שיגן על שמירת הנוף הירוק במועצת העיר.
  כל ההבטחות שלה נזרקות לפח.

 5. רם אמר/ה

  גדיעת העצים הוא רק חלק מהרס שיטתי של המרקם הייחודי של שכונות העיר!
  נראה שראשת העיר צריכה ללמוד תכנון ערים…. ומי שמתכנן בפועל את העיר הם הקבלנים והיזמים שנציגיהם תופסים לא מעט מקומות במועצת העיר.

 6. ענת אמר/ה

  ולא מדברים על תופעה של יזמים/משפצים שדואגים להמתת העץ ואז חייבים לכרות אותו…. או כריתה ללא אישור בגיבוי העירייה בדיעבד

 7. ההונאה הגדולה בבחירות 2018 אמר/ה

  את תגובת כל חברי סיעת חיים בחיפה שהבטיחו לשמור על הטבע העירוני שלנו לא ניתן להשיג
  כולם שותקים כמו דגים באקווריום כי הם יודעים שהם הונו את המצביעים שלהם בכל תחום שהבטיחו

 8. אילן בורנשטיין אמר/ה

  השחיטה הגדולה של העצים בחיפה עומדת בפתח. כ-170 עצי זית מדהימים, חלקם עבים מאוד ונראה שהם בני מאות שנים עומדים בפני סילוק מהעיר ביחד עם מאות עצים נוספים (ביחד כ-1,000 עצים) והכל על מנת להקים את השערורייה הבאה בעיר חיפה – תכנית המבואות הדרומיים ב' נאות פרס דרום. תכנית חפ/2000 תכנית המתאר הכוללנית לעיר חיפה (מתן תוקף מרץ 2019) קבעה פארק עירוני בשטח של לפחות 100 דונם בשטח תכנית המבואות הדרומיים ב' – והכל סביב נחל עמירם – מתוך כוונה להציל את הנחל מחיסול, בדומה לכל יתר הנחלים שיורדים מרכס הכרמל ואשר נהרסו והפכו לתעלות בטון תת-קרקעיות – תכנית המבואות הדרומיים, למרבה התדהמה, קובעת שלא יקום אותו פארק בשטח של למעלה מ-100 דונם – נחל עמירם יחוסל ביחד עם נחל עובדיה שגם הוא כלול ומחוסל במסגרת התכנית – העצים יסולקו אחר כבוד – ויש לעצי הזית העתיקים ביקוש בווילות יוקרתיות ובאחוזות מחוץ לעיר חיפה והכל תמורת כסף מלא; מה עם העצים בחיפה? מה עם הנחלים והוואדיות? – הם קיבלו חותמת 'מיועד לחיסול' ואיש מפרנסי העיר לא פועל לתקן את העיוות – את הפגיעה הקשה והמיותרת בטבע – רק כותב שורות אלה מנסה לשנות את המצב, הערעור שהגשתי לבית המשפט העליון כנגד הפגיעה הקשה בטבע יישמע בקרוב – והסיכוי נמוך ביותר – הסיבה היא שאין כאן ולו גורם אחד מפרנסי העיר שקם ואומר – רגע – עצרו – תקנו את התכנית – כל הירוקים למיניהם – כל שוחרי הטבע שנבחרו למועצת העיר ואלו המכהנים כעובדי מדינה ברשויות התכנון – כולם שותקים – פיהם של כולם מלא מים – הם מקבלים בכניעה את הריסת הטבע המיותרת לחלוטין ולא מסייעים לי בערעור ובכלל והכל בדרך לחיסול ופגיעה מיותרת וקשה בטבע – אפשר לתכנן ולבנות אחרת – אפשר להגן על הטבע – גם כאשר בונים שכונת מגורים – בפועל זה לא מעניין איש מפרנסי העיר – זה לא מעניין איש מהגורמים המקצועיים העובדים בשירות מדינת ישראל ובשירות עיריית חיפה – הגנה על הטבע על כדור הארץ – ועידת האקלים ועוד עניינים הם טובים רק בשביל הרטוריקה – עבור סיסמאות ריקות מתוכן – המציאות היא פשוטה – הרס וחורבן.

 9. בוריס סבירסקי אמר/ה

  ניראה כאילו יש כריתה יזומה חסרת כל הצדקה של עצים ברחובות. כניראה משלמים לאיזה קבלן כריתה על כריתות אז הוא פשוט מנקה את העיר מעצים

הגיבו כאן לכתבה