אגרנות מהי? וכיצד לשמור עלינו ממנה

ערימות של חפצים של השכן האגרן בחזית הבניין (צילום: נטליה נמץ)

בחי פה פורסמו כבר שתי כתבות, בעקבות פניות רבות של תושבי חיפה, בנוגע לדייר אגרן אשר חסם מקומות משותפים בבניין, גרם לריח נורא בעקבות הזבל אותו אגר ומשך מזיקים רבים. אך מהי אותה הפרעה בשם אגרנות? ואילו סכנות היא מביאה עמה? כל אלו בכתבה הבאה.

מהי בעצם אגרנות?

פרופסור אנטולי קריניין, מומחה פסיכיאטריה ופסיכולוגיה מכללית הסביר לחי פה – תאגיד החדשות

האגרנות היא למעשה הנטייה של בן אדם לאגור דברים והקושי שלו להיפטר מהם, בדרך כלל זה הרבה מעבר לערך רגשי כלשהו או זיכרונות לדברים, יש גם אנשים כאלה, אבל פה זה עובר הרבה מעבר לזה. אנשים פשוט אוספים דברים ולא יכולים להיפטר מהם, וזה תופס מקום במגורים שלהם, והמגורים כבר נעשים לא ראויים למחיה.

תופעה יחסית חדשה

“קודם כל ההפרעה הזאת משכה את תשומת הלב המדעית של החברה הפסיכיאטרית בערך באמצע שנות ה60 של המאה ה20, זאת אומרת רק לפני בערך 60 שנה. לא ידעו לאן להכניס או לקטלג את התופעה הזאת, בסופו של דבר הפסיכיאטרים האמריקאים קטלגו אותה בתור הפרעת אגרנות אשר עומדת ליד הפרעות אובססיביות קומפולסיביות. זאת למרות שבתופעה הזאת האובססיביות לא קיימת, אלא רק קומפולסיביות שהיא דחף בלתי נשלט כדומה להפרעות כמו קלפטומניה.”

עוצמות שונות

“יש עוצמות שונות בהפרעה, יש עוצמה בה הם יודעים שזה בעייתי, אך הם לא יכולים להפסיק, או לא חושבים שזו בעיה עד כדי כך חמורה. אגו סינטוני, מונח חשוב, שהכוונה שלו היא, אני חי עם זה טוב וזה לא מפריע לי, לא רואים את זה כבעיה חמורה. יש כאלה קבוצה שהם יותר עוצמתיות ואפילו לא מבינים שזה בעיה, לא מודעים וגם מפריעים לשכנים. “

ערימות חפציו של האגרן בסביבת הבניין (צילום: נטליה נמץ)

כל עוד הוא לא רואה את זה כבעיה, הוא לא פונה לעזרה

“כל עוד בן אדם לא רואה את זה כבעיה הוא לא מטפל ולא פונה לעזרה. יש בעיה לטפל באנשים כאלה. הכל בינתיים ניסיונות טיפוליים, לרפא באמצעות כל מיני סוגים של CBT והיה גם ניסיון לטפל באנשים באמצעות תרופה שהיא מומלצת וקו ראשון להפרעות אובססיביות קומפולסיביות. אך אל לנו לשכוח כי מדובר בהפרעה קומפולסיבית ולא אובססיבית .

מבחינת השכיחות של התופעה בערך בין 2.5 ל3 אחוז באוכלוסייה סובלים מתופעה זו בעוצמות שונות, פי 3 מסכיזופרנים!

מבחינה גנטית האמריקאים מצאו שכמעט מ50 אחוז מהמשפחה הקרובה דרגה ראשונה יש להם תופעות דומות רק בעוצמות פחותות יותר. זה אומר שיש שם גם עניין גנטי.

חשוב לשים לב שזה לא ביטוי של מחלה אחרת

בגלל שיש להפרעה זאת עוצמות שונות, ובגלל שהיא תופעה שלא מזמן הכניסו אותה לDSM שהוא המדריך האמריקאי לאבחון הפרעות נפש חשוב לנו לזכור כי היא גם לא נחקרה כל כך והמידע שיש לנו עליה הוא מוגבל. לכן חשוב לשים לב שזה לא תוצאה או ביטוי של מחלה אחרת. גם פגיעה מוחית, דמנציה, סכיזופרניה יכולים להתבטא בהפרעה זו.

הצו ניקיון לדעתי לא מספיק, מדובר בהפרעה שיכולה להיות ביטוי למחלה אחרת, בגלל המחלה האדם יכול להוות סכנה לא רק לעצמו אלא גם לסובבים.

צריך לדאוג לביקור של רופא או אחות מקופת חולים, או עובדת סוציאלית, הם מהווים מקור מידע אמין עבור פנייה לפסיכיאטר מחוזי על מנת שיהיה ניתן להוציא הוראת בדיקה כפייה.

חוץ מאי נוחות לשכנים, תופעת האגרנות יכולה להוביל לסכנת שריפה

יובל ברק, דובר תחנה אזורית חיפה מחוז חוף של שירות כבאות והצלה, הסביר לחי פה – תאגיד החדשות:

בטבע כל חומר מהווה חומר בעירה (כל חומר בוער מהווה חומר דלק עבור שריפה) החפצים הנאגרים על ידי בני אדם בדרך כלל מהווים חפצי בית שונים כמו רהיטים, מוצרי חשמל, צעצועים וביגוד. ברגע שחפצים אלו מעורבים בשריפה הם מהווים חומר דלק ותורמים לתהליך הבעירה ולשריפה מה שאומר שככל שיהיו יותר חפצים כך השריפה תהיה קשה יותר, תתפשט יותר בקלות, החום הנפלט ממנה יהיה גבוה יותר, כמות העשן תהיה גדולה יותר וכמובן תהווה סכנה גדולה יותר לסביבה ויהיה יותר קשה לכבות אותה.
יובל ברק, דובר תחנה אזורית חיפה מחוז חוף (צילום: אלבום פרטי)
יובל ברק, דובר תחנה אזורית חיפה מחוז חוף (צילום: אלבום פרטי)

איך אפשר להמנע או להפחית את הסיכון ממקרה שריפה במבנה המגורים?

ישנן מספר פעולות שדיירי בניין יכולים לעשות על מנת להימנע או יותר נכון לשמור על עצמם במקרה של שריפה:

 • הראשונה והחשובה ביותר היא התקנת גלאי עשן – כמה שיותר גלאים בבית כך יותר טוב, הגלאי מתריע על פרוץ שריפה עוד בשלבי ההתפתחות הראשונים וכך דיירים שבביתם מתחילה שריפה יכולים לכבות בעצמם את האש או להימלט כל עוד הסכנה לא גדולה מדי.
 • ישנה תופעה של אגירת ציוד בחדרי מדרגות, חדרים אלו מהווים פעמים רבות את נתיב המילוט במקרה של שריפה ולכן יש להימנע מלהפוך אזורים אלו למקומות אחסון.
 • כמוכן יש לשמור על דלתות האש של חדרי המדרגות סגורים כי במקרה של שריפה נתיב המילוט עלול להפוך למלכודת עבור בני אדם המנסים להימלט ממבנה בוער.
ערימות של חפצים של השכן האגרן בחזית הבניין (צילום: נטליה נמץ)
ערימות של חפצים של השכן האגרן בחזית הבניין (צילום: נטליה נמץ)

נתקלים מדי שנה בעשרות שריפות בבתי אגרנים

“בכבאות והצלה תחנת חיפה אנו נתקלים מדי שנה בעשרות שריפות בבתים של אגרנים” מוסיף יובל, “שריפות אלו מהוות עבורנו לוחמי האש את המקרים הקשים ביותר בהם אנו נאלצים להתמודד עם חום כבד המגיע לטמפרטורה גבוהה ומסכן את הדיירים בכל המבנה וגם אותנו לוחמי האש שנאלצים לעיתים קרובות לחלץ בני אדם בתנאים קשים מאוד.

מכאן אני פונה לכל האזרחים לשים לב לבטיחות במבנה, לא לאגור ציוד בנתיבי המילוט, בדגש על חדרי מדרגות ובכלל בשטחי בניין ציבוריים. ולהתקין גלאי עשן שהוכח כמציל חיים, במידה וחי בסביבתכם אגרן שנראה לכם כי הוא מהווה סכנה יש לפנות לרשויות המקומיות והעיריות ודרך מחלקת הרווחה לטפל בבעיה נקודתית.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. שמיל אמר/ה

  אם אדם הוא אגרן ומפריע לסביבה גורם לבעיות לכלוך לסביבה ולשכנים יש לאשפוז ולהרחיקו מהציבור הוא מהווה סכנה סביבתית ואף לשריפות חלילה

 2. אייל אמר/ה

  חשש לאגרנות אצל ראש העיר.
  פתחה את מינהלת 2030 בהבטחה שזו “תהייה מנהלת רזה, עם 4-5 מומחים בתחומם, שאין בעיריית חיפה”
  כרגע יש שם כבר עשרות אנשים, ראש העיר רוצה לאגור עוד ועוד משרות מיותרות שם, ודורשת להגדיל את התקציב של המנהלת המיותרת במליוני שקלים. גם סוג של אגרנות כפייתית.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חברה וחינוך בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו