כיצד נקבע גובה ההחזר החודשי של הלוואה?

צילום: depositphotos

היום כולם מגיעים למצב בהם הם צריכים לקחת הלוואה מתישהו בחיים שלהם, לרוב עבור מטרה טובה של לימודים או טיסה לחו"ל. ישנם סוגים שונים של הלוואות, יש הלוואות עבור מטרה מסוימת כמו משכנתא, וישנן הלוואות לכל מטרה בהן הגורם המלווה אינו שואל יותר מדי שאלות התעניינות במטרת לקיחת ההלוואה. כאשר אנו מבקשים הלוואה עלינו לשים לב לכל הפרטים הקטנים שיש בעסקה. כעת נתרכז בהחזר החודשי של הלוואה לכל מטרה.

הלוואה לכל מטרה – מה זה?

הלוואה לכל מטרה היא הלוואה כללית, אין לה ייעוד ספציפי והתנאים לקבלת ההלוואה הינם קלים יותר מאשר סוגי הלוואות אחרות. בדרך כלל הלוואה לכל מטרה הינה הלוואה שתגיע לחשבון שלכם תוך פרק זמן קצר, החזר ההלוואה יהיה עד 5 שנים וגובה ההלוואה לא יעלה על 100 אלף שקל. 

הלוואה לכל מטרה – החזר חודשי

גובה החזר חודשי של הלוואה לכל מטרה נקבע על פי מספר פרמטרים שונים אשר יכולים גם להשתנות ממקום למקום, הנה הגורמים המשפיעים על גובה ההחזר החודשי:

גורם מלווה – יש לכם שתי אפשרויות עיקריות ללקיחת הלוואה לכל מטרה, האחת היא דרך הגופים הבנקאיים והשניה היא דרך גופים חוץ בנקאיים. בדרך כלל את הריבית הנמוכה יותר נמצא אצל הגופים הבנקאיים, אך לא הכל ורוד. הבנק עובר בצורה איטית יותר מאשר כל גורם חוץ בנקאי, הוא הרבה יותר קפדן והסבירות שלא תקבלו אישור להלוואה די גדול.

מצד שני, גופים חוץ בנקאיים מתחייבים לכך שסכום גובה ההלוואה תגיע לחשבון שלך תוך זמן קצר (לעיתים אפילו פחות מיממה). גופים אלו פחות מקפידים על הפרטים הקטנים, אך כמובן שגם הם רוצים לבדוק שאכן יש לכם איך להחזיר את ההלוואה. לכן, הריבית גבוהה יותר בגופים חוץ בנקאיים וכך גם גובה ההחזר. 

סכום ההלוואה – לסכום ההלוואה יש גם כן השפעה על גובה הריבית, בדרך כלל הלוואה לכל מטרה תגיע עד לסכום של כ-100 אלף שקלים. רוב הגופים גובים ריבית נמוכה יותר ככל שהסכום המבוקש גדל. כמובן שיש השפעה גם להחזר החודשי אותו אתם קבעתם, האם אתם פורשים את ההחזרים על גבי 5 שנים או על שנה אחת. הלוואה לכל מטרה תהיה הלוואה שיש להחזיר אותה עד 5 שנים לרוב. 

ריבית – הגורם האחרון הוא סוג הריבית, האם מדובר על ריבית צמודה למדד או ריבית לא צמודה למדד. הצמדה למדד בעלת השפעה ישירה על גובה ההחזר החודשי, כל פעם שהמדד עולה כך גם ההחזר החודשי עולה. תוכלו לבחור בבקשת העסקה בין ריבית משתנה או ריבית קבועה, כשמן כן הן. הם כדאי לבחור בריבית קבועה או משתנה? הבחירה היא בידיים שלכם על סמך הידע שלכם בכל הנוגע לריביות, וכמובן בהתאם לגובה ההלוואה. גובה הריבית נקבע על פי פרמטרים שונים של הבנק או הגוף החוץ בנקאי: האם מדובר על רכישת נכס, עלות, התחייבויות נוספות, נתונים אישיים, תקופת ההלוואה, אחוז מימון, יחס החזר ועוד…

"אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל."

לא ניתן להגיב