תרחישי התקפת טילים ורעידת אדמה | תרגיל מוכנות לחירום בקריית מוצקין • ריאיון עם אל"מ במילואים ארז הדרי – פיקוד העורף

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)
בראיון לחי פה, מסכם אל"מ במילואים ארז הדרי, מפקד נפת המפרץ במחוז חיפה, את תרגיל המוכנות לחירום 360 שנערך השבוע בקריית מוצקין.


| תרגיל 360 הראשון במרחב הקריות:

פיקוד העורף הכין תכנית אימון לרשויות, על מנת להכין אותן טוב יותר לתרחישי חירום, כאשר המטרה היא לטפל בכל האוכלוסיות וכל הגורמים ברשות. התרגיל קרוי 360, מכיוון שהוא כולל הפעלה של כל המכלולים וכל האוכלוסיות במרחב הרשות המקומית (במקרה הזה, קריית מוצקין) וביניהן: מוסדות החינוך, מקבצי הדיור, האנשים הפרטיים, ארגוני החירום: מד"א כב"ה, יחידת הכלבנים (המתנדבים), משטרת ישראל וכמובן צה"ל.


| רעידת אדמה ומטחי טילים:

תרחישי הייחוס לתרגיל שנערך בקריית מוצקין כלל במקביל, שני איומים:
האיום הראשון – רעידת אדמה: קריסה של מספר רב של מבנים במרחב עירוני צפוף. בקריית מוצקין מבנים רבי קומות.
האיום השני – מטחי טילים על הקריות: התמגנות העורף וחילוץ נפגעים.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

| אל"מ במילואים ארז הדרי מספר לחי פה:

עוד לפני התרגיל, היינו במצב חירום אמיתי, כאשר נורו טילים מלבנון לעבר הקריות, ירי שהתרחש במהלך מבצע שומר החומות. באירוע הזה הצליחה הרשות לפתוח את המקלטים בתוך 7 דקות. חיים צורי ויריב המנכ"ל הכינו תכניות וידעו לבצע אותן מול האוכלוסייה בצורה מופתית.

לאחר האירוע במבצע שומר החומות הגיע התכנון של תרגיל ה-360. הפעם האחרונה בה הרשות תרגלה תרחיש ייחוס שכזה היה בשנת 2013. לכן, התכוננו לתרגיל הזה במשך מספר רב של שבועות מראש.

הפעם לא הסתפקנו בתרחיש ירי טילים ולכן הוספנו את תרחיש רעידת האדמה. כך הבאנו לידי ביטוי את האס"ל (אזור סיוע לאוכלוסייה). זהו מרכז סיוע, שליטה ובקרה, אשר נפתח בחניון של תאטרון הצפון. המתחם מוקם באופן ארעי ומתבסס על פק"לי חירום שנמצאים במחסני החירום של עיריית קריית מוצקין ומתוחזקים על ידי הרשות באופן שוטף.

אל"מ במילואים ארז הדרי (צילום: פיקוד העורף)

ומה לגבי המקלטים?

את המקלטים מתחזקת הרשות באופן שוטף. התחזוקה כוללת גם אספקת חשמל ומים.
בהמשך מתוכננים גם מתקנים סולריים שיאפשרו אספקת חשמל במקרה של קריסת קווי החשמל.

מה בנוגע לאמצעים טכנולוגיים שמאפשרים פיקוד ושליטה במרחב העירוני?

אל"מ הדרי: קריית מוצקין קלטה שישה רחפנים והכשירה מפעילי רחפנים. הרחפנים מאפשרים איסוף מידע בזמן אמת, בעת משבר. עלינו לזכור שבתרחישים מסוימים, התנועה במרחב העירוני היא מוגבלת ועלינו לייצר תמונה מהירה של השטח מלמעלה. למצד הרחפנים, יש לנו מרכז מיוחד בקרה מיוחד, המאפשר העברת שידור מכל המצלמות ברשות אל המפקדים.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

איך היית מגדיר את רמת שיתוף הפעולה מצד האזרחים?

במוצקין יש מערכת יחסים אינטימית בין ראש הרשות והנהלת העיר לבין התושבים. ביצענו סקר בקרב כאלף תושבים. בסקר הזה העניקו התושבים ציון גבוה מאד לאמון שלהם ברשות. אנחנו, פיקוד העורף, נעזרים רבות ברשות המקומית בהפעלת ציבור ויש לנו צורך להיעזר גם בכלי תקשורת מקומיים, כגון חי פה. במהלך משבר הקורונה היינו בפעילות אינטנסיבית בשטח וכך חיזקנו מאד את הקשר בין פיקוד העורף לרשות ולתושבים.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

ספר לנו קצת על מהלך התרגיל

הגענו לכמה עשרות בתים של תושבים, בעיקר מבוגרים וסייענו להם להתקין את האפליקציה של פיקוד העורף. האפליקציה נותנת התראה לאנשים, גם כאשר לא שומעים את האזעקות כאשר החלונות סגורים. האפליקציה מאפשרת לתושבים לדעת מתי ניתן לצאת מהמרחבים המוגנים.

הפעלנו מאלש״חיות (מדריכות אוכלוסייה לשעת חירום), אשר הגיעו לבתי הספר בעיר וביצעו הפסקות פעילות.
במהלך ההפסקות האלה, הן העניקו לתלמידים הדרכה על פעילות בעת רעידת אדמה וכן סייעו לתלמידים להתקין את האפליקציה של פיקוד העורף על הסמארטפונים.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

אילו אוכלוסיות מאתגרות אתכם במיוחד?

אסטרטגיית הפעולה היא לפי עקרון הפארטו 80/20. כלומר, למרבית התושבים (כ-80%) יש לנו דרך קלה להגיע. ביניהם בתי הספר, מקומות העבודה ועוד. האוכלוסייה אליה קשה לנו להגיע היא בעיקר האוכלוסייה המבוגרת ומקבצי הדיור שלה. אוכלוסייה זו היא באופן טבעי אוכלוסייה שקשה לה להתחבר לדיגיטל, לחלקם יש קשיי ניידות ולחלקם יש גם בעיות שמיעה, כך שיש להם קושי לשמוע את האזעקה, בעיקר כאשר דולק מזגן והחלונות מוגפים. בתרגיל הזה יצרנו את "ראש החץ" בקרב החיילים, כלומר שניצלנו את התרגיל כדי להכיר טוב יותר את דרכי ההגעה לאוכלוסייה הזאת. בשעת חירום יגיעו חיילים שלנו לבתי התושבים האלה ויסייעו להם בכניסה למצב חירום. האתגר שלנו הוא להעביר במהירות את ההנחיות בזמן אירוע, כי ההנחיות האלה הן מצילות חיים.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

מה החשיבות של האפליקציה של פיקוד העורף בהקשר של ההנחיות לאוכלוסייה?

האפליקציה של פיקוד העורף התחדשה מאד בעת האחרונה ובגרסה הנוכחית האפליקציה הזאת מכסה בצורה מעולה את המבנים, החניונים, הדירות הסגורות ועוד. כאשר המשתמש מזין את האזור שלו, הוא מקבל התראות נקודתיות. גם כאשר המשתמש נוסע לעיר אחרת, האפליקציה יודעת איפה הוא נמצא ומעבירה לו התראה נקודתית במקרה חירום באזור שלו.

הבעיה היא שלעיתים התושבים מוחקים את האפליקציה הזאת, כאשר יש חזרה לשגרה. לכן, חלק מתכנית העבודה שלנו הוא תהליך של הסברה רחבה על נחיצות ההתקנה. בהזדמנות הזאת אני מעוניין ומבקש מהתושבים להתקין את האפליקציה של פיקוד העורף ולא להסיר אותה גם כאשר יש רגיעה.

תרגיל מוכנות לחירום 360 בקריית מוצקין (צילום: דובר צה"ל)

התקנת האפליקציה של פיקוד העורף:מה מצבם של המקלטים הציבוריים במוצקין?

בסה"כ מצב המקלטים הציבוריים במוצקין הוא טוב מאד. לנו חשוב שהמקלטים יהיו פנויים ונקיים. חשוב לנו שלא תהיה השתלטות של גורמים כאלה ואחרים על המקלט לצורך מחסן, מה שיקשה על השימוש בשעת חירום. במוצקין, לכל מקלט ציבורי יש אדם שאחראי עליו, מחזיק במפתח ויודע לפתוח אותו. במהלך אירוע החירום של ירי הטילים במבצע שומר החומות ראינו פתיחת מקלטים בתוך כשבע דקות מרגע ההחלטה. מבחינתנו זו תוצאה מצוינת.

במהלך התרגיל הפעלנו צופרים ואז גם ראינו שיש לנו בעיה באחד הצופרים וסידרנו אותו עוד באותו היום.


כמה מילות סיכום?

אל"מ הדרי: בסה"כ אני מרוצה מאד מתוצאות התרגיל. עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו.
חיים צורי, ראש העירייה, יריב גסר, מנכ"ל העירייה ואושרי אטיאס מנהל החירום והביטחון, הובילו את שיתוף הפעולה עם צה"ל.

הרשות הכינה מראש את כל הגופים העירוניים לתרגיל, לפי תכנית שהכנו יחד. העירייה רכשה ווסטים מיוחדים לכל מנהלי המכלולים ברשות. כך, במהלך הפעילות בשטח, אנחנו מבחינים בין מנהלי המכלולים ומזהים כל אחד ואחד. צריך לזכור שבשעת חירום יש הרבה כוחות בשטח וקשה להבחין מי זה מי. אז הווסטים לא רק נראים טוב, זה גם עובד טוב.

מוצקין אתגרה את קריית ביאליק, שם יהיה התרגיל הבא, באוקטובר 2021. אנחנו מקווים להגיע לרמה גבוהה גם בקריית ביאליק. ההצלחה שלנו במוצקין תשרת גם את הרשויות האחרות במחוז. אנחנו חייבים להתכונן כל הזמן לחירום וההצלחה מעודדת אותנו להמשיך.


עורף מנצח כאשר האוכלוסייה חזקה ולכן אנחנו ננצח על ידי הגברת החוסן!


הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. א. מ. אמר/ה

    קודם כל שהמדינה וראשי העיר באיזור חיפה וצפון ידאגו לכך, שלתושבים יהיה ממ"ד בבתיהם, שיהיה לאן להכנס בעת אזעקת אמת. כי היום בכל איזור חיפה, נשר, והקריות לאיש לא איכפת שלעשרות אלפי תושבים אין ממ"ד בבתיהם, כי כל הבנייה היא כבר עשרות שנים רבות ובזמנו לא היה ממ"ד בבתים. כיום כל יום בעיתונות והתיקשורת כתוב ומדברים על זה, ועל כך שאין מספיק יחידות דיור, ויש לפעןל דחוף ביותר לביצוע תוכנית שנקרא "פינוי בינוי", ואז לכל הדברים הנ"ל יהיה פיתרון. אבל לראשי העיר לא איכפת מזה לחיי דיירים רבים תלוי בנס בעת מלחמה בצפון. החמור מכל שברשויות רבות תוכניות הפינוי בינוי לא יוצאים אל הפועל עקב ראשי העיר שלהם, היזמים והקבלנים שרבים בינם לבין עצמם למען הכסף! אבל את חייהם ובטחונם של התושבים, זה לא מעניין את ראשי העיר! כי הם רק מחפשים איך הם ירויחו יותר מה"פינוי בינוי" בעירם!! לכל אותם הגורמים שקשורים ב"פינוי בינוי" מה שחשוב זה לא חיי תושביהם, אלא הכסף שיזרום לידיהם! זה רק מראה שהכסף חשוב להם, ולא להגן ולדאוג לכך שבזמן מלחמה חיי התושבים יהיו בטוחים יותר בממ"ד, שכיום אין לאף דייר ממ"ד בבתים הישנים, וראשי הרשויות במקום לזרז "פינוי בינוי", מעקבים "פינוי בינוי" לאורך שנים רבות!!

הגיבו כאן לכתבה