שלמה גלבוע תובע את עיריית חיפה על גביית ארנונה שלא כדין

כתב תביעה נגד אגף הגבייה בעיריית חיפה, הדורש להחזיר סכום שעוקל בגין העלאת תשלום ארנונה.


לפני מספר ימים (ב- 2021\5\13), התקיים בבית משפט השלום, דיון בעניין כתב תביעה, שהוגש על ידי שלמה ומירי גלבוע, נגד מחלקת הגבייה בעיריית חיפה. שלמה גלבוע כיהן בעבר כחבר מועצת העיר חיפה.

על פי כתב התביעה, התובעים מתגוררים בדירה בתחום שיפוטה של עיריית חיפה, ברחוב יפה נוף, שכוללת גם מחסן. משנת 2013 הועלה תשלום הארנונה משמעותית, בכ-2000 ש"ח לשנה, ללא הצדקה. לאחר פניות חוזרות ונושנות למחלקת הגבייה, בוטל עיקול התשלום ולאחר מכן, ב-17 ביוני 2020, בניגוד למסוכם, הגיע צו מימוש לעיקול המבוטל וסך כל התשלומים הגיעו ל-13,571 שקלים, כשחשבונו של שלמה גלבוע חויב בסכום זה. בשיחה שניהל מול אגף הגבייה, נאמר לגלבוע שמימוש העיקול בוצע בטעות.

גלבוע דרש החזר של הסכום שחויב, ומחלקת הגבייה סירבה לזכותו בטענה שהסכום הגיע לחברת הגבייה של העירייה 'מילגם'. בכתב התביעה טוען גלבוע שלא כך הדבר בהתאם לנספח המצורף, עוד מציין גלבוע, כי כל פניותיו לעיריית חיפה לא נענו.

איגרת ארנונה חיפה 2021

"מעבר להיבט הציבורי והמנהלי של טעויות העירייה, התנהלות העירייה מהווה הפרת התחייבות בוטה וגרמה לי נזקים כספיים כבדים ובוודאי גם בזבוז זמן ומפח נפש כבד", כותב גלבוע בכתב התביעה ומציין מספר דוגמות. הבקשה שלו לקבל קו אשראי מהבנק סורבה, התשלום, בסך 13,571 שקלים הוריד את היתרה שלו והביא למצב שצ'קים עלולים לחזור. בקשות האשראי שלו סורבו והוא נאלץ לקחת הלוואה ממקור חיצוני.

עוד מציין גלבוע, שבמהלך חמישה חדשים, בקשותיו החוזרות ונושנות, בכתב ובעל פה, לא נענו ולכן הוא נאלץ לפנות לבית המשפט. גלבוע מבקש מעיריית חיפה החזר מיידי של הסכום שעוקל, בתוספת ריבית והצמדה, החזר תשלום מקדמה והחזר תשלום עבור עגמת נפגש והאגרת ששולמה. סכום החיוב להחזר עומד על 21,791 שקלים.

בתגובה הגישה עיריית חיפה כתב הגנה של 85 עמודים שכולל נספחים לתשלום ארנונה עבור הנכס משנת 2010 ועד 2020, שבו היא טוענת שמוכחש כל הנטען בכתב התביעה, למעט הטענות בהן תודה הנתבעת מפורשות וכן מוכחש הסכום הנתבע על ידי התובעים.

בכתב ההגנה, כותבת עיריית חיפה כי "התובעים, אשר בחרו להתעלם מכל דרישות התשלום אשר נשלחו לכתובתם בנכס, מלינים כעת על כך שהעירייה הטילה עיקול על חשבון הבנק שבבעלותם וטוענים לנזקים שונים אשר לא הוכחו, אף לכאורה, ולא בכדי צורף אף לא מסמך אחד לתמיכה בטענותיהם. לא ברור לנתבעת על בסיס מה טוען התובע להחזר של הסכומים אשר שולמו על חשבון החוב החלוט כאשר אין חולק כי מדובר בחוב אמת שעל התובעים לשלם. עיריית חיפה ביקשה להורות על דחיית התביעה ותגיש גם התנגדות לבקשה וצו מניעה".

בדיון שהתקיים ב-13/5/21 התבקש שלמה גלבוע להציג בפני בית המשפט את השיחות המוקלטות מול אגף הגבייה על מנת להמשיך לקיים דיונים בנושא.

שלמה גלבוע (צילום: יח"צ סינרג'י אלקטריק)
שלמה גלבוע (צילום: יח"צ סינרג'י אלקטריק)

שלמה גלבוע:

העירייה נוהגת בבריונות ממש ובניגוד לכל הוראות החוק ובחוסר הגינות כלפי אזרחיה.
במשך שנים שילמתי את הארנונה שנדרשה ממני (למרות שאין קשר לגודל הדירה בפועל (117 מטר בטאבו לעומת 164 מטר בחישובי תשלום ארנונה). אך כשגיליתי שהם מחייבים את המחסן שלי כחלק מ"דירה משובחת", הסתייגתי מהחיוב ונכנסתי איתם למשא ומתן, שבעקבותיו הסכמתי לשלם 3000 שקלים עבור החשבון, להוכחת רצון טוב. כנגד, הם התחייבו בכתב שיבטלו את כל ההליכים והעיקולים. לתדהמתי, בניגוד להסכם, הם שלחו את ידם אל כיסי ומשכו מחשבון הבנק שלי את כל הסכום. זה ממש שוד לאור היום הגובל בפלילים. הבעיה היא שישנם הרבה אנשים שלא מבינים את התקנות ואת הזכויות שלהם והם הקורבנות של הליכי גביה דרקוניים ולא חוקיים. אני מקווה שבעקבות התביעה הזו, העירייה תתעשת ותחזיר כספים שגבתה שלא כדין מהאזרחים. אני קורא להם לא לחשוש להתעמת עם העירייה.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

"מדובר בתביעה אשר מתבררת בבית המשפט לתביעות קטנות ועל כן מנועה העירייה מלמסור פרטים כלשהם בנוגע להליך שהינו כאמור תלוי ועומד.
בתוך כך, יצוין כי העירייה הגישה כתב הגנה מפורט הדוחה את כלל טענותיו של התובע והדברים יתבררו כאמור בפני בית המשפט".

9 תגובות
 1. אטליז ג'ורג' אמר/ה

  מעניין כי העיריה יודעת מה יוחלט ביום 13.7.2021…

 2. זהבה אמר/ה

  מדוע אינני מתפלאה???? העיריה וכן מי כרמל גובים מהציבור כספים שלא מגיעים להם. צריכים לממן את משכורותיהם של הפקידים המקורבים לראשה ולא עושים כלום….

 3. אריאל אמר/ה

  לגמרי מאמין לתובע, כל פעולה מינהלית פשוטה מול העירייה לוקחת חודשים ארוכים, לפעמים אפילו העברת נכס על שם משכיר לוקח כמעט חצי שנה והמון טלפונים. אגב, תוך כדי מקבלים מכתבי תשלום מהעירייה שאומרים שלא משנה מה נאמר בטלפון יש לשלם את החוב מיד, באותו הזמן הפקידים בטלפון אומרים שזה בטיפול ואין צורך להתייחס לנאמר במכתב, כך הם יוצאים כאילו נחמדים אבל בבית המשפט לאחר מכן רק הכתוב תופס. באופן כללי העירייה לא מתפקדת בשום פרמטר וקוברת את העיר, בעיקר תחת ראש העירייה החדשה שאינה יודעת מה תפקידה.

 4. יפעת אמר/ה

  כול הכבוד לפחות מישהו נכנס בהם

 5. גמ חי פה אמר/ה

  המערכת רמאית ואכזרית, ערפדית מוצצת דם מתושבים מבולבלים וחלשים
  פה מדובר באזרח חזק שמבין את המערכת ויש לו כסף לנצח את הקייס
  מקווה שיעזור לאחרים חלשים ממנו

 6. אחד שמבין אמר/ה

  הפיראטים היעירייה מצאה עם מי להתעסק…. חחח…
  אדון גילבוע הוא פייטר מבין עניין.
  שפרש ממועצת העיר בטריקת דלת – וחבל שכך.
  חבל שהוא לא במועצה – היה מראה לצוקאליש איך צריך להתנהל …

  הלוואי שיגיש תביעה יצוגית בשם כולנו

 7. ג'וזף אמר/ה

  שלמה עכשיו אתה מבין מה זה עיריית חיפה הגנבים או יותר נכון מה זה יהודי

 8. שוקי אמר/ה

  נא לשים לב גובים ארנונה על חודש מראש

 9. ריטה אמר/ה

  ממש מפחיד להיות פה בחיפה ולהיתעסק עם העיריה,ממש כמו עולם תחתון או מאפיה לאן היגענו לא שומעים ולא מקשיבים לאזרחי חיפה אנכנו האזרחים בעיניי ראש העיר000000

לא ניתן להגיב