פעילי מגמה ירוקה בוועדות הכנסת – יום איכות הסביבה ומפרץ חיפה

05_-_רויטל_גולדשמיד_בנאום_בכנסת.00_00_21_25.Still001.jpg

רויטל גולדשמיד בנאום בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת – 23/06/2015

לראשונה בישראל, הכנסת מעמידה באור הזרקורים את בעית הזיהום במפרץ חיפה. ועדות הכנסת דנו בהשלכות הבריאותיות והאקולוגיות של זיהום האוויר.

הנאום בוועדת הכנסת לקידום מעמד האשה – רוויטל גולדשמיד

כ-100 פעילי מגמה ירוקה השתתפו ביום איכות הסביבה בכנסת בפעילות הועדות סביב נושאי הסביבה שעל הפרק. במרכזו של הדיון הציבורי הונח האסון במפרץ חיפה. הוועדות השונות דנו באספקטים שונים של זיהום אויר: הקשר בין זיהום אוויר ותחלואה, גזי חממה, מדיניות הגז, הטיפול בזיהום אוויר ממקורות נייחים- בדגש על המפעלים המזהמים בחיפה, ועוד.
סביב שולחן הדיונים התגלה קונצנזוס גורף בנושא האחריות הציבורית שצריכה להילקח על הטיפול בזיהום אוויר בנפת חיפה. האצבע מאשימה הופנתה כלפי המדינה: בחיפה קיים זיהום אוויר חריג וחומרים מסוכנים ומסרטנים כתוצאה מהמפעלים הפטרוכימיים ובאחריות המשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות לטפל בנושא במידי.

פעילי_מגמה_ירוקה_פשטו_על_וועדות_הכנסת.jpg

פעילי מגמה ירוקה פשטו על וועדות הכנסת

במשרדי הממשלה מתקוטטים


משרד הבריאות ומשרד איכות הסביבה התמסרו באחריות הציבורית לגבי הטיפול באסון החיפאי, המשרד להגנת הסביבה תקף את משרד הבריאות ואמר: “מן הראוי שמשרד הבריאות יפתח תוכניות חדשות אם יש קשר בין תחלואה לזיהום!” מאידך התנגד משרד הבריאות לטענה שקיימת בעית זיהום אוויר ייחודית בחיפה, ובאופן מגוכך טען כי הסיבות לעלייה במאובחני סרטן בחיפה הוא מערך זיהוי מוקדם ייחודי ויעיל של המשרד וקופות החולים. המשמעות מבחינתם: יש יותר סרטן בשל מודעות מוגברת לבדיקה אצל חיפאים המייצרת תמונה שגויה של שיעור הסרטן.
במקביל נטען על ידי המשרד להגנת הסביבה כי הוקמה ועדה פנימית משותפת עם משרד הבריאות, שכרגע משלימה פערים בסקרי אזרחים ותחלואה ומעבר לכך עדיין לא התחילה לפעול.

רויטל_גולדשמיד_ובנה_בהפגנה.jpg

רויטל גולדשמיד ובנה בהפגנה

הכרזה על אזור מוכה זיהום


בעקבות נתוני תחלואת זיהום במפרץ חיפה שהציגה אלה נווה ודוח משרד הבריאות שפורסם השנה, יש להסתכל על מפרץ חיפה כמכלול ולהכריז עליו כמוכה זיהום אוויר. הגדרה זו המוגדרת בחוק אוויר נקי, מחייבת נקיטת פעולות אקטיביות לשיקום מפרץ חיפה.

נמרוד שיין, עוזרו של יונה יהב בעיריית חיפה קרא למדינה לקחת אחריות ולהעביר לעירייה את כל הדוחות הרלוונטים הנוגעים לזיהום האוויר. ועד שיעשה כן, תומכת עיריית חיפה בעצירת כל תוכניות הפיתוח בכללם הקמת נמל הדלקים והרחבת בתי הזיקוק.

מור, מנכ”ל מגמה ירוקה:“כל דעת הקהל הגדולה שהיתה סביב נושא מפרץ חיפה היא תוצאה של מאבק אקטיביסטי נרחב ופעילות שטח מאומצת של ארגונים ירוקים, כדוגמת מגמה ירוקה. האחריות שלנו היא להמשיך ולייצג את הרחוב הציבורי במאבקי סביבה. הדרך שלנו כארגונים הוא לקדם באמת סדר יום אחר במדינת ישראל, סדר יום שמייטיב עם האזרח הקטן ולא עם בעלי הממון. מפרץ חיפה הוא דוגמה שלילית למקום בו אינטרסים של הון-שלטון מאיימים על בריאותם וחייהם של תושבים דרך תוכניות פיתוח והרחבת מקורות זיהום אוויר,קרקע ומים. חובתנו הציבורית כארגון ירוק ואקטיביסטי קורא לנו להתייצב בצו 8 לצד תושבי חיפה ולדרוש מהמדינה להכיר במפרץ חיפה כאזור אסון לאומי מוכה זיהום אוויר. ההכרזה מחייבת בחוק להפעיל מנגנוני שיקום באזורים המזהמים וכפועל יוצא ומתבקש יעצור את התוכניות ההרסניות”

רויטל גולשמיד, תושבת חיפה ופעילת “מגמה ירוקה” שנשאה דברים בועדה למעמד האישה: “האסון הסביבתי הגדול ביותר בישראל הוא קיומו של עמק הבז”ן במפרץ חיפה ללא פיקוח נאות, ללא קיום חוקי מדינת ישראל- חוק אוויר נקי, ללא אכיפה יעילה ונאותה על מפעלים מזהמים. כיום לחיות במפרץ חיפה הוא סוג של רולטת סרטן. את הזיהום הזה צריך לעצור. בטח לא להרחיב. מפרץ חיפה כבר כיום הוא אזור אסון מוכה זיהום אוויר ויש להכריז עליו ככזה ולהקצות את כל המשאבים הנדרשים לשיקום מפרץ חיפה ולהצלת חיי התושבים במפרץ הבז”ן ולעגן זאת בחקיקה”

תחלואה חריגה בחיפה

הגיבו כאן לכתבה