נושא הזיהום הסביבתי במפרץ חיפה ייבחן גם במבט מגדרי

0003_-_ילדים_בהפגנה.jpg

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי דנה בהשלכות הזיהום הסביבתי במפרץ חיפה על בריאותן של נשים. יו”ר הוועדה ח”כ עאידה תומא סלימאן ביקשה ממשרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה להעביר נתונים על הוועדה שהוקמה לטיפול בזיהום האוויר במפרץ חיפה ולעדכן מה נעשה לא רק בטיפול אלא גם במניעה.

002-_צילום_אנדרי.jpg

מפרץ חיפה (צילום: אנדריי סוידאן)
במסגרת יום הסביבה הבינלאומי, קיימה הבוקר (ג’) הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי דיון בנושא השלכות הזיהום הסביבתי במפרץ חיפה על בריאותן של נשים.

003-_עאידה_תומא.jpgיו”ר הוועדה ח”כ עאידה תומא סלימאן: “חשוב שהנושא הזה ייבחן גם במבט מגדרי. לפני חודשיים פורסם הדוח של המשרד להגנת הסביבה על התחלואה באיזור חיפה וכולנו הרגשנו שרק קיבלנו אימות על התחושות והידע שהיה לנו לפני כן. אני זוכרת שהשתתפתי באותם ימים בהפגנה של אזרחים מודאגים ואני חייבת להגיד שלמרות שהזיהום מתמקד במפרץ חיפה, הזיהום מתפרס עד הבית שלי, עד עכו. היום יש קשר מאד ברור עד כמה הזיהום הסביבתי משפיע על התחלואה”.
דב_חנן.jpgח”כ דב חנין: “חשוב מאד שהוועדה תראה את תפקידה במבט רחב דרך זווית הראיה של נשים. חשוב מאד להבין שאין ויכוח על הנתונים של זיהום האוויר במפרץ חיפה. יש זיהום חריג בחומרים מסוכנים ומסרטנים כשהמקור העיקרי שלהם אלו התעשיות. שאלות הקשר הסיבתי הן מאד מורכבות. השאלות שעומדות בפנינו הן לא הטלת אחריות על מישהו ספציפי שבגללו מישהו חלה בסרטן אלא שאלות של מדיניות ציבורית. אנחנו צריכים לבחון את זה לא בקשר סיבתי אלה במבט של זהירות מקדימה במבט קדימה כדי להימנע מכך. נשים נפגעות יותר מגברים בחלק מהמחלות שעליהם מדברים היום. במפרץ חיפה אנחנו רואים דוגמה של נשים פעילות שמובילות את המאבק ואת הפעילות ואת העשייה וזאת ההזדמנות להודות לכן”.

ח”כ איילת נחמיאס ורבין: “נושא בריאות האישה הוא חשוב. זהו נושא קריטי ומוזנח בצורה מעוררת דאגה. גם בהקשר של מפרץ חיפה הנתונים מדאיגים. אנחנו חייבים לעמוד על כך שיתחילו שינויים כבר עכשיו בכל מה שניתן ולא להמתין שנים עד שישתנה משהו בתחום זיהום האוויר”.

אלה נווה, אפידימיולוגית סביבתית מארגון, “אימהות ואבות מצילים את חיפה והקריות”, הציגה בפני הוועדה מצגת המראה שנפת חיפה מובילה את התחלואה בסרטן הריאות והשד.

מנהל השירותים לבריאות הציבור פרופ’ איתמר גרוטו: “אנחנו יודעים באופן חד משמעי שזיהום גורם למחלות ולכן אנחנו מנסים לעשות הכל כדי להוריד את רמת הזיהום. אין לנו בדיקות מקדימות שניתן לעשות כדי לזהות תחלואה. שיעור הביצוע של הממוגרפיות באיזור חיפה הוא מהגבוהים ביותר”.

סינייה.JPGסיניה נתניהו מהמשרד להגנת הסביבה: “אנחנו מנסים לקדם תוכנית לבחינת הסוגיות השונות במפרץ חיפה. אנחנו שוקדים על תוכנית לטיפול בזיהום גם בתחבורה וגם במפעלים. כבר מתקיימת תוכנית ניטור אפדימיולוגית וזה נעשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות”.

תחלואה חריגה בחיפה

הגיבו כאן לכתבה