האם רק מוות יביא להצבת פסי האטה?

תומר סולומון נפגע מרכב במשה שרת בקרית חיים (צילום: באדיבות משפחת סולומון)

שני ילדים נפגעו לאחרונה מרכב חולף ברחוב משה שרת בקריית חיים | התושבים דורשים הצבת פסי האטה

בשלושת השבועות האחרונים, שני ילדים שרכבו על אופניים נפגעו מרכבים חולפים במעבר החציה ברחוב משה שרת בקריית חיים. תושבי קריית חיים מודאגים ממצב הכבישים בקריה | הורי אחד הילדים, חברת המועצה הילה לאופר – שהגישה שאילתות בנושא וכן, המורה לנהיגה יניב קרניאל, מתייחסים לנושא

מעבר חציה מסוכן

שתי תאונות דרכים התרחשו, רק בשלושת השבועות האחרונים, ברחוב משה שרת בקרית חיים, ליד מרכז הנוער בית יציב – מקום בו ישנה תנועה ערה של ילדים ונוער, בשל מגרש הכדורסל ושאר מוסדות החינוך באזור.

לפני כשבועיים נפגע מרכב במעבר החציה הנער תומר סולומון, כאשר רכב על אופניו. לתומר נגרמו שברים ביד ובברך, הוא נזקק ל-40 תפרים בפנים, איבד דם, וכן נפגע באוזנו וסובל מסחרחורות.
ביום שני האחרון (4/5/21), נפגע באותו המקום ילד נוסף.

תומר סולומון נפגע מרכב במשה שרת בקרית חיים (צילום: באדיבות משפחת סולומון)

“גילינו שנפגעו שם עשרות ילדים”

“יש הרבה מאוד תאונות סביב האזור הזה”, אומרת אמו של תומר, עינב סולומון. “אני חושבת שמן הראוי וגם לפי ההיגיון, באזורים עם בתי ספר וגני משחקים, עם תנועת ילדים, להציב פסי בלימה”.

“לאחר התאונה של תומר, גיליתי שבמעבר החציה הזה נפצעו כבר עשרות ילדים”, אומר אורן סולומון, אביו של תומר.

מנתוני עמותת “אור ירוק” לשנת 2020, נפגעו בחיפה 585 בני אדם בתאונות דרכים, ומתוכם שבעה נהרגו ו-64 נפצעו באורח קשה. כמו כן, נפגעו 4 רוכבי אופניים, 2 באופן קשה ו-2 קל.

מעבר החציה במשה שרת לאחר תאונת הדרכים השבוע (צילום: באדיבות משפחת סולומון)
מעבר החציה במשה שרת לאחר תאונת הדרכים השבוע (צילום: באדיבות משפחת סולומון)

פיילוט להצבת פסי בלימה – שלא קודם

חברת מועצה מסיעת הירוקים ותושבת קרית חיים הילה לאופר, הגישה לפני כארבעה חודשים, שאילתה לישיבת מועצת העיר בנושא נהיגה במהירות מופרזת והצבת פסי בלימה. לפני כשנה, פנתה אליה תושבת קריית חיים שהכלבה שלה נדרסה ברחוב קרפל ליפא. לאופר יצרה קשר עם מנהל מחלקת דרכים בעיריית חיפה ומנהל התפעול בקריית חיים והעלתה בפניהם את הבעיה. ביחד הם בחנו את השטח והוחלט על פיילוט להצבת פסי בלימה במקומות בעייתיים, גם במוסדות ציבור וסביב בית יציב. במשך הזמן, גילתה לאופר דרך גורם מקצועי, שהפיילוט בוטל ולא עומד לצאת לפועל.

“המטרה היא לקדם עזרים שימנעו מנהגים לנסוע מהר”, מסבירה לאופר. “צריך למגן כמה שאפשר את הכבישים, כי אי אפשר לסמוך רק על שיקול הדעת של הנהגים ושל הילדים שחוצים את הכביש”.

הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)
הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)

שאילתה בנושא פסי בלימה והצעה לסדר למיגון בחיפה

לאחר התאונה בה נפגע תומר סולומון, לאופר הגישה שאילתה נוספת לישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום שלישי (4/5/21), בה היא דורשת לדעת מדוע לא חלה התקדמות בפיילוט. השאילתה נדחתה לישיבת המועצה הבאה, בתחילת יוני. כמו כן, הגישה לאופר הצעה לסדר בשיתוף עם מנכ”ל עמותת “אור ירוק”, בה היא מבקשת למגן את חיפה, כדי להגביר את הבטיחות בדרכים.

הילה לאופר:

לצערי לא לומדים כלום עד שקורה אסון, וגם אחרי שקורה אסון לא בדיוק רצים לסדר את הליקויים. במשה שרת לא מדובר רק בפסי בלימה, אלא גם בהבלטה ובהגבהה של המעבר חציה, בתאורה, בגיזום עצים על פסי ההפרדה. יש לנקוט במספר פעולות כדי לטפל בליקויים.

לאופר ואורן סולומון נפגשו עם נציגי עיריית חיפה לאחר התאונה ומתכננים לקיים סיור במקומות מסוכנים בקריית חיים, בהם יש צורך בהצבת פסי בלימה.

תומר סולומון בבית חולים לאחר תאונת הדרכים (צילום: אורן סולומון)

“קרית חיים מוזנחת מבחינת תחבורה, ומבחינת שילוט ותמרורים”

לאופר ומשפחת סולומון אינם היחידים שהתריעו בפני עיריית חיפה לגבי הסכנה שבכבישים באזור. מורה הנהיגה יניב קרניאל טוען שיש מספר מקומות בקריית חיים שמהווים סכנת חיים. הוא פנה לעיריית חיפה מספר פעמים בשנתיים האחרונות ונענה חלקית, כאשר דיווח על בורות ברחוב החרושת בקריית חיים.

יניב קרניאל, מורה לנהיגה:

בחוצות המפרץ האנשים כל הזמן טועים בנתיב ותמיד יש שם תאונות. כל קריית חיים מוזנחת מבחינת תחבורה (השילוט, התמרורים) ובמעבר החציה במשה שרת כל הזמן מתרחשות תאונות, אבל ממשיכים לגבות ארנונה ולהתנהל כרגיל.
תאונת דרכים בחוצות המפרץ (צילום: יניב קרניאל)
תאונת דרכים בחוצות המפרץ (צילום: יניב קרניאל)

מעיריית חיפה נמסר בתגובה לחי פה – תאגיד החדשות:
“בעקבות ביקורת שנערכה במקום ע”י מהנדסי התנועה של עיריית חיפה, נקבע סיור משותף עם אנשי לשכת התנועה במשטרת ישראל אשר יתקיים מיד עם קבלת דו”ח הבוחן המשטרתי, לצורך גיבוש המלצות לביצוע שיפורי בטיחות ככל שיידרש”.

משטרת מחוז חוף מסרה בתגובה:
“במסגרת המאבק המתמשך של משטרת ישראל בתאונות הדרכים, יחידות התנועה במחוז חוף שמו להם למטרה להגביר את האכיפה בתחום המחוז בכלל והעיר חיפה בפרט בעבירות מסכנות חיים ובריונות בכביש, במטרה לגרום לשינוי בתרבות הנהיגה ולצמצמם את מספר התאונות והנפגעים. האכיפה התמקדה בכבישים בהם נרשמו מירב הנפגעים והתאונות, בהתאם לניתוח שמבוצע כל העת ע”י הגורמים המקצועיים במחוז.

מגמת האכיפה המוגברת נמשכה גם בשנת 2020, עם עלייה של למעלה מ- 10% באכיפת כלל העבירות בשטחה של העיר חיפה ועלייה משמעותית של למעלה מ 22% בעבירות מסכנות חיים ועבירות בריונות בכביש. זאת על אף תקופת הקורונה בה נרשם מיעוט שימוש בדרך בשל סגרים ממושכים.

תאונת דרכים בחוצות המפרץ (צילום: יניב קרניאל)
תאונת דרכים בחוצות המפרץ (צילום: יניב קרניאל)

ברבעון הראשון של שנת 2021, יחסית לתקופה המקבילה אשתקד, נרשמו עליות גם באכיפה הכללית וגם באכיפה הנוגעת לעבירות המסכנות חיים ועבירות של בריונות בכביש.

לצד זאת, ובין היתר בשל האכיפה המוגברת והמוכוונת, נרשמה בשנת 2020 ירידה של 31% בכמות תאונות הדרכים ביחס לשנת 2019, בדגש על תאונות קשות וקלות.

משטרת ישראל תמשיך לפעול לצמצום מספר תאונות הדרכים, תוך שימוש במגוון האמצעים העומדים לרשותה, ובשיתוף מלא עם כלל גורמי האכיפה, למען שלומם וביטחונם של כל תושבי ואורחי העיר חיפה”.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. מיכה קרסנר אמר/ה

  גם בגדוד העברי מסוכן מאד במיוחד בלילות.מכוניות ואופנועים נוסעים במהירות של יותר מ100 קמ”ש.פסי האטה ימנעו זאת

 2. חיפאי אמר/ה

  חיפה פה, למה אתם בכוונה מפרסמים תמונה גרפית בכותרת? אני מבין שאתם מנסים לזעזע אבל אתם לא יודעים איך הקוראים עלולים להגיב למשהו כזה!

 3. צעירה אמר/ה

  נורא ואיום!!! כואב 😥

 4. אבנר אמר/ה

  וגם אספלט חדש יש כבישים מ לפני 50 שנה

 5. חנה מורג אמר/ה

  הסבל נורא. דקה דקה של סבל😢 איזו התמודדות עוד בפתחם של הילדים והמשפחות❗️
  איך לא עוזבים מיידית את כורסאות חסן שוקרי ועושים פעולות מיידיות.
  אטימות 😱❗️קהות חושים😱❗️

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו