שתיית אלכוהול, ההשפעה על הבריאות ואיך ויטמינים יכולים לעזור?

שתיית אלכוהול ובריאות (צילום: shutterstock)

כיצד משפיעה צריכה מופרזת של אלכוהול על גופנו ומוחנו? | מאת: שולי ויגודסקי

הסכנות הבריאותיות לטווח הארוך עלולות להיות חמורות, ההשלכות על בריאות הנפש קשות גם בטווח הקצר. איך משפיע האלכוהול על גופנו וכיצד ניתן גם ליהנות מכוס יין וגם לשמור על בריאות טובה?

תחושת החמימות המתפשטת בגוף כשהברנדי מחליק בגרון,‏ ‏קלילות הדעת שמשרה כוס יין פינו גריג׳ו צוננת ביום חם וההרגשה ששום דבר לא חשוב עכשיו, אחרי שכוס הבירה עושה את שלה – לכל העונג הזמני עלול להיות מחיר כבד, כשצריכת אלכוהול מוגברת פוגעת בעצבים, במוח ובכבד, פגיעות שעלולות להפוך לבעיות רפואיות קשות. ההמלצה שתיתן לכם כל רופאה – להימנע משתייה מופרזת ולשמור על אורח חיים מאוזן: לאכול מזונות עשירים בויטמינים ומינרלים, לשתות הרבה מים, לעשות מעט התעמלות ולישון טוב בלילה. אם אתם מאלה ששותים כוס או שתיים מדי פעם, ובסך הכל מנהלים אורח חיים מאוזן ובריא, אין סיבה להילחץ, אבל אם אתם שותים על בסיס קבוע, או שלחצי ובידודי מגפת הקורונה הביאו אתכם לשתות יותר מהרגיל, כדאי שתמשיכו לקרוא.

סיכון כבד למוח, ללבלב ולכבד

לשתיית אלכוהול מרובה יש השלכות מרחיקות לכת על הבריאות, כשבראש הרשימה מיני סוגים של מחלת הסרטן. מחקרים רפואיים שנערכו לאורך השנים מצאו קשר בין צריכת אלכוהול קבועה לסרטן הכבד, סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הצוואר והראש ואחרים. 

לויטמין B12 יש תפקיד מהותי בייצורן של כדוריות הדם האדומות ותאי דם נוספים, כמו גם בתפקוד תקין של מערכת העצבים ובבניית ה־DNA. מחסור בויטמין B12 הוא תופעה שכיחה בעולם המערבי, ושתיית אלכוהול עלולה להחמיר את המצב. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שגם שתיית אלכוהול מתונה עלולה להשפיע על רמות הויטמין, הנחשב לאחד הויטמינים החיוניים לגוף. 

גם הרמות של ויטמינים אחרים, כגון ויטמין D ומינרלים כמו הסידן, מושפעים משתיית יתר של אלכוהול, והיא עלולה לעורר תגובת שרשרת שמתחילה בכבד ובלבלב ומסתיימת בקשיים בהתחדשות העצמות. 

גם מחלת שחמת הכבד נמצאת ברשימת הסכנות הבריאותיות שעלולות להיגרם מצריכת אלכוהול מופרזת. אחד מתפקידיו של הכבד הוא לסלק את האלכוהול מגוף-האדם, אך כשהאדם צורך יותר אלכוהול ממה שהוא מסוגל לפרק, מצטברת רקמה צלקתית שמחליפה את הרקמה הבריאה ולעיתים הדרך היחידה להתמודד עם המצב היא באמצעות ניתוח. 

שתיית אלכוהול ובריאות (צילום: shutterstock)


אלכוהול מסייע לנו לכאורה להתמודד עם מכאובי נפשנו, וכשאחוז האלכוהול בדם מגיע לרמה מסויימת, אנו חשים הקלה, עלייה בביטחון העצמי ושחרור מעצורים. במקביל לתחושה המנחמת לזמן מה, מוריד האלכוהול את רמות הסרוטונין במוח, מה שמוביל, בסופו של דבר, לעליה ברמות הדיכאון, האגרסיביות והתוקפנות. האטת התהליכים במוח עקבות שתייה מופרזת של אלכוהול פוגעת גם במאגר המידע של הזיכרונות שלנו, מקשה על היכולת להיזכר באירועים שנחוו – אפילו בפיכחות מלאה – ול״בלאק-אאוט״ טוטאלי על אירועים שקרו בעת ההשתכרות המוגזמת. תחושת הרוגע והנחמה מושגת בעקבות האטת תהליכים במוח, וחוסר האיזון בין תאי העצב שבו מוביל לחוסר איזון גופני, כשהאלכוהול זורם גם לאוזן הפנימית ומטשטש את תחושת שיווי המשקל. 

בדומה לאשליית הנחמה, גם תחושת החמימות המתפשטת בגוף אינה אלא עדות להתרחבות כלי הדם. שתיית אלכוהול מובילה להגדלת השטח ממנו נפלט החום מהגוף כדי לקררו, וצריכת אלכוהול ביום קר עלולה להוביל להיפותרמיה. 

ומה בטווח הקצר? ‏במקביל לתחושת האופוריה, נוצרות ברירית ‏הקיבה דלקת, המעכבת את חילוף החומרים התקין התקין ריקון הקיבה. זאת ועוד,‎ תחושת הרווייה מסתירה את העובדה שהגוף בעצם מתייבש ‏והירידה במקביל הייצור ‏החומצה הגלוטמית (האחראית על העירנות) ‏פוגעת באיכות השנה וביכולת שלנו לתפקד ביום שאחרי.‎

נהנים ושומרים על המערכות

אם הגעתם עד הלום בוודאי כבר הבנתם בראשית הכתבה ששתיית אלכוהול במידה, אינה מסוכנת, ואם אתם שותים מדי פעם אבל שומרים על איזון באורחות החיים בשאר הזמן, אין לכם סיבה לדאגה. אם מצאתם שבתקופה האחרונה אתם מגזימים, כדאי שתורידו בכמויות (והכי טוב, צאו להפסקה)‎ ומצאו דברים אחרים שיעזרו לכם להעביר את הזמן ולהפיג את ההרגשה הרעה, יהיו אלו פעילות גופנית או מדיטציה רוחנית או פתירת סודוקו. אם תקדישו תשומת לב לתפריט שלכם, תשלבו בו ויטמינים ומינרלים, תשתו הרבה מים ותעסקו בפעילות שמשמחת אתכם, תרגישו טוב יותר, ותהנו בהרמת-הכוסית החגיגית (והמידתיות, כן?) לבריאותכם.

הגיבו כאן לכתבה