בניית העתיד – חידושים ושינויים בענף הבנייה בישראל

בנייה ירוקה (צילום: shutterstock)

אילו חידושים ושינויים צפויים בענף הבנייה בישראל?

בניינים מאופסי אנרגיה, בנייה ירוקה, מעליות חכמות ופיגומים בטיחותיים – מה צופן לנו העתיד בענף הבנייה בישראל? | מאת: עומר רגב

העולם מצוי בתקופת מהפכה טכנולוגית הבאה לידי ביטוי בכלל תחומי החיים: מכשירים חכמים הופכים להיות עניין של שגרה בתחומים רבים, עבודה מהבית וממשרדים שיתופיים הופכת למקובלת יותר ויותר, שינויי האקלים ואופני ההתקשרות הבין אישיים המשפיעים באופן ישיר על כל אחת ואחד מאיתנו. ענף הבנייה ובפרט זה שבארץ, לא מיהר להדביק, לאמץ ולתת מענה הולם לכל השינויים הללו – אולם הדבר צפוי להשתנות ובקרוב. 

ניקח למשל את אחת מהמגמות הבולטות שכבר מתרחשות בענף בשנים האחרונות – כניסתה של הבנייה הירוקה כתוצאה משינויי האקלים לצד המודעות ההולכת וגוברת בקרב האנושות בדבר הצורך לשמור על הסביבה. בנייה זו מעמידה את הדיירים ואת הסביבה בראש סולם העדיפויות וכוללת תכנון נכון המשלב תוואי נוף, הצללה וזרימת אוויר מיטבית בדירות הנבנות, שימוש בחומרי גלם ושיטות עבודה ידידותיות לסביבה ולדיירים, תוצאה המאפשרת ניצול מקסימלי של משאבים טבעיים ברי קיימא לצד חיסכון בעלויות – שימוש חוזר במים, ניצול אור השמש ליצירת אנרגיה, הצללה ושימוש בזרמי אוויר טבעיים לקירור הדירות ללא צורך בהפעלת מזגן. 

אז אילו עוד חידושים צופן לנו הענף בשנים הבאות? הנה כמה מהבולטים שבהם:

חידושים בתחום הבנייה הירוקה בארץ

תקן לבנייה ירוקה קיים בארץ כבר מזה 15 שנה אולם עד עתה יושם בעיקר בערים הגדולות המשתייכות לפורום ה-15 וגם כאן – במשורה. עד היום נבנו בישראל רק כ-1000 מבנים בעלי תקן בנייה ירוקה והמודעות לצורך במעבר לבנייה שכזו בעולם, משמעותית בהרבה. אם בארץ הושם הדגש בעיקר על העלות הנוספת המיידית המלווה לבניה זו העומדת על כ-5% מערך המבנה, בעולם הוא הושם על ההחזר הצפוי לאורך זמן – הן לחברה כולה והן לדיירים, שכן מדובר במבנים בריאים יותר עבור הדיירים החוסכים בעלויות גבוהות של חשבונות דוגמת חשמל ומים. 

במהלך שנרקם בין משרד הפנים למשרד לאיכות הסביבה, החל ממרץ 2022, יהפוך תקן לבנייה ירוקה הקיים – שהיה עד היום וולונטרי בישראל, למחייב עבור כלל הבניינים הנבנים בארץ שגובהם מעל ל-8 מטר. בניינים הגבוהים מ-30 מ’ מחוייבים בעמידה בתקן זה כבר מחודש מרץ האחרון.  

זאת ועוד, לצד בנייה בחומרים ידידותיים לסביבה אשר פולטים פחות גזי חממה וחומרים רעילים אחרים, גם השיטות שייושמו לצורך הבנייה יהיו ידידותיות בהרבה וייביאו ליצירה מופחתת של זבל, לזמני בנייה מקוצרים ואף ישימו דגש רב יותר על בטיחות העובדים. 

בנייה ירוקה (צילום: shutterstock)
בנייה ירוקה (צילום: shutterstock)

בטיחות והכרה בעובדים

אחת מהבעיות המרכזיות בענף הבנייה הישראלי היא רמת פגיעות עובדי הבניין בעת תהליך הבנייה. תקנים ישראליים לשימוש בטוח בפיגומים לא היו קיימים ועובדים רבים מצאו את מותם בנפילה ובתאונות עבודה באתרי בנייה שונים. רק בשנה החולפת, 67 עובדי בניין מצאו את מותם מהם 60% התרחשו בעת נפילה מפיגום. לאור זאת, נקבעו בחודש יולי האחרון כמה כללים ותקן שאומץ על בסיס זה האירופאי המחמיר לשימוש בפיגומים באתרי בנייה תוך ציפייה שיצמצמו באופן משמעותי את בעיית הבטיחות.

בעיה נוספת ממנה סובל שוק הבנייה הישראלי הוא המחסור החמור בעובדי בניין ישראליים. עד היום הגיעו מרבית מעובדי הבניין בארץ מהרשות הפלסטינית אך הבירוקרטיה שכרוכה בתהליך הייתה רבה – אישורי העבודה ניתנו לקבלנים במקום לעובדים ואלו היו מוצמדים לפרויקטים השונים. על אף שגם כיום נדרש הקבלן להשיג אישור להעסקת עובדים מהרשות, החל מהשנה הנוכחית צפוי המצב להשתנות והאישור יינתן לעובד ישירות ולא להצמדה של קבלן-פרויקט-עובד. המשמעות לכך היא שהעובדים לא יהיו נתונים לשרירות ליבם של הקבלנים ויוכלו לעבור מפרויקט לפרויקט, כל עוד הם נכנסים תחת מכסת סך כל העובדים מהרשות המורשת לעבוד בארץ.

טכנולוגיה חכמה מגיעה לבניינים

שינויים טכנולוגיים אינם פוסחים גם על תחום הבנייה וצפויים להיכנס בעתיד הקרוב כחלק משגרת הקמתו של בניין חדש. קחו לדוגמה מעליות חכמות אשר יספקו מענה הולם לפקקי תנועה אנושיים הנוצרים בציפייה למעלית במגדלי מגורים גבוהים על-ידי הימצאותם של בקרה פנימית ודיווח מרחוק על תקלות בראשית התהוותן ותיקונן עוד לפני השבתת המעלית.

שינויים טכנולוגיים צפויים אף לקדם בתורם כאלו באופן שבו מתוכננים השטחים הציבוריים כאשר מגדל מגורים בודד הכולל מאות אנשים, יספק פתרונות שיתופיים של אזורי עבודה, חדרי כושר, חדרי משחקים וגינות קהילתיות ובכך יקדם גם את הצורך במגע אנושי בין הדיירים ויצירת קהילות. 

בניינים מאופסי אנרגיה – שילוב בין בנייה ירוקה וחידושים טכנולוגיים

צריכה גוברת של אנרגיה מביאה עימה את הצורך במציאת פתרונות מתקדמים לבניינים מאופסי אנרגיה – בניינים אשר יכולים לא רק להשתמש אלא גם לייצר את האנרגיה שבה הם משתמשים. בין יצירת מנהרות רוח דרך ניצול קרני השמש לצורך יצירה ואגירת האנרגיה, ניתן להקטין את כמות האנרגיה הנצרכת בבניינים ממקורות שאינן מסופקים על-ידי הבניין עצמו – כמות אשר רק תעלה כאשר פתרונות תחבורה חשמלית יכנסו כשגרה.

השינויים המתחוללים בשנים האחרונות מתחילים לבוא לידי ביטוי גם בתחום הבנייה בארץ וצפויים לצבור תאוצה בשנים הקרובות. בנייה ירוקה, אדריכלות השמה דגש על הפן האנושי והקהילה, בטיחות ויעילות בתהליכי הבנייה – כל אלו הן מגמות קיימות אשר צפויות להתחזק בענף הבנייה בישראל ולהפוך אותו למתקדם במיוחד. 

הגיבו כאן לכתבה