השיפוצניקים הצעירים • בני נוער מקריית ים משפצים בתי קשישים בהתנדבות

המתנדבים במועצת הנוער העירונית בקרית ים בשיפוץ דירה (צילום: מועצת הנוער העירונית)

“הם מסתכלים על הבית המשופץ ומתרגשים”

בשנה האחרונה יזמה מועצת הנוער העירונית בקריית ים פרויקט, שלדברי מנהלת מחלקת הנוער, עמית פלד, גורמת לשינוי מהותי אצל אדם אחד בגיל השלישי. “הם מתרגשים כשרואים את הדירה המשופצת”. מועצת הנוער מחפשת מתנדבים נוספים ובעלי מקצוע שיצטרפו לשורותיה.

בני נוער ממועצת הנוער קריית ים, בהובלת יחידת הנוער ובשיתוף המנהלת להתחדשות עירונית ואגף הרווחה, שיפצו בהתנדבות בחופשת הפסח, דירה של תושבת קריית ים והפכו אותה למקום ראוי למגורים.

מתנדבים ממועצת הנוער העירונית בקרית בשיפוץ בית (צילום: מועצת הנוער העירונית)
מתנדבים ממועצת הנוער העירונית בקריית ים בשיפוץ בית (צילום: מועצת הנוער העירונית)

אל השיפוצניקים הצעירים הצטרפו תושבים נוספים שנחשפו לעשייה ותרמו גם מזמנם וגם מכיסם להשלמת השיפוץ. זוהי הדירה השלישית שבני הנוער בקריית ים משפצים בחודשים האחרונים, במסגרת הפרויקט שיזמה מועצת הנוער העירונית בפורים בשנה שעברה, כאשר רצתה לקיים פעילות מיוחדת ומשנה חיים.

השיפוץ הראשון שלמענו בני הנוער גייסו תרומות, נעשה אצל קשיש שנשרף לו הבית בקריית ים. אדם אשר חילץ את הקשיש מהשרפה – איש שיפוצים בעיסוקו, ראה את תהליך השיפוץ והצטרף גם הוא בהתנדבות תוך שלימד את בני הנוער את מלאכת השיפוץ.

בשיפוצים הבאים החלו תושבים נוספים להתגייס ולתרום גם הם. למשל, בשיפוץ השני והשלישי, נתרם מטבח(!). השכנים שרואים את השיפוצים, מצטרפים ומגיעים לעזור.

המתנדבת שקד תורג'מן בשיפוץ דירת קשיש בקרית ים (צילום: מועצת הנוער העירונית קרית ים)
המתנדבת שקד תורג’מן בשיפוץ דירת קשיש בקרית ים (צילום: מועצת הנוער העירונית קרית ים)

בכל אחד ממבצעי השיפוץ, מגייסת מועצת הנוער מתנדבים ומשתתפים, ומספרם מגיע לעשרות אנשים. בשיפוץ האחרון, קיבלה מועצת הנוער תמיכה ממנהלת ההתחדשות העירונית של קריית ים, שהעניקה ערכות עם כלי עבודה וכל הציוד הדרוש.

“בני נוער ממש אוהבים את הפרויקט הזה ויש לנו רשימת המתנה, כי אי אפשר להכניס לבתים את כולם, בגלל הנחיות הקורונה”, אומרת עמית פלד, מנהלת מחלקת הנוער בעיריית קריית ים ורכזת הפרויקט של מועצת הנוער העירונית.

בסוף כל שיפוץ מוסרת פלד את הדירה לקשישים והם מאוד מתרגשים. בני הנוער נשארים איתם בקשר גם לאחר מכן, מתקשרים בחגים ודואגים לחלוקת סלי מזון.
יתרון נוסף, לפי פלד, הוא שהפרויקט נתן לבני נוער הזדמנות להיפגש בזמן הקורונה, כאשר לא ניתן היה להיפגש פרונטלית והפרויקט היה הזדמנות טובה לכך.

המתנדבים במועצת הנוער העירונית בקרית ים בשיפוץ דירה (צילום: מועצת הנוער העירונית)
המתנדבים במועצת הנוער העירונית בקרית ים בשיפוץ דירה (צילום: מועצת הנוער העירונית)

עמית פלד:

אנחנו רוצים לעשות שינוי מהותי, ממוקד לאדם אחד. גילינו שכלי עבודה הם דבר שפותח שיח ובני הנוער מרגישים את המשמעות. הם מסתובבים ברחוב, רואים את הבית ומעריכים מאוד את מה שיש להם וגם מכירים הרבה יותר טוב את העיר באופן כזה. אני מצאתי את עצמי אומרת לבני נוער ללכת הביתה כי הם נמצאים במקום כבר תשע שעות וזה משהו שמאוד מוערך. הם פשוט מדהימים. זה גם מייצר קירבה שונה, הם מקבלים כלים וזהות למקום. הדבר שהיה לנו הכי קשה הוא שצעירים נוטים לעזוב את קריית ים ופתאום, כשהם בונים חלק מהעיר ומכירים אותה, נוצרת קהילתיות. זה משהו שאנחנו שואפים אליו ומצליחים להשיג יותר בשנים האחרונות.
אלינור קריכלי - יו״ר מועצת הנוער העירונית בשיפוץ בקרית ים (צילום: מועצת הנוער העירונית קרים ים)
אלינור קריכלי – יו״ר מועצת הנוער העירונית בשיפוץ בקריית ים (צילום: מועצת הנוער העירונית קרים ים)

מועצת הנוער מחפשת מתנדבים נוספים לצרף לשורותיה, ובעיקר אנשי מקצוע (נגרים, קבלני שיפוצים וכו’) שיסייעו להם בשיפוץ הבתים, וכן חומרים שבני הנוער לא יכולים לספק בעצמם.

למעוניינים להצטרף לפעילות או לסייע עם חומרים – ניתן ליצור קשר עם עיריית קריית ים באמצעות המוקד העירוני או דרך דף הפייסבוק.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. חני קפלן אמר/ה

    אין מילים, מרגש מאוד שכזה נוער יש לנו, כל הכבוד על היוזמה. שמחתי לקרוא את הכתבה. עשה לי טוב בלב

  2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    מעשה מבורך. לילה טוב לכם.

הגיבו כאן לכתבה