מי שומר על הילדים? | לפני 5 חודשים עברה ההצעה פה אחד, אך כלום לא נעשה

ב4/11/20 עברה פה אחד ההצעה של חברת המועצה נעמה לזימי לתו עירוני לגיל הרך, תוך שימת דגש על דרישה לגבש מסקנות תוך חודשיים מרגע קבלת ההצעה. מאז, חמישה חודשים עברו, אך דבר לא התקדם בנושא.

הצעתה של לזימי עלתה לראשונה לפני כמעט שנתיים, במטרה לגבש גוף פיקוח מקיף ויעיל בנושא גני הילדים בעיר ויגן עליהם מפני סכנות פוטנציאליות בשעות הרבות בהם הם מבלים במסגרות החינוך.

ההצעה עלתה על רקע מקרים קשים ורבים שהתרחשו בשנים האחרונות, בהם ילדי גן רכים עברו התעללות בגנים ע"י אנשי צוות וכן אסונות נוספים שהתרחשו בין כותלי הגן, כפציעות של ילדים ואף מקרי מוות (הטרגדיה בה נחנק למוות פעוט בן שנה וחצי בגן בשכונת כרמל צרפתי בחיפה, זו דוגמה כואבת וקשה אחת). לאור זאת ולאור הצורך הברור לעשות כל שניתן על מנת להגן על הילדים הצעירים שאין ביכולתם להגן על עצמם או אפילו לדווח על מה שקורה בגנים, העלתה לזימי הצעה לסדר לגיבוש "תו עירוני" שיהווה מעין סטנדרט בסיסי והכרחי שיחול על כל גן בעיר.

מאז, ההצעה הועלתה כאמור, שוב, לפני כארבעה חודשים בישיבת מועצה, לאחר שעברה גיבוש נוסף, ואף נדרש כי יוקם צוות שיגיש את מסקנותיו חודשיים לאחר שעברה ההצעה – פה אחד.

הצעה לסדר – מדור לגיל הרך בעיריית חיפה 

כזכור, ביום 4/11/20, העלתה חברת מועצת העיר הצעה לתו עירוני לגיל הרך, אשר עברה פה אחד בישיבת מועצת העיר,הודגש כי בשל דחיפות הנושא וחשיבותו הבלתי מעורערת, יוצגו מסקנות ע"י צוות שייבחר לנושא, בתוך חודשיים. 

מאז, עברו מעל 4 חודשים, מספר ישיבות מוסמסו ואפילו תחקיר שעשתה לזימי על המצב ברשויות רבות, לצד הצעות אופרטיביות, נענו בהתעלמות גמורה מצד העירייה, כך היא מספרת לחי פה – תאגיד החדשות.

לזימי מציינת כי מחזיקת תיק הגיל הרך ברעננה, סגנית ראש העיר ענבר הוכברג, הכינה עבורה מצגת מפורטת ומרשימה, שניתן היה לשאוב ממנה קווים מנחים, ואף הציעה, בנדיבות רבה, ללוות את התהליך בחיפה, בכל מה שניתן. 

"לצערי", אומרת לזימי, "ההתנהלות 'המורחת' הזו, בנושא הכי יקר והכל כך מתבקש הזה, אחריות על היקרים לנו מכל – הפך להיות לא ענייני. חוסר הרצון לקדם את ההצעה עומד מעל הכל". 

לפיכך, הרחיבה לזימי את הצעתה הקודמת, והטמיעה בה את מה שבכוונתה לתבוע מהעירייה ליישם ולקדם למען ילדינו.

הצעתה של לזימי:

הקמת מדור לגיל הרך – תקנון ותקצוב יבוצע על פי הערכת הרשות 

המדור יטפל בסוגיות שהרשות יכולה וצריכה לעסוק בהן בהקשר של הגיל הרך. תמוה בעיני, שמה שכבר מתקיים בעשרות רשויות, לא קרה אצלנו עדיין. בכל זאת, עיר שלישית בגודלה בארץ. 
אבל מוטב מאוחר מלעולם. זה מתבקש הכרחי ונכון. 

מהות המדור: סטנדרט עירוני להתנהלות מוסדות החינוך הפרטיים במעונות ובגנים, לצד מתן שירותים, הכרשות ומענים לצוותי הוראה, הורים, קהילות הורים ופעוטות. 

פעולות המדור: 

בהקשר של בטיחות, מוגנות ופיקוח:

ליווי ופיקוח – שמירה על סטנדרטים מקצועיים של איכות המסגרת החינוכית, בהתאם לפרמטרים המקובלים בתחום, תצפיות, ביקורים בגן ועוד.
הכשרות – הכשרות של הצוותים, הכשרות לסייעות, הכשרות בנושא עזרה ראשונה, בטיחות וכדומה.
ביטחון – ביקורי סיירים של אגף הביטחון כולל לחצן מצוקה.
מצלמות – התקנת מצלמות עפ"י דרישות החוק הכולל אפשרות צפייה ליחידה לפיקוח.

בשלב ראשון, ימופו המסגרות הפרטיות הקיימות בעיר ולאחר מכן יוזמנו בעלי הגנים להצטרף ולקבל את שירותי הליווי והפיקוח.
בהמשך, צוות הפיקוח יסייר בגנים, יעקוב אחר הפרמטרים הנדרשים, יזמן את הצוותים להדרכות והכשרות, וכל גן שיעמוד בדרישות שנקבעו יקבל תעודה שתוקפה יהיה לשנה, וכמובן ששם הגן יופיע באתר העירייה ברשימת הגנים המפוקחים.

מבחינה פדגוגית וחינוכית:

מרכז לגיל הרך – מרכז התפתחותי רב תחומי המופעל על ידי אנשי מקצוע בעלי ידע עשיר ומגוון בהתפתחות הילד: מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, מטפלות בהבעה ויצירה והדרכת הורים. במרכז יופעלו תוכניות מגוונות המעשירות התפתחותית וחווייתית. כמו כן, יציע המרכז באופן פרטני – שירותי אבחון, טיפול, סדנאות וחוגים לתינוקות, פעוטות, ילדים והורים
פיתוח תוכניות לקידום אוריינות – שפה ופיתוח חשיבה במסגרות הגיל הרך מתקיימות שפע של תוכניות לחיזוק שפתי, רכישת מיומנויות בסיסיות של שפה ותקשורת, חשיבה יצירתית והמצאתית, משחקי חשיבה ופיתוח דמיון ועוד. 
התאמת הסביבה לפדגוגיה בגיל הרך – יצירת מודל וסטנדרט עירוני, משותף עם הגננות וצוותי החינוך העיר.
בית פתוח לאמהות ואבות ולילדים בגיל הרך – מקום מפגש חברתי ומשחקיה מגיל לידה עד 3 ואחיהם. על כוס קפה יכולות אמהות בחופשת לידה ובכלל ואבות, ללמוד האחת מהשנייה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחומים שונים: אחות בריאות הציבור, פסיכולוגית, עובדת סוציאלית ופיזיותרפיסטית בזמן שהילדים משחקים.

בתקווה שנתחיל לקדם וליישם מדיניות הכרחית בנושא זה. 


נוסח ההצעה הקודמת – אשר עברה בכפוף להקמת פורום והמלצות שהיו אמורות להינתן תוך חודשיים:
 
ראשית, אפתח ואומר שאין בכוונתי להיכנס למקום שעל המדינה לקחת עליו אחריות, כמו שכר הגון, פיקוח מלא, אחריות מלאה על הגיל הרך. 
יחד עם זאת, לרשות יש כוח עצום ביצירת סטנדרטים, נורמות ועידוד ממשלתי. 
כמו כן, זוהי הסדרה שיכולה לצמצם מקרי התעללות ואבדן חיים, רק בשנה שעברה העיר כולה הזדעזעה ממקרה טראגי בו פעוט נחנק למוות בשל אי עמידה בתקני בטיחות בגן, זהו מצב שחובתנו לעשות הכל בכדי למנוע. 
 
לפני כשנה וחצי הגשתי הצעה ראשונית בנושא, ישבנו עם הגורם הרשותי שמטפלת בנושא, אך דברים לא התקדמו מאז, אני מודעת למשבר הקשה ולכך שהרבה תהליכים נעצרו ואין במילים אלו כל האשמה לגורם רשותי, אני מודעת היטב לרצון הטוב של כלל הגורמים ובייחוד לכוח של רשות גדולה כמו חיפה לממש חזון זה. לכן הפעם אני מעלה הצעה מוגדרת יותר שכולי תקווה כי תהיה חלק מרפורמה גדולה. 
יש לציין שרשויות רבות כבר החלו תהליכים כאלו, ויש הרבה ממי ללמוד. 

ההצעה עצמה

שלב ראשוני:
מיפוי כלל המסגרות הפרטיות, חוק הפיקוח מכניס אליו כל מסגרת שיש בה מעל לשבעה ילדים. על הרשות לדעת במדויק בכמה מסגרות מדובר, הן בשל מיפוי הכרחי והן בשביל פניה לצורך מימוש התו העירוני. 
במקביל, גיבוש מקיף של הסטנדרט העירוני שהיינו רוצים לראות, וכתיבת הנהלים כדי להכלל בתוך התו העירוני. 
*אל תהליך זה צריכים להיות שותפים גורמי הרשות מאגף החינוך, חברי וחברות מועצה, תושבים וצוותי גן. 
 
קריטריונים לכניסה לתו עירוני:
בטיחות מתחם הגן חיצונית ופנימית
תחזוקת המבנה ומצבו
אישור אי רישום פלילי בתחום העיסוק לכל צוות המעון/גן 
הכשרת מד"א של איש/אשת צוות אחד במקום בכל רגע נתון
הכשרת מטפלות/ גננת של לפחות אשת/איש צוות אחד בגן/מעון
תו עירוני יעשה עם בקרה ופיקוח על רלוונטיות הנתונים גם לאחר קבלתו

מטעם הרשות:
פיקוח וצוות חינוכי שילוו את התהליך, אישור מתן התו והכנסת כל מוסד למאגר העירוני לטובת ההורים, תו זה הוא לא שרירותי והוא מתעדכן בשל חשיבות העדכניות של הדיווח הרשותי בעניין.
יינתנו הכשרות אחת לכמה זמן, בנושאים אותם הצוותים יציפו והן הפורום שיגבש את תהליכי העבודה, יינתן ליווי מקצועי ומענים לסוגיות שונות, כמו כן לשם המטרה העקיפה: לייצר היכרות בין הצוותים השונים בעיר לשם הפריה הדדית והצפת סוגיות משותפות.

רתימת הגופים השונים:
עלינו לרתום את המוסדות המאורגנים שעובדים עם הגיל הרך לשותפות הזו, נעמ"ת, ויצ"ו, החברה למתנ"סים ועוד. 
קיום אחת לחצי שנה, של צוות היגוי וחשיבה משותף על מנת לגבש מתווה המשכי שיהווה קשר רציף בין הרשות, הארגונים, הגנים והצוותים. 


כאמור, לזימי העלתה את הנושא לראשונה, כבר לפני כמעט שנתיים, מאז עמלה, למדה וחקרה עוד ועוד בעניין, תוך התייעצויות עם רשויות אחרות שכבר החילו את התו העירוני בעירן, תוך כשהוא עולה לראש סדר העדיפויות. לפי המסקנות שנאספו, הצעתה של לזימי עברה, כאמור, התאמות ודיוקים, כל זאת במטרה הברורה – להגן על הילדים הרכים אשר פוקדים יום יום את מסגרות החינוך. כפי שצוין, דבר לא התקדם בנושא. יש לקוות שהפעם הנושא יזכה לטיפול לו הוא ראוי.

גן ילדים בחיפה - ארכיון (צילום: ירון כרמי)
גן ילדים בחיפה – ארכיון (צילום: ירון כרמי)


 

תגובה
  1. ניפוח מנגנון אמר/ה

    מדור.. בקיצור עוד אגף, עוד מזכירות, עוד מפקחות, עוד יועצים משפטיים. ננפח את העירייה בעוד 50 עובדים?
    אולי מחלקת הרווחה תפסיק להפקיר קשישים וילדים ותעשה פיקוח בנודאים האלו, שזה תפקידה?

לא ניתן להגיב