קיפאון בחיפה | רק 510 דירות חדשות החלו להיבנות בחיפה בשנת 2020

בניה חדשה בחיפה - פרוייקט "הרובע" בוואדי סליב (צילום: ירון כרמי)

חיפה מדורגת במקום ה-27 בארץ בכמות התחלות הבנייה

יו"ר ארגון הקבלנים: יש יזמים שרוצים לבנות, אך העירייה בולמת כל פרויקט חדש שאיננו ביוזמתה. נראה שהעיר חוזרת לימיה האדומים מהעבר שהשלטון מכתיב הכל ומאפשר אפס יוזמה חופשית

קיפאון בהתחלות הבנייה בעיר חיפה בשנת 2020 – רק 510 דירות חדשות החלו להיבנות בעיר בשנה החולפת, ללא שינוי לעומת הכמות של 2019 – כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס שבוצע בארגון קבלני מחוז חיפה.

חיפה היא העיר השלישית בגודלה בישראל מבחינת גודל האוכלוסיה, אך בדירוג הערים מבחינת כמות התחלות הבנייה היא נמצאת רק במקום ה-27. לשם השוואה, בעיר ת"א היו ב-2020 כ-3,500 התחלות בנייה ב-2020, בראשון לציון ובאשקלון כ-2,800 כל אחת.

בהתפלגות לפי מספר חדרים בדירה עולה כי הכי הרבה דירות 4-5 חדרים החלו להיבנות בחיפה בשנה החולפת – 232 דירות 5 חדרים ו-111 דירות 4 חדרים. עוד החלו להיבנות 98 דירות חדר אחד, 64 דירות 3 חדרים ו-5 דירות 6 חדרים ויותר.

עיריית טירת כרמל – רחב
חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח"צ)
חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה והמפרץ. (צילום: יח"צ)

לדברי חיים פייגלין, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה מסר חי פה תאגיד החדשות:

בחיפה יש יזמים וקבלנים שרוצים לבנות, אך הממשל העירוני בראשות ראש העיר הנוכחית, בולמת כל יוזמה של פרויקט חדש שלא ביוזמת העירייה. כל מה שנעשה בממשלו של יונה יהב נזרק לפח, או שלא מקדמים או שמערימים קשיים. ראש העיר החליטה לעצור את העיר ולאתחל אותה מחדש. חיפה אינה סתם עוד עיר בישראל, זו העיר מספר 3 במדינה ומתיימרת להיות המטרופולין של הצפון. לעומת זאת, היא מוציאה היתרי בנייה כמו בכפר או במועצה מקומית קטנה. אם תמשך מגמה זו, בעוד מספר שנים תאבד חיפה גם את מעמדה כעיר השלישית בגודלה בישראל וגם את מעמדה כמטרופולין של הצפון. הצפון זקוק למטרופולין תוסס ומתפתח ולא לעיר מנומנמת, מזדקנת היורדת מנכסיה ומאבדת את תושביה.

ברמה ארצית הלמ"ס דיווחה כי בשנת 2020 החלו להיבנות 51,605 דירות בכל הארץ, ירידה של 3.5% בלבד לעומת כמות התחלות הבנייה ב-2019. כמעט מחצית מהתחלות הבנייה התרכזו במחוזות המרכז ות"א – 25.4% -21.6% בהתאמה. הערים המובילות בהתחלות הבנייה הן תל-אביב (כ-3,500), ראשון-לציון ואשקלון (כ-2,800 כ"א), רמת-גן (כ-2,700) וירושלים (כ-2,500).

6 תגובות
 1. יורם אמר/ה

  עיר מדשדשת בבנייה חדשה, בתעסוקה, בבילוי והבידור, בתשתיות כביש גרועות אז מה הפלא אם לא משקיעים פה.
  מה תפקידה בדיוק של מנהלת 2030 שהוקמה בעירייה?
  לעדות תכניות לעתיד זה מצוין אבל העיר אמורה לחיות ולבעוט עכשיו, בהווה.

 2. אייל אמר/ה

  יש לפסול את הרעיון המצחיק שמישור החוף צריך להישאר נמוך וברובו מרקמי.
  זה כשל ובזבוז של משאב נדיר של אפשרות לבנות לגובה בלי להסתיר לשכונות רכס הכרמל.
  לא מוצא הסברים למה בנו שיכונים של 8-10 קומות בנאות פרס, כשאפשר לבנות 30 קומות בלי הסתרת הנוף ולתת לכל הדירות נוף פתוח כמו שעושה טירת כרמל וכמו שעושה קרית מוצקין.
  פה ושם היזמים מאלצים את העירייה להפנים את היתרונות בגובה – כמו אלמוג בנוה דוד שדרשו וקיבלו 30 קומות.
  בשאר הזמן בונים פה 5-6 קומות במגרש שאפשר היה לבנות בו 15-20 ואז זה גם שליש או רבע מסה"כ הדירות ואז בוכים שאין בנייה חדשה בחיפה וצעירים עוברים לגלי כרמל או לקרית האמנים במוצקין. באמת למה???

 3. אסף מתל חי אמר/ה

  עוד כתבה מטעם בעלי עניין.
  מעשה אחראי מצד העירייה, לעצור ולהגדיר מדיניות של התחדשות איכותית, לא התרחבות, שתמנע מקבלנים ויזמים מלהציף את העיר עם שכונות מגדלים כעורות מנותקות שיעמיסו על התשתיות העמוסות כבר עכשיו.
  חיפה היא לא ברת השוואה לגוש דן הבנוי והצפוף. השטח הבנוי של חיפה גדול מספיק ולא צריך להתרחב!
  רוצים לבנות? אחלה, תחדשו את הקיים, ותעמדו בסטנדרטים של איכות.

 4. דין דין אמר/ה

  עיר זקנה שלא הולכת לשום מקום.הגירה שלילית לשם מה צריך לבנות עוד דירות שתעמודנה ריקות.

 5. Emil אמר/ה

  זה בגלל אביהו האן מהירוקים שמאוהב בשימור בתים מתפוררים ונלחם נגד פרויקטים חדשים.

 6. מיכאל אמר/ה

  עיר מתפוררת בלי שום תוכניות לבניה של מקומות עבודה חדשים ומקומות בילוי חדשים רק שכונות ישנות שחולמות על מתנות בצורת תמא ובינוי פינוי שלא קורה בגלל אינטרסים אישיים

לא ניתן להגיב