מה יהיה עם הילדים? • הורי ילדי בית הספר ממשיכים במאבק מול תש"ן

נאבקים למצוא פתרון - דגניה (צילום: עליזה ברקן)

המאבק על מציאת פתרון הולם לתלמידי בי"ס דגניה בקריית חיים, הסמוך למכלי תש"ן – נמשך


אתמול (ה' 10/3/21) נפגשו הורי בית הספר דגניה בקריית חיים, ועד ההורים וחברי מועצת העיר תושבי קריית חיים, סופי נקש, הילה לאופר, מוטי בליצבלאו ואלי בן דיין, עם שלמה כץ, מנהל המחוז של המשרד לאיכות הסביבה.

הורי בית הספר ביקשו לדעת מה קורה מבחינת זיהום האוויר וההשפעה על הסביבה, כדי שיוכלו להעביר לכלל ההורים את המידע לגבי מידת ההשפעה של המכלים הצמודים היוצרים זיהום, על הילדים השוהים שישה ימים בשבוע, שש שעות ביום ושש שנים של לימודים בבית הספר, שסופג זיהום מאסיבי באופן יום יומי.

שלמה כץ סקר את כל הפעולות והנתונים מהעברת הדלק מהאוניה עד לבז"ן, תוך הדגשת תפקיד המכלים של תש"ן. ההורים המודאגים, שנאמר להם ע"י ראש העיר עינת קליש, שאינה ישנה בלילות מדאגה וכי הם מפקירים את ילדיהם בהשאירם במבנה הקיים, רצו להבין לעומק את הבעיה שכבר שנים רבות מדובר עליה, אבל בעצם, מעולם לא ניתן לה פתרון ראוי.

אולם הספורט של בית הספר דגניה ומאחוריו מיכל דלק ענק (צילום: ירון כרמי)
אולם הספורט של בית הספר דגניה ומאחוריו מיכל דלק ענק (צילום: ירון כרמי)

בסיכום השיחה עם ההורים, אמר כץ כי הוא מציע להם להישאר במקום ולהמשיך להילחם על העברת המכלים, כיוון שכבר הושג הסכם עם תש"ן ששתי השורות הראשונות הצמודות לביה"ס לא תהיינה בשימוש, אלא רק בשעת חרום.

נכון לעכשיו, השורה הראשונה בלבד לא פעילה, ולא קיים שום מידע לגבי השורה השנייה. גם לא ברור מי אוכף את ההסכם שנעשה בע"פ.

הערה:
ממקור מוסמך בתש'ן נמסר לחי פה שבשורה הראשונה, מתוך 7 מכלים, 3 פעילים. למרות דבריו של כץ בדבר השורה הראשונה. זה מחזק את העובדה שלא הכול ידוע ושקוף לתושבים.


רוית אטיאס - יו"ר ועד ההורים - בי"ס דגניה (אלבום אישי)
רוית אטיאס – יו"ר ועד ההורים – בי"ס דגניה
(אלבום אישי)


מטעם יו"ר ועד ההורים רוית אטיאס, נמסר לחי פה כי ברור לכל שהמצב כיום מחייב פתרון מהיר וראוי, אבל לא על גב הילדים. זה אומר שמבחינתנו יש מוכנות להעברת ביה"ס למקום חלופי, בתנאים מאוד מוגדרים.

בית ספר דגניה, המהווה מרכז חשוב בקהילה המגובשת והמאוחדת הזו, לא יעבור למבנים יבילים בתוך חצר של בית ספר אחר, כששם גם קיימות בעיות כמו צפיפות, חוסר מיגון וחצר קטנה מכדי להכיל את מספר רב של ילדים.

הדרישה הבסיסית למעבר, היא שטח נפרד, עם מבנה חדש ומותאם לצרכים של בית ספר מודרני ומתקדם, העברת כל התלמידים כמקשה אחת, בלי פיזור ופיצול לבתי ספר אחרים, מעבר הכולל את צוות ההוראה ועובדי ביה"ס, כולל סמל בית ספר דגניה שמאחוריו עשרות שנות פעילות ואלפי בוגרים גאים.

אטיאס מסרה עוד, כי ההורים ימשיכו להיאבק על חיי הילדים ועל בית הספר בדרכים שונות, כדי להשיג את מטרתם.


זהבית לוי בן דוד, סגנית יו"ר ועד ההורים
זהבית לוי בן דוד, סגנית יו"ר ועד ההורים

זהבית לוי בן דוד, סגנית יו"ר ועד ההורים, מסרה לחי פה שאמנם הורי התלמידים הלומדים בבית הספר קוראים להוציא את המכלים ולא את הילדים, אבל אם ימצא הפתרון לפי התנאים שלהם יעבירו את הילדים וימשיכו להיאבק להוצאת המכלים למען כל התושבים הקריה, במיוחד קריית חיים מערבית, ולמען הילדים הגרים שם שישובו בכל צהריים לבתיהם מבית הספר החדש, כשיוקם.

נאבקים למצוא פתרון - דגניה (צילום: עליזה ברקן)
נאבקים למצוא פתרון – דגניה (צילום: עליזה ברקן)

הורי בית הספר דורשים שקיפות ושיתוף בכל פגישה ובכל החלטה הנוגעת לביה"ס כדי שלא יהיה מצב כפי שקרה לפני מספר שבועות, שנודע להם על ההחלטה להעביר את בית הספר דרך התקשורת. "זאת התנהלות לא ראויה ולא תקנית", אמרו.

בנוסף לכך, ביקש ועד הורי בית הספר להדגיש, כי הם דורשים שלא לצמצם תקציבים, אלא להמשיך בחלוקת המחשבים בבית הספר ולהעניק לבית הספר את כל מה שקיבלו התלמידים בשלושת בתי הספר האחרים, דוגמת שיפוץ החצרות.

"כל זמן שהילדים עדיין לומדים שם, אנו מבקשים יחס שווה".

מצד ההורים קיימת נכונות להיפגש, לנהל שיח ולגבש החלטות יחד. המטרה היא לא לפצל ולא לפזר את הילדים, כדי שהקהילה תישאר מגובשת וחזקה.


פישמן: "נלך על זה בכל הכוח כדי שהילדים לא ייפגעו!"

זיו פישמן, ממובילי המהלך (צילום: עצמי)
זיו פישמן, ממובילי המאבק (אלבום פרטי)

זיו פישמן, פעיל חברתי וסביבתי מקריית חיים, שהוביל את המאבק בקיץ האחרון כנגד תש"ן, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

שלמה כץ מנהל המחוז, לא יכול לטעון דברים הפוכים מחוות הדעת החמורה של משרד הבריאות בנוגע לאי העתקת בית ספר דגניה. פרופסור גרוטו טען שככל שהקרבה למכלים גבוהה יותר, כך הסיכון לחלות גדל ואף הגיל שבו עלולים לחלות – יורד. בשנה האחרונה נחשפו כל תושבי קריית חיים לריחות קשים מאוד, יותר מהרגיל, שהגיעו עד לידי צריבות בעיניים וכאבים.

רק לאחר רעש תקשורתי גדול, המשרד להגנת הסביבה החל לפעול בנושא ולרוקן מכלים דולפים. כן, הגיע הזמן לבנות מוסד חינוכי חדש, טוב ותקני לתלמידי בית הספר במיקום מרוחק יותר מהסכנה. במקביל, חייבים להמשיך וללחוץ בסגירתם של מכלי תש"ן המזהמים. לכולם ברור שסגירתם אינה תתבצע מיידית, ולכן, כן חייבים לפעול במקביל, כי בלתי אפשרי להעתיק את כל רחוב דגניה, הורי בית הספר מבינים את הבעיה וגם כן מודאגים, כמו ראש העיר ולכן הם מצפים מראש העיר להקים בית ספר חדש ומרוחק לילדיהם. גם אם נצליח להרחיק ילדים ממתקני המוות האלו לכמה שעות, נלך על זה בכל הכוח העיקר שלא ייפגעו.

הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
הילה לאופר
(צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

לאופר: "לא על חשבון בריאותם של הילדים"

הילה לאופר, חברת מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה, תושבת קריית חיים, מסרה לחי פה – תאגיד החדשות:

נפגשנו אתמול עם שלמה כץ, שמענו את דבריו. עם חלקם לא הסכמנו כמו אחת האמירות שלו – כי אין כל בעיה שהילדים ישהו בבי"ס שממוקם כ-200 מטר בלבד מחוות המכלים. אין ויכוח כי בי"ס לא אמור להתקיים לצד מכלי תש"ן ומי שיאמר אחרת, זה אפילו פשע. לתת להורים לחשוב שהכל בסדר ושהילדים לא בסיכון זה פשוט לא נכון!

ראש עיריית חיפה אמרה בעצמה כי "אינה ישנה טוב בלילה בגלל הנושא הזה", ואני אומרת שגם אנחנו לא ישנים טוב בלילה. ילדי דגניה היקרים שלנו ראויים לבית ספר חדש במיקום אחר בקריית חיים המערבית, עם כל התנאים הטובים ביותר. זה הדבר הנכון לעשות ומספיק כבר עם המשחקים והפעולות מאחורי גבם של ההורים. אני קוראת לסיגל. שאיתה אני עובדת בשיתוף פעולה מצוין: בואי נשב עם ההורים, נשמע מה הצרכים ונכוון לשם, אסור שנתפשר על פחות, לא על חשבון בריאותם של הילדים היקרים האלה.
במקביל, כמובן שנמשיך את המאבק כדי להרחיק את חוות המכלים, אבל אם נצליח להרחיק את הילדים אפילו לכמה שעות משם, זה מה שצריך לעשות.

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו
(צילום: ירון כרמי)

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר, מסיעת הירוקים של חיפה:

אין מצב שחוות מיכלי הדלק בקרית חיים תישאר צמודה לבי"ס דגניה ורגבים. התלמידים הם לא צעצוע שמשחקים איתו. החווה חייבת להיסגר. החווה מזהמת, ואפילו אם לפעמים הזיהום אינו עובר את התקן, אין זה אומר שאין זיהום ואין סכנה לתלמידים וכמובן לכול התושבים המתגוררים לאורך החווה.

מבנה ביה"ס ישן , ויש להקים מבנה מתאים לתקופתנו כולל כול המתקנים המתאימים למוסד חינוכי.
כול הדיבורים והשמועות המסתובבות סביב עתידו של המוסד אינן ראויות, יוצרות בלבול בקרב הורים התלמידים,
יש להיערך אתמול לפינוי החווה ולהקמת מבנה חדש למוסד החינוכי.


6 תגובות
 1. גלית לוי אמר/ה

  ההורים של ילדי בית ספר דגניה מבקשים שקיפות להצגת תכנית מגובשת אם יוחלט להעביר את הילדים לבית ספר זמני
  יש לעשות זאת למבנה מתאים שיכול להכיל את כל הכיתות ולא פיצולים בין בתי ספר שונים או הכנסתם לקרוננים בחצר בית ספר שכבר מלא ולאחר הצגת מיקום בית ספר חדש וזמן סביר ומוגדר להקמתו, אנחנו חושבים שהפתרון הוא לא העברת הילדים אלא הרחת מוקד הסיכון מהילדים. לא נשתוק ולא ניתן למהלך חד צדדי ושרירותי מצד העיריה להתנהל בצורה זאת , יש להגיע להידברות ושקיפות מלאה למען השגת פתרון מקובל ויעיל

 2. אסנת אסלאן אמר/ה

  רוית אריאל
  זהבית לוי בן דוד
  סומכים עליכם במאבק ואינם כמובן לאורך כל הדרך
  לא מוותרים על דגניה

 3. אנה אמר/ה

  לא מפנים ילדים – מפנים את תש"ן !!!

 4. שירית אמר/ה

  אנחנו בקרית חיים , קהילה …. חזקה … ונדירה.
  ביס דגניה נשאר בכול הכוח, לא ניתן שיסגרו "לזמני"
  כי זמני זה קבוע.
  לא מפנים ילדים, מפנים את תש"ן.

 5. עדנה אמר/ה

  לא נפנה את בי"ס דגניה, עד אשר יוקם בי"ס חליפי קבוע, ולא שום פתרון זמני אחר, וכן דורשים לממש את התקציבים שהוקצו לבי"ס.

 6. אבי אמר/ה

  כולם יודעים מה זה תש"ן?

לא ניתן להגיב