נלחמים עד צוואר: נגיף ה- (HPV ( Human papilloma virus

(נגיף ה- HPV (Human papilloma virus הינו גורם מרכזי של סרטן צוואר הרחם, ומעורב בסוגים נוספים של מחלת הסרטן. המומחים של ביה”ח כרמל נלחמים בנגיף לטובת בריאות הנשים.

קיימים כ- 200 זנים של נגיף הפפילומה שברובם אינם מסוכנים לבריאות, אך חלקם אכן מייצרים שינויים בתאים שעלולים להוביל לסרטן בנרתיק, בפות ובעיקר בצוואר הרחם. מדובר במחלת המין הנפוצה ביותר בחצי בכדור המערבי, כאשר לפי מחקרים עדכניים 8 מכל 10 אנשים בארה”ב ייחשפו אל אחד מסוגי הפפילומה לפני העשור החמישי לחייהם., בשנתיים האחרונות גם נערות בישראל יכולות להתחסן בחיסון הפפילומה אשר נכנס לפני כ- 3 שנים לסל התרופות.

” חיסון הפפילומה הינו מהפכני מבחינת היכולות שלו למנוע גידולים באברי המין, ובעיקר בנרתיק ובצוואר הרחם. מסביר פרו’ רון אוסלנדר, מבכירי המומחים בתחום בריאות האישה בארץ. פרו’ אוסלנדר משמש כמנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל, והוא פרופסור חבר קליני בטכניון. עד עתה ניתן החיסון למיליונים רבים של נשים בעולם, כששיעור הסיבוכים אינו גבוה יותר מזה הקיים בכל חיסון אחר. לעומת זאת, ישנם חיסונים הרבה יותר מסוכנים שלגביהם אף אחד לא מעלה טענות, ומוזר שדווקא לגבי חיסון הפפילומה מופיעות שאלות שנוגעות לבטיחות. יש להדגיש שכל ארגוני הבריאות בעולם כבר הכריזו כי מדובר בחיסון יעיל, ובעל חשיבות לבריאות הציבור. לדעתי המקצועית, אין ספק שמדובר בחיסון מצוין ואני בהחלט תומך בו.

עם דבריו של פרופסור אוסלנדר מסכים גם ד”ר אפרים סיגלר, המשמש כיו”ר החברה הישראלית למחלות צוואר הרם וקולפוסקופיה, וכמנהל שירות צוואר הרחם בבית חולים כרמל ובמחוז חיפה: “עד היום נערכו מחקרים רבים לגבי חיסון הפפילומה, ונמצא כי הוא מונע כ- 99% מתוך הנגעים הטרום סרטניים שגורמים וירוסים מזנים 16 ו- 18. מדובר בזנים האחראיים על כ- 70% מכלל המקרים של סרטן צוואר הרחם, וכמו כן על פי הערכות גם ל- 3% בערך מכל סוגי הסרטן. כאמור, החיסון ימנע את רוב התחלואות הללו. עוד חשוב לדעת, שבמחקרים שנערכו עד כה לא נמצא כל הבדל בשכיחות המחלות שלכאורה נגרמות עקב החיסון, בין אוכלוסיות שהתחסנו וכאלו שלא התחסנו. במילים פשוטות, חיסון זה אינו מעורב ביותר סיבוכים רפואיים מכל חיסון אחר שמקבלת האוכלוסייה.

מדוע חיסון הפפילומה נחשב כ”מהפכני”?
חיסון הפפילומה אינו רק מקטין את היארעות הסרטן אלא גם מצבים טרום סרטניים, שכרוכים מצידם בטיפול מאוד בלתי נעים לאישה, ואף עלולים להוביל בסופו של דבר לגידולים ממאירים. בנוסף, הוא מונע קונדלימות (יבלות) טרום ממאירות או לא ממאירות, שלעיתים כרוכות בטיפול מורכב ובוודאי מהוות פגיעה מהותית באיכות החיים. אל הדברים מצטרף ד”ר סיגלר: “ראוי לציין שמחקרים שנעשו בחיסון הפפילומה כבר מצאו הפחתה מהותית בשיעור הגידולים הטרום סרטניים והקונדלימות במדינות שבהן קיבלה האוכלוסייה חיסון. המשמעות היא שאנו רואים כבר עכשיו תוצאות מובהקות וחיוביות”.

האם ישנו גיל מסוים שבו כדאי להתחסן?
בעיקרון, עדיף להתחסן לפני שנחשפים לנגיף אשר מועבר בעיקר בעת קיום יחסי מין. כלומר, מוטב להתחסן לפני שמתחילים לקיים יחסי מין מעדכן פרופ’ אוסלנדר, אך בישראל ניתן גם לקבל את חיסון הפפילומה עד לגיל 45. יש להדגיש שאמנם מדובר בחיסון יעיל ביותר, אך לא ניתן להסתמך עליו באופן בלעדי. לכן, על נשים להגיע לבדיקות סקר כדוגמת משטח צוואר הרחם, שאמנם אינה מדויקת לגמרי אך בהחלט ניתן לאבחן באמצעותה מצב טרום סרטני בטרם יתפתח לכדי גידול ממאיר. זוהי בדיקה אותה יש לבצע בשגרה, ואחת ל- 3 שנים בהתאם להמלצות של האיגוד למיילדות וגינקולוגיה.

מהם סיכוני התחלואה וההידבקות במחלה?
ראשית, יש להסביר שהווירוס יוצר שינויים בתאי הנרתיק וצוואר הרחם, וכן באיברים אחרים. במידה שהשינויים לא מאובחנים עוד בשלב הטרום סרטני, עלול להיוותר גידול ממאיר. מה שמקטין את הסיכוי להידבקות הינו קיום יחסי מין עם אמצעי הגנה מכאניים או בן זוג קבוע, וכאמור ניתן לאבחן מצב טרום סרטני בטרם יהפוך לגידול ממאיר באמצעות בדיקות שגרתיות ובהן משטח של צוואר הרחם. ראוי לציין שרוב הנשים שנחשפות אל הווירוס מחלימות ממנו בדומה לווירוסים אחרים, ורק באחוזים קטנים אין החלמה עצמאית.

מהיא חשיבות החיסונים לציבור?
בהחלט, זהו נושא שחשוב להבהיר. תוכניות החיסון שהופעלו באוכלוסיה לאורך השנים הקטינו בצורה מהותית את השכיחות של מחלות ומגפות שונות. כלומר, החיסונים תורמים ללא ספק לבריאותו של כלל הציבור, ואנו כבר רואים ועוד נראה בהמשך גם את היתרונות שמגלם חיסון הפפילומה. ד”ר סיגלר מסכם: “לדעתי חיסונים מהווים את המצאתה הגדולה ביותר של הרפואה, ובזכותם ירדו פלאים שיעורי התמותה והתחלואה שקשורים באדמת, פוליו, כלבת, חצבת, שעלת ועוד מחלות רבות נוספות”.

בצילום –ד”ר סיגלר מימין ופרופ’ אוסלנדר מכרמל – צילום אלי דדון
דר_אוסלנדר_ודר_סיגלר.jpg

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.