אסון הזפת – המרדף אחר האחראים לזיהום | המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מסרה לחי פה:

“אנחנו בוחנים מידע שהתקבל מסוכנות הבטיחות הימית האירופית, שלפיו זוהה בים באמצעות לוויין כתם החשוד כשמן לפני כשבוע, כ-50 קילומטר מחופי ישראל. איתרנו כ-10 אוניות שחלפו במקום, ואחת מהן או יותר עשויה להיות חשודה כאחראית לאירוע החמור שפקד את חופי ישראל.

גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע"מ)
גילה גמליאל (צילום: רפי קוץ, לע”מ)

“הטבע שלנו, הסביבה הימית והבריאות של כולנו הם לא הפקר! לזפת המזהמת שפגעה בחופים ובבעלי החיים יש אחראי שפעל ברשלנות ובחוסר אחריות. הנזק שנגרם לטבע צריך להדאיג כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו ממשיכים בכל האמצעים כדי לאתר את האחראי לאירוע, להפעיל נגדו את כל הסמכויות שבידינו ולמצות עימו את הדין.

“אלפי המתנדבים שהגיעו בסוף השבוע וההתגייסות של הציבור למאמצי ניקיון החופים מחממת את הלב. הזפת היא חומר מסוכן, והמתנדבים שרוצים להמשיך ולסייע מוזמנים לעשות זאת רק בתיאום עם הרשויות המקומיות, רשות הטבע והגנים ואקואושן, שהכשירה איתנו מתנדבים לנושא.”

היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאת בקשר עם גופים בין-לאומיים מאז תחילת אירוע נחיתת גושי הזפת בחופי ישראל, לשם איתור המקור לכך. במסגרת זו, התקבל מידע ראשוני מהסוכנות האירופית EMSA (סוכנות הבטיחות הימית האירופית) ומ-REMPEC ממלטה (מרכז אזורי לתגובה לזיהומי ים בים התיכון) על אפשרות לזיהוי של כתם שמן שאירע ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מאונייה, מול אזור אשקלון, במרחק של כ-50 קילומטר מחופי ישראל.

כתם חשוד זוהה מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל

כתם חשוד זה, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, זוהה באמצעות לוויין, והוא נבדק על-ידי המשרד להגנת הסביבה כמקור אפשרי לזיהום, על-ידי שימוש במודל לחיזוי תנועת ים. תוצאות המודל מראות התאמה טובה למקור, וחיבור שלו לגושי הזפת הנפלטים בימים האחרונים בחופים – הן מבחינת הזמן והן מבחינת המרחב שנפגע.

אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בקשר עם הגורמים האירופים בניסיון לזהות את כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום. בשלב זה, בדיקת המשרד להגנת הסביבה מעלה אפשרות לשיוך של לפחות 10 אוניות שחלפו בזמן ובמקום המתאימים להיווצרות כתם השמן.

עשר אוניות חשודות

המשרד מבצע בדיקת עומק למציאת הגורם המזהם מתוך האוניות החשודות ומשתמש בכל האמצעים שברשותו כדי לאתר את כלי השיט המזהם. מתוך עשר האוניות החשודות שעברו במרחב האמור, שתיים אף הגיעו לנמל אשדוד. מפקחי היחידה הימית של המשרד ביצעו ביום ה’ האחרון ביקורת פתע באונייה אחת חשודה שעדיין שהתה בנמל, ואולם היא נשללה כמקור אפשרי ונמצאה תקינה בכל הפרמטרים. האונייה החשודה האחרת אינה נמצאת עוד בישראל.

המשרד להגנת הסביבה עומד בקשר עם גופים בין-לאומיים, וככל שיהיה זיהוי לאונייה והיא תאותר, המשרד יפנה למפקחים במדינות היעד לבצע ביקורת באוניות.

הערכה: בין עשרות למאות טונות דלק

לשם הבנת סדרי הגודל של האירוע: דלק שנישא כדלק הינע (כבנזין לאונייה) יכול להגיע עד 4,000 טונות ויותר לאונייה (מזוט). בנוסף, בנתיבים ימיים אלה יש מכליות נפט המפליגות ונושאות בקרבן עד כ-250-300 אלף טונות נפט גולמי ומוצריו. על-פי פריסת הזפת לכל אורך חופי הארץ, ברצועת חוף של כ-160 קילומטר, לא ניתן לאמוד בצורה מדויקת את כמות הדלק שנפלטה מהאונייה, אך מומחי המשרד להגנת הסביבה מעריכים כי ההיקף הוא בין עשרות למאות טונות דלק.

כתם גדול מתקרב כעת לחופי חיפה - שבת 20/2/21, 11:00 (צילום מהמטוס של המשרד להגנת הסביבה)
כתם גדול מתקרב כעת לחופי חיפה – שבת 20/2/21, 11:00 (צילום מהמטוס של המשרד להגנת הסביבה)

ביום שבת בבוקר, טיסת סיור של המשרד להגנת הסביבה איתרה כתמי זיהום בים מול חופי חיפה במספר נקודות. סירות שהפעיל המשרד להגנת הסביבה כדי לבחון את מקור הזיהום מקרוב ולאפשר טיפול שלו בים, לא מצאו את כתמי הזיהום, שייתכן כי הגיעו לחופים באזור כזפת. המשרד להגנת הסביבה פרס ציוד ספיגה בחופי חיפה למיזעור פגיעה בחופים. מעבר לכך, המשרד מדגיש כי טיסת הסיור הראתה כי בכלל המקומות הים נקי, וכל עוד לא מתחוללת סערה נוספת אין עוד כתמי זיהום הניכרים לעין בשלב זה.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. דרור אמר/ה

  בשביל האחראים לשואה הזו, מתוך הממשלה ומחוצה לה, צריך להחזיר לשימוש את הגיליוטינות והשריפות על המוקד 😡.

 2. גוגו אמר/ה

  כל אוניה אמורה לשפוך לים את מי השיפוליים הנמצאים בתוכה בדהל בוטום שבקרקעית הספינה.אלה מי השירותים וקצת שמנים וכאלה אבל זפת גולמי שהוא מזוט המשמש כדלק למנועי האוניה גם אם בעיקבות תקלה הוא מגיע לאחד מטנקי האיחסון באוניה אמור להישאר שם עד למצב שהוא מתגבש לגושים ומפונה מהטנק איחסון כגושי זפת גבישי.אבל אם מצליחים מכונאי האוניה במרחק מהחוף לזרוק לים את הדלק הזה לפני שיהפוך לגוש זפת זה חוסך להם המון כסף שעוחה פינוי הזפת ושלא לדבר שגם בחוף הם חייבים לפנות אותו לאתרים מיוחדים שעולים להם הרבה כסף כמדומני באם נתפס מי מעובדי האוניה כולל רב החובל בפשע כזה שזהו פשע פלילי בינלאומי הטומן בחובו מעצר מיידי עד תום ההליכים כשגם את האונייה ניתן לעצור עד לתשלום המלא של כלל הנזקים שאחרת תחולט האוניה ותימכר במכרז בינלאומי לכיסוי כלל הנזק.

 3. אבי אמר/ה

  תתחילו להצדיק את המשרד הזה שלא ממש דואג לזיהום בחיפה ותביאו את העבריינים לבית המשפט.

 4. אבי1 אמר/ה

  תתחילו להצדיק את המשרד הזה שלא ממש דואג לזיהום בחיפה ותביאו את העבריינים לבית המשפט.

 5. שרי אמר/ה

  ידוע שיש חיידקים שזוללים נפט ומוצריו. כדאי שיישתמשו בהם על-מנת לנקות את זיהום החופים.

 6. גילי אמר/ה

  גוגו. מעניינת התגובה שלך. למדתי משהו. תודה

 7. יהודית צוקרברג אמר/ה

  עצוב ומתסכל.

 8. יאנה אמר/ה

  הנה…עשינו שלום עם הדובאי….
  הרבה שנים היו אוניות ולא היו אסונות כאלו…
  רק הגיעו מדובאי….והנה…

 9. זהבה אמר/ה

  יש סיכוי טוב שבעלי האוניה פנו לביטוח לקבל פיצוי עבור נזקים בגין אובדן דלק. דרך נוספת לאיתור הפושעים

 10. גרוס שלמה אמר/ה

  סוף סוף יש עבודה לכיתה גמליאל היא כבר תמצא סיבה לנסוע לחול
  הגיע הזמן שתתחיל לעבוד עד היום היא רק ינקה כסף מהציבור לטובתה האישית כולל הקורונה כשנסעה לטבריה בבגר

 11. אלכס אמר/ה

  כנראה שיודעים כבר בדיוק מי האניה המזהמת.
  מדובר על אוניה ממצרים,שכנראה הפליגה צפונה לכיוון לבנון,ובדרך היתה לה תקלה,ומזות בהיקף גדול נשפך לים.
  במקום לדווח על המקרה ולעצור את המפגע האדיר הזה,הם הסתובבו ושבו לנמל שממנו יצאו.

הגיבו כאן לכתבה