"פיגוע חינוכי" – בית הספר היסודי גבריאלי נסגר | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

זה בדיוק ההבדל בין פעולה של אנשי חינוך לבין פעולה של אנשים המתמקדים בלמידה. הרי איש חינוך אמיתי מעדיף ללמד בכיתות קטנות, בבית ספר אינטימי שבו אף תלמיד לא הולך לאיבוד בתוך יער צפוף של זוגות עיניים. אבל לצערי בחיפה של ימינו – של ימי הביניים – יש חרדה עמוקה מבזבוז משאבים על "מעט תלמידים" כי מה שחשוב זה למידה ולא חינוך. ולפי מערכת החינוך החיפאית, למידה אפקטיבית נעשית בכיתות עם 27 תלמידים בממוצע, וזה בזמן שיש כיתות רבות מדי בחיפה בהן לומדים גם 32 תלמידים בכיתה א' – איזו יעילות! רחמנא לצלן…

תשובת הנהלת בית ספר גבריאלי – מתקופת המהפכה התעשייתית

מבחינת הנהלת בית הספר גבריאלי הרי שנראה שאין בעיה לסגור את בית הספר. אתם שמעתם דבר כזה? הנהלה שנראה שאינה משתדלת להמציא את עצמה מחדש כדי לדאוג לחינוך איכותי?
אה… נכון… ההנהלה הזאת לא מעוניינת בחינוך אלא בלמידה. לכן לא מפתיע שתגובת הנהלת בית הספר נראית ככה: "ביה”ס גבריאלי ימשיך לפעול עד סוף שנת הלימודים, ללא כל שינוי".

למה שיהיה שינוי? הרי בסך הכל נסגר בית הספר והכי חשוב זה להספיק לסיים את החומר הלימודי רגע לפני שננעל השער. מה עם התייחסות לשבירה הפתאומית של המסגרת המוכרת? מה עם הבטחה לשיח בונה עם הקהילה הקשורה בבית הספר? מה עם עוד ניסיון להטמעת שיטת חינוך אטרקטיבית שתסחף תלמידים מכל העיר אל בית הספר? אל דאגה! ממשיכים ללא כל שינוי…

במשרד החינוך מתעסקים ב"כמות תלמידים"

לא יכולתי שלא להתכווץ מהתייחסות משרד החינוך לסגירה המתקרבת:
"ההחלטה לסגור את ביה”ס בתום שנת הלימודים, התקבלה לאור ירידה בכמות התלמידים בביה”ס בשנים האחרונות. ירידה כזו מובילה לכיתות עם מספר תלמידים מצומצם ובכך נפגעות ההזדמנויות החברתיות של הילדים וכן היכולת של ביה”ס לקדם את המערך הלימודי".

קודם כל, ובהתאם לאתר האקדמיה ללשון עברית, ראוי שאנשים לא יספרו בכמויות. מדובר בילדים ולא בשקי תפוחי אדמה. אבל הדבר המדהים יותר הוא שקבוצות קטנות של תלמידים, שניתן לעשות איתן כל כך הרבה, נתפשות במערכת החינוך החיפאית כבעיה. מה עם למידה רב-גילאית, למידה מותאמת, חוויות משמעותיות בקבוצות קטנות, יישום רעיונות של האטה בחינוך, של מקצב נעים של החיים, חניכה, קשב מוגבר לכל צרכי תלמיד, התאמת תכנית לימודים אישית? מה עם החינוך?

אה… נכון… כמות קטנה של תלמידים מפריעה "לקדם את המערך הלימודי"… זה הכי ימי הביניים שיכולתם להגיד?

האם נושא סגירת בית הספר עלה בוועדת החינוך העירונית? לא.

האם ראש העיר דיברה עם ההורים על ההחלטה הזאת לפני קבלתה?
האם שיתפו את הקהילה בהחלטה הזו? לא.

ההחלטה על סגירת בית הספר לא נוהלה ביחד עם קהילת ההורים והתלמידים של בית הספר – אלא הונחתה עליהם. נושא סגירת בית הספר גם לא עלה לדיון בוועדת החינוך העירונית.
הייתכן ששם יכולים היו לצוץ רעיונות מהפכניים? בשביל מה הוועדה הזאת קיימת בכלל?

והבדיחה הגדולה ביותר היא ההתיישרות האוטומטית של יושב ראש ועד ההורים היישובי בחיפה עם החלטת עיריית חיפה ומשרד החינוך:
"ועד ההורים היישובי סבור כי מהלך זה הינו לטובת התלמידים שנותרו כיום בביה”ס גבריאלי וייטב עם האוכלוסייה".
מאוד אשמח לדעת כמה דיונים התקיימו בוועד ההורים היישובי על הנושא הספציפי הזה – לי ידוע שלא התקיים על כך אפילו דיון אחד בפורום הרחב של הוועד.

עיריית חיפה, בית ספר קטן בשכונה מוחלשת הוא הזדמנות ולא בעיה

האכזבה הגדולה ביותר מהסיטואציה העגומה הזאת היא מההתנהלות המכאנית לכאורה של עיריית חיפה. עירייה גדולה ומתוקצבת היטב, שיכולה בקלות להרחיב את סל השירותים החינוכיים בבית הספר, בחרה לכאורה על בסיס סטטיסטי בלבד לסגור את בית ספר גבריאלי.

כל שנותר מהחזון החינוכי של העירייה עבור בית הספר גבריאלי הוא רק המיתוג הרדוד והריק המתנוסס מעל שער בית הספר:
"בית הספר גבריאלי לאקולוגיה. מוגנות חברתית-רגשית ומצוינות אקדמית".

ואני שואל – אם קיים פער כל כך עצום בין החזון למציאות, אז למה התלמידים אשמים?

11 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  זה פיגוע חינוכי. שבת שלום

 2. מוטי בליצבלאו אמר/ה

  זה לא המקרה הראשון שנסגר בית ספר בגלל מספר נמוך של תלמידים. גם ביה"ס "קישון" בשכונת תל עמל ( רח' יד לבנים ) נסגר לפני שנים עוד בתקופת יהב. החשש שלי כי גם הבניין של ביה"ס "גבריאלי" ימסר למגזר מסוים בדיוק כפי שקרה עם בניין ביה"ס קישון ……

 3. מוטי בליצבלאו אמר/ה

  זה לא המקרה הראשון שנסגר בית ספר בגלל מספר נמוך של תלמידים. גם ביה"ס "קישון" בשכונת תל עמל ( רח' יד לבנים ) נסגר לפני שנים עוד בתקופת יהב. החשש שלי כי גם הבניין של ביה"ס "גבריאלי" ימסר למגזר מסוים בדיוק כפי שקרה עם בניין ביה"ס קישון …… במקום לקיים לימודים בקבוצות קטנות בעיקר בשכונה מוחלשת…..

 4. בחיפה שסגרו בה מוזיאון אמר/ה

  זרקו או גנבו את כל ממצאיו
  ונתנו את מבנה המוזיאון לקיום ישיבה
  את מה הבעיה לתת עוד מבנה של בית ספר?
  וחצי שלא מאמין שיגיע לרח' ארלוזורוב ליד בית שטרוק.

 5. אמנון אמר/ה

  דר. שגיא, איפה בכלל שמעת שמנהל בית ספר מוכן לעזוב את התפקיד שלו בקלות כל כך ? חוץ מזה שהוא מסתכן בכך שיגידו עליו שהוא "סוגר בתי ספר".
  דר. שגיא יוצא (חוצץ) נגד החלטה נדירה שבא כל הגורמים מסכימים למהלך: עירייה, הנהלה ו-וועד ההורים. איפה שמעתם ש-וועד הורים מסכים לסגירת בית הספר? במקרה שלי – זה פעם הראשונה. צריך להיות, כנראה, סיבה מאוד מוצדקת.
  נקודה אחרונה: במהלך דף שלם בעל כמה מאות מילים, אין מאמץ אמתי להביא לידיעת הקוראים את שיקול הדעת המלא לסגירת בית הספר, פרטים כלשהם לגבי נפגעי ההחלטה ופעולות ודיונים שקדמו להחלטת הסגירה הסופית. תסלחו לי אבל כתבה זו נראית פופוליסטית.

 6. איבון אמר/ה

  לגמרי פיגוע,הילדים מכיתות א עד ו יצטרכו לעלות לאוטובוסים על מנת להגיע ללימודים,יום יום ובכל מזג אוויר כי אין בית ספר קרוב
  עוד פגיעה בשכבות מוחלשות לצד בורות בכבישים,חזירים ועוד מלא בעיות

 7. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  מוטי היקר,
  אני שמח לציין שאנחנו נמצאים היום במקום הרבה יותר עשיר וחכם מבחינת היכולת לספק פתרונות חינוך חכמים ומגוונים. כל מה שצריך לעשות זה להציף את העניין ולא לקבור אותו כך שרק מתי מעט ידעו מה קורה. אני לא דן בסוגיית העברת המבנה לקהילה החרדית, אני דן באפקט שייווצר בגלל סגירת בית ספר בשכונה וניוד תלמידים למקומות אחרים. אם השיקול העיקרי העומד מאחורי סגירת בית הספר הוא העניין של העברת המבנה לקהילה החרדית אז המצב בעיר גרוע משחשבתי.

 8. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  איבון היקרה, לצערי את צודקת. האבסורד הגדול הוא שבשכונה הזאת תוכנן להבנות מבנה קהילתי חדש ועכשיו מסתבר שגם זה לא זז וגם נלקח בית ספר. בנוסף ראש הערי הטיפה לכולנו עוד ב-2017 שהמצב בשכונה לא טוב. כמה קל לה לדבר…. https://www.facebook.com/bhaifa2013/posts/1303055249717059/

 9. מיכל שרון אמר/ה

  פיגוע חינוכי נטו מצד המומחית לשיקום חינוך בערי תעשייה, סוכנת הנסיעות המדופלמת, סיגל ציוני.
  וזה בנוסף לעוולה של הפיכת בית הספר היסודי ברמת הנשיא לחטיבה איזורית בלי תכנון תנועה מתאים ותוך הפרה בוטה של הידוע לתושבים שקנו דירות באזור.

 10. מוטי אמר/ה

  המם… מעניין. את בית הספר קורצ'אק לחינוך מיוחד סגרו כדי "לשלב" את תלמידיו בבתי ספר תיכוניים רגילים. אותם תלמידים שכבר נזרקו מבתי ספר רגילים. אין ספק שיש כאן חזון חינוכי גדול, אנחנו פשוט לא יודעים להעריך אותו.

 11. איבון אמר/ה

  מי שסובל זה הילדים בסופו של דבר וההורים וביניהם אני שנצטרך באיזושהי דרך להסיע ילדים למקומות אחרים בעיר בשביל חמש שעות לימודים,
  כשיש לי עוד שני ילדים קטנים ואני חד הורית זה נשמע משימה בלתי אפשרית

לא ניתן להגיב