30 שנה למלחמת המפרץ | “המלחמה בקורונה קשה יותר וארוכה יותר” • דודו שגיא מנהל קניון לב המפרץ באותם ימים

30 שנה עברו מאז פרצה מלחמת המפרץ בינואר 1991. מאז ידעה מדינת ישראל לא מעט מלחמות – כאלה שנחשבות קצרות, באופן יחסי. בין הפגיעות שספגה המדינה במהלך המלחמה הזו, היתה פגיעה של טיל סקאד בקניון לב המפרץ, שלושה חודשים טרם פתיחתו.

בראיון עם מנהל הקניון באותם ימים – דודו שגיא, אנחנו משחזרים זיכרונות מהתקופה ההיא ומדברים על ההווה, על השינויים בכל הקשור להתמגנות על תקנים בבנייה וכן, על הבדל בין המלחמה של אז והמלחמה הגלובלית, בה אנו נמצאים כיום – “מלחמת הקורונה”.

שגיא משחזר:

קניון לב המפרץ היה בשלב שבו מסרנו את החנויות לבעלי העסקים. באותו לילה הייתי בבית כי היתה כוננות, וכשנשמעה האזעקה שמענו את הפיצוץ שהגיע מכיוון המפרץ ואמרתי לאשתי – יש לי הרגשה “שהלך העסק”. חצי שעה לאחר מכן, התקשר אליי אורי דורי ז”ל, שהיה הקבלן וגם שותף בקניון, וסיפר שיש פגיעה בלב המפרץ. הוא ביקש ממני להגיע לשם ולהיות על מדים, הייתי בזמנו סגן אלוף במילואים. הגעתי לשם וראיתי את גודל הנזק.

ו… למרות הטיל – עסקים כרגיל

“בקניון היה הרס גדול מאוד. למעשה, נפער חור בגג והמעלית נהרסה, בנוסף להרס של קירות הגבס”, ממשיך שגיא ומוסיף. “תוך שלושה חודשים תיקנו הכל ופתחנו את הקניון. זה היה בזכות שני אנשים: מנכ”ל משרד האוצר משה גדיש והקבלן אורי דורי ז”ל. יומיים בלבד לאחר הפגיעה, ממשלת ישראל, באישור משרד האוצר, העבירה חמישה מיליון שקלים לשיקום. אורי דורי ז”ל וההנהלה עשו מאמץ מטורף, מאות אנשים עבדו יומם ולילה, מאות אנשים! החלטנו שאנחנו לא מוותרים והקניון יפתח במועד – תוך שלושה חודשים. אז עלה לי רעיון: הגיע מנכ”ל רפא”ל ובנינו דגם של הטיל, ובפתיחה של הקניון, שמנו את הדגם של הטיל, עליו כתבתי: “ולמרות הטיל עסקים כרגיל”. הטיל הוצב בפרויקט הרבה זמן (טיל שחודר את החלונות מלמעלה).

פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)
פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)

איך העירייה תפקדה בזמנו?

היה שיתוף פעולה מלא.

קניונים ומתחמי קניות רבים נבנו והוקמו באזור המפרץ בסביבת המפעלים האם זה בטוח במיוחד שאנחנו חיים תחת איום מתמיד?

כיום המצב הרבה יותר טוב. למדינת ישראל יש דרכי מיגון הרבה יותר טובות ואמצעים יותר טובים ממה שהיו אז וזה הדבר החשוב. בנוסף, חשוב לציין כי גם מיכל האמוניה הוצא מהאזור מאז.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

האם לדעתך צריך להוציא את המפעלים?

אני מאמין כי יש לפעול באיזון בנוגע לכל דבר. בלי פרנסה אי אפשר לעשות כלום וכן המצב בלי מסחר ובלי מיגורים, על כן צריך למצוא את האיזונים, והאיזונים לאורך השנים נבנים ולדעתי אם נשמור על כל האיזונים אז מובטח לנו עתיד טוב.

בטיחות הקניונים ומתחמי הקניות – היכן אנחנו עומדים מבחינת בנייה ותקנים? אנחנו מספקים את הביטחון וההגנה למבקרים?

הקניונים במדינת ישראל נבנים היום, אך ורק על פי התקנים הכי מחמירים שיש. הנהלות הקניונים עובדות באופן מסודר, הלוואי שכל המשק היה עובד בצורה כזו. מה שהציל את לב המפרץ בזמנו, זה חוזק המבנה. הקניון בנוי בצורה יוצאת דופן, לכן שרד את הטיל.

איזו מלחמה יותר קשה, מלחמת המפרץ או המלחמה בקורונה?

המלחמות בישראל הן קצרות והקורונה היא מלחמה ארוכה. במלחמות יש אזעקות שמתריעות ואנשים מבינים שיש מלחמה. פה ,לדעתי, לא חדר לתודעה של הציבור שזו מלחמה, וזו הבעיה העיקרית. בגלל זה, המלחמה הזו תהיה ארוכה ומתמשכת.

משפט לסיכום:

שגיא אופטימי: “בסופו של דבר, ננצח גם את הקורונה והעסקים ישובו לתפקד כרגיל”, הוא אומר.

פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)
פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)
פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)
פגיעת הטיל בלב המפרץ 1991 (צילום: עמית שירותי צילום)

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    דודו שגיא מה שלומך? אנחנו עבדנו יחד בלשכת ראש העיר חיפה אריה גוראל.איש דוגמא ולמופת. דודו איש מקסים ואיש נעים הליכות. יישר כוח דודו

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור העיר חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו