ילדים עם ליקויי ראייה, סובלים יותר מהפרעות בויסות החושי

כך עולה ממחקר שקיימו מומחי המרכז להתפתחות הילד במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה

מובילים בתחום. במרכז להתפתחות הילד במרכז הרפואי "בני ציון" המטפל באוכלוסיית לקויי הראייה באזור הצפון הוחלט לבדוק מחקרית את הרושם הקליני שילדים הסובלים מלקויי ראייה, סובלים מהפרעות בויסות החושי וההתנהגותי בשכיחות גבוהה מאשר ילדים הסובלים מבעיות התפתחויות אחרות.

לדברי ד"ר מיכל אופיר כהן, מהמומחים המובילים בארץ בתחום התפתחות ילדים עם ליקויי ראייה מהמרכז להתפתחות הילד במרכז הרפואי "בני ציון", "ילדים מאובחנים עם ליקויי ראיה כאשר ראייתם אינה תקינה ואינה ניתנת לתיקון אופטימלי באמצעים כגון משקפיים או התערבות ניתוחית. פרופיל הויסות התחושתי, מתאר את אופי התגובה לדוג,’ האם קיימת תגובתיות יתר או תת תגובתיות למידע המתקבל דרך ערוצי החישה השונים האחרים כמו שמיעה, מגע, ריח כמו גם בויסות ההתנהגותי. הראייה היא האופנות הראשונית ומשמעותית ביותר לויסות המידע המגיע אלינו בערוצי החישה השונים . לאור זאת פגיעה בחוש זה תשפיע באופן מובהק על יכולת הקליטה ועיבוד של מידע חושי ותגרום להפרעה בויסות".
ד"ר מיכל אופיר כהן, מדגישה, "ליכולת הויסות החושי , קשר הדוק עם התחום הרגשי ועם יכולות עיבוד, למידה והסתגלות. לדוג' ילדים עם הפרעה ביכולת הויסות החושי בד"כ חרדים יותר ופנויים פחות להתנסות ולמידה".
"במחקר הוכח שבקרב ילדים עם ליקוי ראייה, יש אכן שכיחות גבוהה יותר של הפרעות ויסות חושי והתנהגותי. לעובדה זו משמעות רבה כפי שצוין והיא דורשת התייחסות טיפולית מכוונת על מנת למזער ככל שניתן את ההפרעה והשפעתה ולאפשר מיצוי מרבי של היכולת הכללית של כל ילד לקוי ראיה. אנו שמים דגש רב על פן זה בטיפול. יש לציין כי פרט לטיפול הקלסי של מרפאה בעיסוק ואיש צוות פסיכו סוציאלי הילדים מקבלים גם טיפולים במוסיקה, בהידרוטרפיה ועם בעלי חיים", מסכמת ד"ר מיכל אופיר כהן מהמרכז להתפתחות הילד במרכז הרפואי "בני ציון".

לא ניתן להגיב