בריאות נפשית בגיל הזהב | כללית חיפה

ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין (צילום: דוברות כללית)

15% מבני 60 ואילך סובלים מבעיות נפשיות. המסר האופטימי: בצד אובדנים וירידה במצב הגופני, אחוז ניכר מבני הגיל השלישי נמצאים גבוה במדד האושר

מידע זה נמסר במהלך סדרת הרצאות זום שערכה מנהלת הפסיכיאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי

כחלק מהדאגה לבריאותם הנפשית של בני הגיל השלישי בתקופת הקורונה’ ובהמשך במהלך חודש הקשיש, קיימה ד”ר טטיאנה ז’לוזי’ין, מנהלת הפסיכיאטריה בכללית – מחוז חיפה וגליל מערבי, סדרת הרצאות ‘זום’ לגמלאים במשגב, בחיפה ובנהריה. בדבריה, התייחסה לתופעות רגשיות המופיעות בגיל השלישי, שמאופיין בערעור המעמד החברתי, מחלות ומגבלות תנועה, אובדנים של בני משפחה וחברים בשכיחות גבוהה, התמודדות עם עולם משתנה, לעתים ניתוק מהסביבה בשל מעבר לדיור מוגן, בדידות שהחריפה במיוחד בימים אלה של הקורונה והיותם בקבוצת סיכון גבוה.

חווים אושר, על אף הקשיים

ישנה גם התמודדות עם תופעות של שכחה והפחד מפני דמנציה ואלצהיימר. כ-15 אחוז מבני ה-60 ומעלה יחוו בעיות רגשיות כמו דיכאון, חרדה, נטייה לאובדנות, התמכרות לשתייה או להימורים ועוד תופעות שמחייבות ערנות של הסובבים אותם. בו בזמן, מסתבר כי לא מעט קשישים חווים אושר על אף הקשיים האובייקטיביים עמם עליהם להתמודד וזאת תודות לבגרות והשלמה אותה משיגים חלק מהקשישים.

ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין (צילום: דוברות כללית)
ד”ר טטיאנה ז’לוז’ין (צילום: דוברות כללית)

ד”ר טטיאנה ז’לוזי’ין, הפסיכיאטרית מכללית נתנה המלצות כיצד למנוע את תחושת הבדידות והחרדות ולהפחית סיכון לדיכאון ואובדנות על ידי יצירת סדר יום במציאות החדשה, שמירה על הבריאות ככל שניתן ובעיקר קשר חברתי גם אם לעתים מרחוק, כפי שנכפה בתקופה זו. היא הדגישה את החשיבות בפניה לעזרה וקבלת טיפול והציגה בפני המשתתפים את השירות של קבלת ייעוץ טלפוני של שלש שיחות עם מטפל לייעוץ בחינם ב-2708*. כמו כן, ניתן בשלב ראשון להיעזר ברופא המשפחה.

עזרה נפשית לבני ובנות הגיל השלישי בכללית
חייגו: 2708*

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו