הנגשת העיר חיפה לנכים על כסאות גלגלים, קשישים ועיוורים | הצעתה של יעל שנער במועצת העיר

חברת מועצת העיר יעל שנער, מסיעת הירוקים של חיפה, העלתה בישיבת המועצה שהתקיימה הערב שלישי 1/12/20 הצעה לסדר בנושא הנגישות של מבנים, חופים, מוסדות חינוך ומתקנים עירוניים, עבור אזרחים שנזקקים לכיסאות גלגלים. ההצעה עלתה תחת הכותרת (חיפה עיר נגישה ומכבדת). שנער הסבירה כי לא מדובר בחסד, אלא בזכותם הבסיסית של כל בני האדם לנגישות למתקנים עירוניים. עיריית חיפה כבר נקנסה ב-10 מיליון ש"ח, אומרת שנער.
ההצעה ירדה מסדר היום והועברה לדיון בוועדת הרווחה שאליה תצטרף שנער כחברת ועדה.תקציר הצעתה של יעל שנער (סיעת הירוקים של חיפה)

שנער הציעה כי תפורסם בשקיפות תכנית אב לנגישות וכן תוכנית רב שנתית הכוללת סדרי עדיפויות ולוחות זמנים. כמו כן הציעה שנער שתינתן בסדר העדיפויות קדימות להנגשת חופי הים ומוסדות החינוך לרבות לשכות הרווחה העירוניות שאינן נגישות על מנת שנעמוד בהוראות החוק.
בנוסף, שעיריית חיפה תגבש את תכניותיה בשיתוף ארגוני חברה אזרחית בעיר ובמדינה לרבות המרכז לחיים עצמאיים בחיפה, נגישות ישראל, ארגון "בזכות" ועוד. שנער דורשת שיתקיים הליך שיתוף כלל הציבור של התוכניות באתר האינטרנט העירוני.

נעם דביר, עוזר מהנדס העיר, הסביר במהלך הדיון בהצעה כי אנשים עם מוגבלות מהווים כ-18 מהציבור בישראל וכי 80% מהאנשים עם מוגבלות לא נולדו עם מוגבלות, אלא קיבלו אותה במהלך חייהם הבוגרים כתוצאה ממחלה, פציעה או זקנה. וכי שיעור המוגבלות בקרב אנשים בגיל זקנה הוא 75%.

בנוגע ללוחות הזמנים ציין, דביר:
"לא נוכל לעמוד בלוחות הזמנים על פי חוק. חלק מהדברים נוכל לסיים במועד הנדרש וחלק כנראה שלא נוכל לסיים בזמן. השלטון המקומי מנסה לשנות את החוק, על מנת שנצליח לעמוד במטלה הכבדה. אומדן התקציב להנגשת כל העיר וליישום כל המטלות הנדרשות מאתנו מוערך ב-1.6 מיליארד שקלים. החוק חייב אותנו לעמוד במועדים וגם להקצות תקציב כזה זו מטלה לא פשוטה כלל.

בנוסף, דביר סקר את המצב בעיר חיפה, ואת העבודות שנעשות בימים אלה להנגשת המקומות – בין אם מדובר במבנים תשתיות וסביבה ובין אם מדובר בנגישות שירות.

בסוף הדיון סוכם כי ההצעה תרדה מסדר היום ותעבור לוועדת הרווחה בה תהיה חברה שנער, שהדגישה כי לא מתכוונת להרפות מהנושא.

חברת מועצת העיר יעל שנער (הירוקים של חיפה) מסרה לחיפה: 

לא אני הגשתי את ההצעה לסדר, אלא קשת רחבה של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם עמם שוחחתי. לא מדובר רק בנכים בכיסא גלגלים, יש לקויי ראייה, גמלאים שמתקשים בתנועה, הורים לילדים צעירים שמתניידים בעגלות ועוד – כולם בנים ובנות של העיר חיפה, ומגיע להם בזכות ולא בחסד. 

בהצעה שמתי דגש על מצב החופים בעיר שלמעשה לא עומד בהוראות החוק:
מתוך 12 חופים בחיפה רק חוף אחד נגיש לחלוטין, והמינימום שקבע המחוקק הוא שלושה חופים, לצורך השוואה בתל אביב מונגשים שמונה חופים.

עיריית חיפה קיבלה לא מזמן קנס בגובה 10 מיליון ש"ח, מכיוון שהיא לא הייתה נגישה מספיק. חבל מאד, היו הרבה דברים שהיה אפשר לעשות עם הכסף הזה. בטרם נקבל עוד קנסות, הצעתי שינגישו במהרה שני חופים וביניהם את חוף מרידיאן, מכיוון שהוא מתאים ביותר לרחצה רגועה עבור נכים כי הוא סוג של לגונה, והמים בו לא סוערים. בנוסף דיברתי על עצם ההגעה לחופים, אין אף קו אוטובוס שמגיע ישירות לחופי הים הנפלאים של חיפה, זאת שערורייה. 

לפחות בחודשי הקיץ חייבים למצוא לכך פתרון בשביל שציבור גדול לא יישאר מנותק מהים. שירותי התיק-תוק לא נחשבים תחבורה ציבורית, וכך עיוורים לדוגמה שזכאים לנסיעה חינם באוטובוסים צריכים לשלם כ-30 שקלים לנסיעה הלוך ושוב .יכול להיות שהפתרון יגיע משירות התיק-תוק, וזה יהיה נוח וזול יותר שהעירייה תשתתף בתשלום הסעה לים ותגיע להסדר עם חברת תיק-תוק .לצערי, לא היה רוב להצעה שלי ונעניתי שההצעה תעבור לדיון בוועדת הרווחה ושאני אצטרף לוועדה כחברה, אני לא מתכוונת להרפות מנושא זה.

ניתן לצפות בישיבת מועצת העיר במלואה בלינק כתבה המצורפת:

הנגשת העיר חיפה לנכים על כסאות גלגלים, קשישי ועוורים | הצעתה של יעל שנער במועצת העיר

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד ליעל שנער,חברת מועצת העיר חיפה.

  2. אבי כהן אמר/ה

    כל הכבוד, ראוי וחשוב בעיר שהפכה לבית אבות סיעודי 🤦🏼‍♂️

לא ניתן להגיב