באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

מקלטים, דרכי מילוט, נשק לשעת חירום ועוד • ישיבות המועצה בוטלו – נושאים בוערים אינם מטופלים

מספר נושאים בעלי משקל עבור תושבי חיפה אינם זוכים לדיון ואישור במועצת העיר, זאת לאחר שראש העיר עינת קליש רותם פנתה במכתב לשר הפנים משה ארבל, בו הודיעה לו על עצירת ישיבות המועצה. בין הנושאים שהיו אמורים לעלות לדיון – פתיחת דרכי מילוט בשכונות הכלואות, מקלטים ציבוריים, ועדת מל"ח העובקת בנשק לשעת חירום, טיפול בחזירים ועוד.

המכתב של ראש העיר מגיע, כזכור, לאחר ששתי ישיבות שנקבעו ואמורות היו להתקיים בוטלו, אחת מהןכיוון שלא הגיעו מספיק חברי מועצה ואת השניה ביטלה ראש העיר עצמה.
מיד לאחר מכן, ביום שלישי ה-12/12/23 שיגרה ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם באמצעות ראש לשכתה, גלי גרינברג סגל, מכתב לחברי המועצת העיר, בו ביקשה ליידע אותם כי נכון לעכשיו החליטה כי לא יתקיימו ישיבות מועצת עיר.

הודעה ראש העיר:

הריני לעדכן אתכם כי ישיבות המועצה הקבועות ליום רביעי 13/12/2023 וליום ראשון 17/12/2023 – לא יתקיימו בשלב זה. זאת לאור פניית ראש העיר לשר הפנים בבקשה לקבל הבהרות והנחיות ברורות לדרך ואופן קיום ישיבות המועצה, לרבות מניין חברי המועצה המכהנים בעת הזו. נעדכן בהמשך בדבר מועד קיום הישיבות לאחר קבלת התייחסות משרד הפנים.

כזכור, ביום ראשון ה-07/12/2023, אמורה היתה להתקיים ישיבת מועצה שלא מן המניין, אך כיוון שהגיעו לישיבה 7 חברי מועצה בלבד (לא מספיק על מנת לקיימה), הישיבה נדחתה בשבוע ימים נקבעה ליום ראשון ה-14/12/2023, אך גם ישיבה זו בוטלה ולא נקבע ץתאריך אחר עבורה.

גולן שטיינברג: "ראש העיר הציגה את פריצת הכביש כנושא דחוף ואז ביטלה את הישיבה"

שרית גולן שטיינברג (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)
שרית גולן שטיינברג (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

הישיבה האחרונה שהתקיימה היתה ביום חמישי 5/12/23 ואליה לךא הופיעה ראש העיר קליש רותם.

שרית גולן שטיינברג:

בישיבה שקדמה במספר ימים לישיבה שבוטלה, אישרנו תקציבים להטבות לעסקים ולמיגון, כך שבישיבה שבוטלה על ידי קליש היו שני נושאים חשובים שבהם היינו אמורים לדון: תקנים לרווחה ופריצת הכביש בין סביוני דניה לרמת אלון. התקנים לרווחה הם חיוניים כדי לקדם פרויקטים ונושאים דחופים ברווחה. אני מקווה שקליש הבינה שלא ככה מאשרים פריצת כביש שתהרוס את הטבע. היא הציגה את פריצת הכביש בתור משהו דחוף של פיקוד העורף, ובסוף היא מבטלת את הישיבה. ההתנהלות של קליש שוב לא יציבה. ככה לא צריכה להיות מנהיגות העיר, בטח לא בזמן מלחמה.

בלס: "לא ייתכן בזמן מלחמה לבטל ישיבה שמטרתה לדאוג לביטחון התושבים"

בישיבת המועצה מתאריך 13/12/2023 היו אמורים לדון ב-8 נושאים, שהעלה חבר המועצה איציק בלס. ראש העיר אישרה לכנס ישיבה שלא מן המניין לגבי הנושאים שהעלה, על כך הוא מספר:

הנושא הראשון הוא מיפוי המקלטים בבתים המשותפים והכשרתם לתפעול שוטף. ברכס הכרמל אין בכלל מקלוט. אני מעוניין לקדם מצב שבו קבלן יבנה בניין ויקבל הקלות תמורת מקלט ציבורי. אני חושש מכך שתושב ימצא את עצמו ברחוב בזמן אזעקה, ולא יוכל להיכנס לאחד המקלטים בסביבה, כי לא יהיו מקלטים באזור.

הנושא השני הוא כינוס של מליאת הוועדה לתכנון ובניה כדי לדון בהסתייגויות השונות, כיוון שהיא לא מתכנסת. המליאה הייתה אמורה להתכנס בתאריך ה-19/12/23 ובסוף היא לא התכנסה.

הנושא השלישי הוא כינוס של ועדת המשנה לתכנון ובנייה כדי שהיא תטפל בכל הבקשות לבניית ממ"דים מהשנים האחרונות. לא יכול להיות שבגלל סיבות טכניות לא יבנו ממ"דים שיוכלו להציל אנשים.

הנושא הרביעי הוא הכנת תכנית לפריסת כבישים לשכונות הכלואות. בשריפה הגדולה בשנת 2016 היו אנשים שלא יכלו לצאת מהשכונה בגלל השריפה. המסקנה לאחר השריפה היתה שצריך לפרוץ כבישים מכל השכונות הכלואות. בשלב הראשון צריך לפרוץ דרכי עפר מהשכונות הכלואות שדרכן יוכלו לפנות אנשים אם יפול טיל או יהיה אסון אחר. התפקיד שלנו לדאוג לחיי אדם, זה מעל הכול.

איציק בלס (צילום: ירון כרמי)

הנושא החמישי הוא כינוס מיידי של ועדת מל"ח, נשק לשעת חירום. אנחנו במלחמה, הוועדה צריכה להתכנס באופן קבוע אחת לשבועיים.

הנושא השישי הוא לקבל החלטה שפניות התושבים בנושא חזירי הבר תטופלנה במסגרת שירותי העירייה.

הנושא השביעי הוא יישום החלטות מועצת העיר שכבר התקבלו לתקצוב כל תאגידי העירייה והעברת כספים שכבר אושרו במועצת העיר מיידית לתאגידים. התאגידים לא יכולים לפעול ללא התקציב.

הנושא השמיני עוסק בכך שוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובניה בנושא מתחם לוגיסטי של נמלי ישראל דחתה את הערר של העירייה בעניין השלמת עריכת תסקיר סביבה לתכנית. מועצת העיר צריכה לקבל החלטה להגיש ערר נוסף בנושא. הנושאים האלה הם מאוד משמעותיים עבור העיר ותושביה. עכשיו במלחמה חשוב במיוחד, שנקבל החלטות שיקדמו את ביטחון תושבי העיר ולא יעלה על הדעת לבטל ישיבה שמנסה לדאוג לבטחון התושבים".

נושא שלא נדון: הכביש בין רמת אלון וסביוני דניה

אחד הנושאים הבוערים, כאמור, שהיה אמור לעלות לדיון ומעורר עניין רב בשגרה וביתר שאת בתקופת המלחמה הוא פריצת כביש מילוט בין השכונות רמת אלון וסביוני דניה. כאמור, הישיבה שנקבעה ליום ראשון שעבר (7/12/23) התבטלה, ותושבים שהביעו התנגדות לסלילת הכביש הגיעו להשתתף בה, אך נאלצו לשמוע שהגיעו לחינם. הנושא היה אמור לעלות לסדר היום בתאריך החדש שנקבע לישיבה (14/12), אך גם זו כאמור לא התקיימה, והפעם אף לא נקבע מועד חלופי לקיומה.

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

קליש רותם, פנתה, כאמור, לשר הפנים משה ארבל, ועדכנה אותו על החלטתה שלא לקיים ישיבות מועצה עד שיוחלט אחרת. היא ביקשה לברר עימו האם ניתן לקיים ישיבות מועצה בהרכב של 30 חברי מועצה, זאת לאור העובדה שניר שובר כבר אינו משמש כחבר מועצה, לאחר שכזכור, סיים את תפקידו מיד אחרי שהצביע נגד הצעת התקציב.

הנהלים: 8 שבועות לפני הבחירות המקומיות לא ניתן לקיים ישיבות מועצה

יש לציין שעל פי הנהלים לא מתקיימות ישיבות מועצה 8 שבועות לפני מועד הבחירות. התאריך החדש שנקבע לבחירות המקומיות הוא ה-30/01/2024. עם זאת, קיימת אפשרות לכנס את מועצת העיר במקרים חריגים. במהלך חודש דצמבר דרשו חברי מועצה לקיים ישיבות שלא מן המניין, וראש העיר אכן זימנה את הישיבות אשר בסופו של דבר לא התקיימו.

תגובת משרד הפנים:

פנייתה של ראש עיריית חיפה התקבלה ונמצאת בבחינה משפטית.

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. מדוע האופוזיציה לא פונה לשר הפנים למנות ועדה קרואה מטעמו ולהדיח את ראש העיר?
  אם היא מסרבת לקיים ישיבות ששר הפנים יפטר אותה. מה שהיה צריך מזמן.

 2. הכביש בכבביר אושר בסוף תקופת יהב ב-2018.
  מי שעיכבו היו התושבים שדרשו שיבוצעו כל הירידות בכל השכונות במקביל. יהב משיקול פופוליסטי של בחירות עיכב את הביצוע. למשל את אידר אפשר לחבר תוך כמה ימים לפרויד. את דניה אפשר לחבר תוך יום לטירת הכרמל בכביש העפר הקיים והנעול בשער.
  קליש המשיכה באותו פופוליזם. והשכונות לא כלואות מה שיכלא אותן זה כבישי ירידה שיהפכו לפקקי ענק הוקר וערב ויסתמו אותן עם אלפי רכבים שיהוו סכנה אמיתית ויום יומית בגלל כבישים צרים וצפופים שלא נועדו לזה מעולם.

 3. עינת פועלת באחריות: כל נושא השכונות הכלואות מטופל כפי שלא טופל מעולם: כבר התחילו בכבביר, וכאשר פיקוד העורף מנסה גם כביש שיציל את תושבי סביוני דניה, חברות אופוזיציה מחממות תושבים ברמת אלון נגד הכביש למרות שזו החלופה הטובה שנבחרה.

 4. במקרה של שריפה כמו הגדולה שחווינו התנהגות עיריית חיפה בראשות קאליש הינה סכנת מוות לרבים.

 5. הבהרות אפשר לקהל תוך יומיים.
  מה התכסיסנות המאוסה הזאת של ראש הדיר?!
  נמאסה מכל החורים.

 6. כל יום שקלים בתפקיד הוא נזק לעיר!
  זורקת לכולם את תחומי האחריות שלה, לא מסוגלת לנהל , חסרת חוט שדרה מנהיגותי.
  בקיצור עינת, הציבור וההיסטוריה ישפטו את מעשייך בעיר שהצלחת לפרק……..
  קחי קורס מזורז אצל חולדאי, תראי איך מריצים עיר קדימה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...