למידה מרחוק וריחוק חברתי • איך הם משפיעים על הילדים שלנו?

ד"ר ויקטור חזנוב (צילום: דוברות כללית)

ד"ר ויקטור חזנוב – מומחה לפסיכיאטריה בילדים ונוער • ראיון לחי פה

כבר דובר על עלייה בחרדות ובדיכאונות בקרב ילדים, מתבגרים ובוגרים בעקבות מגפת הקורונה שפרצה לחיינו בחודש מרץ השנה, ומאז הציבור נתון תחת לחצים, ריחוק חברתי, בדידות ואי ודאות. ד"ר ויקטור חזנוב, מנהל פסיכיאטריית ילדים ונוער בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי בראיון לחי פה על השלכות הלמידה מרחוק והריחוק החברתי על ילדים ובני נוער.

ריחוק חברתי לתקופה ארוכה פוגע בהתפתחות

להתפתחות נורמטיבית של הילד, בכל גיל, במיוחד בגיל ההתבגרות, תקשורת עם בני אותו גיל ויחסים חברתיים הם מאוד חיוניים, לכן, ניתוק קשרים חברתיים או ריחוק חברתי לאורך תקופה ארוכה, פוגעים בהתפתחותו.

דור המדיה מסתדר

אבל ישנו עניין מאוד משמעותי לגבי הדור הזה והוא שמדובר בדור של מדיה. דור שללא קשר למגפת הקורונה מתקשר עם הסביבה והחברים באמצעות מסכים ומסתדר עם זה. אמנם בדור הזה התקשורת החברתית חשובה, אבל היא פחות חשובה באותו האופן, כמו לדורות קודמים. שעבורם הלמידה מרחוק והתקשורת באמצעות המדיה היא לא "אסון". אם היינו במצב דומה לפני 15 שנה, כשהטכנולוגיה עוד לא שלטה בחיינו כמו היום, זה היה משפיע יותר כי ממילא תקשרו פחות באמצעות המדיה.

הפניות לעזרה – בגלל הריחוק החברתי

אנחנו רואים יותר מצבים של חרדות ודיכאונות בגלל הבדידות, בגלל הלחץ הסביבתי של המגפה עצמה. פחות רואים פניות הקשורות ללמידה. הבעיות הן כתוצאה מריחוק חברתי.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
בני נוער ומסכים (צילום: חי פה בשטח)
בני נוער ומסכים (צילום: חי פה בשטח)

"הסגר והלמידה מהבית, נותנים לתלמידים מוטיבציה לחזור ללימודים ולהתמודד עם ההסתגלות במעברים חדשים"

הסתגלות לכיתה חדשה, במיוחד בחטיבת הביניים ובכיתה א', היא מאוד חשובה, כי מדובר בפרק מאוד חשוב ומשמעותי בחיים.

"הזדמנות" לפתח משבר

במעברים, אנחנו נתקלים, בכל שנה, בקשיי הסתגלות, במיוחד במעבר לחטיבת ביניים (כיתה ז') ועלייה לכיתה א'. השנה כמעט ולא ראינו את זה, כי למעשה התלמידים לא התחילו ללמוד כך שלא היתה להם הזדמנות לפתח משבר.

לדעתי, בנושא הזה, לקורונה יש השפעה חיובית, כי הלמידה מהבית באמצעות הזום גורמת לתלמידים לרצות לחזור לבית הספר והם מלאים צפייה למפגשים, ועם הרבה מוטיבציה לחזור לכיתה, דבר שגורם להם להתמודד עם ההסתגלות ולא לחוות משבר.

מפגשים חינוכיים וחברתיים בשטח פתוח -חשובים מאוד לתלמידים

אנחנו בתקופה של מגיפה, יש הנחיות ויש אנשים שמבינים במגיפות, זה לא התחום שלי. אבל אני כן מבין ויודע, שלהתפתחות הנורמטיבית של ילדים, המפגשים החינוכיים והחברתיים בשטח פתוח – מאוד חשובים.

ד"ר ויקטור חזנוב (צילום: דוברות כללית)
ד"ר ויקטור חזנוב (צילום: דוברות כללית)

המלצות:

  • לשמור על שגרת חיים ולא להתנהג כאילו מדובר בחופשת קורונה.
  • יש להתייחס ליום הלימודים בזום כיום לימודים רגיל: לקום, לצחצח שיניים, להחליף בגדים, לאכול ארוחת בוקר ולהתנהג בדיוק כמו כשהולכים לבית הספר.
  • לשמור על פעילות פיזית ויציאה החוצה, לטיול, הליכה לפארק או לחצר.
  • להקטין זמן חשיפה למסכים. גם ככה הילדים לומדים במשך שעות מול המחשב. מאוד חשוב לא לשחק במחשב גם בהפסקות, אלא לעשות תרגילים, לאכול, ללכת לשירותים, לשחק עם הכלב והחתול, אבל בשום פנים לא לדבר בוואטסאפ או לשחק פורטנייט.
  • להפחית שמיעה וצפייה בחדשות, צפיית יתר גורמת נזק לילדים.
  • להורים: מאוד חשוב להשגיח על תוכן הצפייה של הילדים.
תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    חשוב מאוד.

לא ניתן להגיב