מהפכה עולמית בחינוך | גמישות מחשבה, פתרון בעיות ויצירתיות • תוכנית “חדשנות בחינוך” באקדמית גורדון חיפה

פרופ' ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)

הצלחה למחזור הראשון של התוכנית לתואר שני “חדשנות בחינוך” באקדמית גורדון

האקדמית גורדון פותחת שנת לימודים עם תוכנית חדשה לתואר שני, “חדשנות בחינוך”. כבר במחזור הראשון נרשמה התעניינות רבה ועשרות מועמדים, אשר נבחרו בקפידה, התקבלו ללימודים בחוג, חלקם אנשי ונשות חינוך בעלי פוטנציאל להוביל מהפכה בתחום החינוך.

פרופ' ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)
פרופ’ ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)

פרופ’ ליהוא זיסברג, דיקן לימודי תואר שני באקדמית גורדון:

אנשי חינוך מבינים כי עולמם המקצועי השתנה. לא מדובר עוד בשימוש באמצעי טכנולוגי כזה או אחר. המציאות העכשווית דורשת גישה פדגוגית שונה ותפיסה אחרת של מה זה ללמד ומה זה ללמוד. המשבר הגלובלי שבא בעקבות המגפה, נתפס, במובן הזה, כהזדמנות לשינוי של דרכי ההוראה למאה ה-21 ואף חושף את הפוטנציאל האדיר, אך הרדום, לחדשנות במערכות חינוך בעולם. 

מציאות חינוכית חדשה

בעולם כולו חשים תלמידים ומורים את השינוי שהביאו עלינו גורמים רבים, אך יותר מכולם החישה וזירזה אותו מגפת הקורונה: אילוצי ההתמודדות עם המגיפה הביאו את מערכת החינוך לפרשת דרכים, בה נדרשה לתפקד תחת לחץ ולהסתגל למציאות חינוכית וארגונית שונה. נראה כי באקדמית גורדון כאילו צפו את המשבר החינוכי הממשמש ובא והציגו את תוכנית הלימודים לתואר שני בחדשנות בחינוך.

פרופ' חנה שחר (צילום: האקדמית גורדון)
פרופ’ חנה שחר (צילום: האקדמית גורדון)

פרופ’ חנה שחר, ראשת החוג החדש:

במציאות המורכבת כיום מציע החוג חדשנות בחינוך מגמה החדשה של שינויים משמעותיים במערכת החינוך: בתוכניות הלימוד, בתהליכי הערכה ומדידה, בשיטות ההוראה והלמידה, ובסביבה הפיזית של התלמידים – במבנה בית הספר, בעיצוב מרחב הלמידה ובמערכות התקשוב. התוכנית המוצעת מכוונת לפתח אצל הסטודנטים חשיבה ותובנות חדשות בתחומי החדשנות והטכנולוגיות בחינוך, להתנסות במודלים ובמרחבי למידה חדשניים וליזום עשיה חדשנית עם טכנולוגיה מותאמת לזמן הזה. 

חשיבה גמישה, פתרון בעיות ויצירתיות

החוג החדש מציע ללומדים בו חשיפה למגוון גישות חדשניות בתחום הפדגוגיה, עשייה חינוכית ותכנון למידה. בנוסף, מכוון החוג לעודד את הלומדים בו לחשיבה גמישה יותר, פתרון בעיות אפקטיבי יותר, יצירתיות וחדשנות. 

ד”ר אריאלה לונברג, המשנה לראש החוג:

חדשנות בחינוך יכולה להתבטא מצד אחד בהוספת טכנולוגיות למעטפת החינוכית הקיימת, לצורך שימור, או שיפור. מצד שני, באופן שבו יוצרים שינוי מהותי ורדיקלי – מהפכה כמעט מוחלטת ושינוי של דרכי הוראה, למידה והערכה. חדשנות יכולה לבוא לידי ביטוי בשימוש בטכנולוגיות לרכישה של מיומנויות חיוניות אשר כוללות יצירתיות ויוזמה, שיתוף פעולה ועבודה בצוות, למידה עצמאית ויכולות חשיבה מסדר גבוה. יש להדגיש כי חדשנות יכולה לבוא לידי מימוש גם ללא הטכנולוגיות תוך שינוי תפיסה ופרדיגמות קיימות.

הגיבו כאן לכתבה