שינוי כיוון בעסקים מגיע בסוף 2020 | שינויים בתכניות העבודה בעקבות הקורונה

בתקופה האחרונה חווים עסקים רבים בעולם כולו וגם בחיפה, תופעה מרתקת אשר מהווה נגזרת של משבר הקורונה. נקודת שינוי הכיוון היא הנקודה שבה מחליט העסק לבצע שינוי מהותי באופן התנהלותו, כתוצאה משינויים שקורים במרחב בו פועל העסק.

השנה האחרונה הייתה "שנת הלם", עבור עסקים רבים. מרביתם נכנסו לתקופת המתנה, "עד יעבור זעם", אך חלקם החלו מידית בביצוע שינוי הכיוון באופן ההפעלה (טרנספורמציה תפעולית) ובמודל הרווחיות, על מנת להתאים עצמם למציאות בה מרבית העולם המערבי נצור בבתים ומרותק למחשבים, לסמארטפונים ולטלוויזיות.

הנה כמה דוגמות לשינוי כיוון בעסקים המוכרים לנו:

 • עסקים המקיימים מפגשים של סדנאות הרזיה: עסקים אלה עברו לסדנאות באינטרנט. לשם כך, עליהם לייצר מודל רווח חדש, להכין מחשבים, מצלמות ותמחור חדש למינויים. יש כאן גם הזדמנות לגייס מינויים חדשים, מדן ועד אילת ואפילו ישראלים שחיים בחו"ל, אשר יכולים להיכנס לשיעור ולקבוצת תמיכה.
 • חברות בניה אשר שוקדות על פרויקטים של דיור, מגלות כי הדרישה לדירות גדולות ולתוספת חדרים היא דרישה מידית, המחייבת מענה תכנוני, היות שמשפחות הנצורות בבתים צריכות היום עוד משרד לעבודה מהבית וכן מרפסת להתרווח בה, בתקופות הסגר.
 • חברות המפרסמות בעיתונים ובשילוט חוצות מגלות היום כי הציבור נמצא פחות בחוץ, את העיתונים כבר לא רואים כמעט בצמתים (כי אין תנועה) וחלק מהעיתונים הפסיקו להדפיס מהדורות בקביעות, כי הציבור חושש מנגיעה פיזית בעיתון. הסמארטפונים הם כלי החדשות והפרסום החזק ביותר (קישור…). אצלנו בחי פה רואים זינוק דרמטי בטראפיק ובנכונות של הצרכנים לצרוך מידע מידי על הנעשה סביבם.
 • חברות התיירות מכינות חבילות טיול ותיור בארץ, כאשר אנשים פוחדים לטוס.
 • חברות המחשבים מציעות מגוון מוצרים עממיים, כולל מצלמה, על מנת לתמוך בתקשורת העולם החדש שלנו וטכנאי המחשבים מציע שירות תמיכה מרחוק (קישור…)
 • קצב חיפאי ידוע אשר מתמחה בשירות מעבר לדלפק, הקים מערך הזמנות, סליקה ומשלוחים יעיל ומהיר. הבשר מגיע ארוז בשקית שהיא גם צידנית, בתוך שעה.
 • מסעדות, לצערנו, נסגרות, אך צומח ענף הקייטרינג, הכולל משלוח מזון איכותי ארוז עד הבית. ענף מזון נוסף שצומח הוא ארוחת שף יוקרתית שמגיעה עד הבית, עם שליח.
 • חדר הכושר עובר למודל הפעלה בקפסולות, כולל מערכת חיטוי מכשירים. מדריכי כושר מציעים שירותי אימון אישי בביתך, כולל מערך אימון שמתאים לסלון.
 • בשלנית חיפאית אשר מכרה מזון ארוז בגרנד קניון, בימי שישי, עברה למשלוחים ומדווחת על עליה חדה במכירות וגם על פיזור נוח של המכירות לאורך כל השבוע.
 • אני בטוחה שאם תתבוננו סביבכם, תראו עסקים רבים המבצעים בימים אלה שינוי כיוון.

מדוע שינוי הכיוון יגיע בחודשים נובמבר-דצמבר 2020?

עסקים רבים שחיכו "עד יעבור זעם" ולא נקטו בצעדים משמעותיים לשינוי המודל העסקי במהלך 2020, מכינים כעת את התקציב לשנת 2021. התקציב כולל תחזית הכנסות, הוצאות, רווח תפעולי וכמובן צעדים תפעוליים (תכנית עבודה) הנגזרים מהצפי הזה.

זוהי ההזדמנות לציין כי אפידמיולוגים בארץ ובעולם מסבירים הקורונה תמשיך אתנו לפחות לאורך שנת 2021, כל עוד אין חיסון ולכן, הרגלי הצריכה ודפוסי העבודה מהבית כבר יתקבעו באופן שעשוי להיות בלתי-הפיך, בחלקו.
עסקים רבים מכינים כעת את שינוי הכיוון שלהם, על מנת לשרוד את 2021 מבלי להימחק.

טרנספורמציה תפעולית בחי פה – תאגיד החדשות של חיפה

שינוי בהרגלי צריכת המדיה ובצורך במידע תפעולי:
בחי פה אנו רואים זינוק חדש בטראפיק וחיזוק משמעותי של פרמטר ה-Engagement, כלומר, הקשר החזק בין הקוראים לאתר החדשות, המשתקף בקהל עצום שחוזר בקביעות לקרוא באתר (קהל שאינו חד-פעמי).
בגרף של חודש ספטמבר אנחנו רואים 537,421 קוראים, שביצעו 2,070,899 כניסות לכתבות. זה נתון חזק עבור אתר מקומי ועבור המפרסמים שבו, אך מה שמעניין יותר הוא שבאתר היו 340,914 משתמשים חדשים וכך מספר המשתמשים החוזרים עלה ל-196,507. זהו מספר מצוין עבור אתר אזורי וזה מלמד אותנו על החשיבות של אתר כזה בקהילה שבה הוא פועל.
בעוד שהציבור נצור בבתים – גילינו את הצורך העז לקבל מידע תפעולי מדויק בעתות משבר – איפה יש חולים, מתי הסגר נפתח, מתי הוא נסגר, לאן מותר לצאת, איפה ממלאים טפסים, מה אומרים ראשי מערכת הבריאות בשידור חי וכו'.

טראפיק בחי פה - ספטמבר 2020
טראפיק בחי פה – ספטמבר 2020

אז מה עשינו בחי פה כדי לחזק את מודל ההפעלה?

 • חיזקנו את פריסת המחשבים בבתי הכתבים.
 • הוספנו מצלמות רשת איכותיות, מיקרופונים ורמקולים, שיאפשרו שיחה חופשית ופתוחה בין אנשי הצוות, לאורך כל שעות היום.
 • פיתחנו כלי וידאו שמאפשרים ראיונות מהאולפן, כאשר המרואיין משתמש במצלמת הסמארטפון.
 • מערכות וידאו לשימוש פנים ארגוני: הטמענו את מערכת TEAMS של מיקרוסופט, המאפשרת שיחות וידאו, שיתוף מסך ושיתוף קבצים, לשיחה רציפה בין הכתבים.
 • הקמנו אולפן נייד המסוגל לשדר אירועים וראיונות בשידור חי לציבור מכל מקום.
 • עדכנו את החומרים אותם אנחנו מגישים לקוראים: לצד החדשות העירוניות השוטפות, אנחנו מזרימים מידע חשוב וקריטי אודות הנחיות הממשלה על הקורונה, על מנת שציבור הקוראים יקבל הכל במקום אחד (One stop shop).
 • חיזקנו את הקשר עם הרשויות הפועלות במרחב על מנת למסור מידע עדכני ומדויק על הקורונה: משרד הבריאות, צה"ל, משרד ראש הממשלה, עיריית חיפה ואתרים נוספים המספקים מידע קריטי על תחלואה ברמת שכונות.
 • כל זאת, כדי להטמיע טרנספורמציה עסקית שתאפשר לנו את ביצוע שינוי הכיוון ולהצליח להגיש לכם מידע עדכני, מדויק ובדוק סביב השעון, גם בעתות משבר.

מהי נקודת שינוי הכיוון בעסק שלכם?

כאן המקום של כל בעל עסק לשבת ולחשוב ביצירתיות אודות מודל ההפעלה שלו.
אילו חסמים יוצר העולם החדש בשנת 2021?
אילו הזדמנויות חדשות נולדו?
אילו צרכים חדשים נולדו במרחב שלי ואיך העסק שלי יכול לתת לצרכים האלו מענה?
איפה אני משתלב בעולם הזה?
האם השירותים אותם הענקתי יהיו רלוונטיים בעולם החדש?

איך שינוי הכיוון בעולם של חי פה משפיע על מפרסמים שמעוניינים להגיע לציבור החיפאי:

עסקים המכינים תכנית עבודה לשנת 2021 יצטרכו גם לשווק אותה לציבור בחיפה והסביבה.
עם הכנת תכנית העבודה, כדאי לחפש ערוצי פרסום שיתמכו בתכנית זו.
צוות חי פה מגיש את החומרים שלכם בערוצי החדשות למעל חצי מליון קוראים.3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  שינוי תמיד טוב.שבוע טוב נגה כרמי.

 2. אבנר אמר/ה

  אין שום מילה על בריכות שחייה

 3. אייל אמר/ה

  אני מצפה מהעיריה גם לשנות כיוון לפתח את חיפה כעיר התיירות העיקרית של ישראל – לא בצחוק, ממש כך. על מנת שבמקום לחפש "לאן לטוס" נוכל לנפוש גם בחיפה עצמה. זה כולל 5 פעולות: 1. הקמת המרינה מול רמב"ם למאות כלי שיט ופתיחת מועדון הגולשים עוד השנה. 2. סלילת שביל אופניים מקורה כולל תחנות התרעננות בין עתלית לחיפה. 3. שדרוג מיידי של כל טיילות חיפה עם עוד מתקני משחקים מתקני כושר. מכרז מהיר ליזם להקמת מתקני נינג'ה אתגריים ופינות ישיבה מוצלות בפארק הכט. הפעלה על ידי גביית תשלום סמלי 5-10 ש' מתושבי חיפה ותעריף גבוה מתושב חוץ 35-40 ש'. 4. הקמה מיידית של שני שוברי גלים חדשים בחוף דד והגדלת חופי הרחצה. 5. הפעלת חוגי ספורט עממי כמו טאי צ'י ומדיטציה בפארקים שכונתיים בחינם לתקופת הקורונה בהרשמה ובשמירת מרחק.

לא ניתן להגיב