קורונה בקרב ילדים וצעירים | הכל תלוי במערכת החיסונית

גן ילדים בחיפה - ארכיון (צילום: ירון כרמי)

1,021 חולי קורונה מגיל 0-24 ו- 1,514 חולי קורונה מגיל 25-54 מטופלים בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, נכון לפרסום הכתבה

ד”ר מוחמד ח’טיב, מנהל מחלקת קורונה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, בראיון לאתר חי פה – תאגיד החדשות המקצועי והמקיף בחיפה והסביבה בנושא הקורונה בקרב צעירים.

ד"ר מחמד ח'טיב מנהל מחלקת קורונה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי

יותר חולי קורונה צעירים בגל השני

מדוע יש יותר חולי קורונה צעירים בגל השני, דבר שלא ראינו בגל הראשון?

אכן נכון, בגל הראשון היו פחות צעירים שחלו ונדבקו בקורונה, בגל השני אנחנו רואים שהמצב שונה. זה נובע מסיבה אחת והיא שאוכלוסיית המבוגרים והקשישים בגל השני שומרת יותר על הכללים וההנחיות, שוהים בבית ולא יוצאים. אצל הצעירים החשיפה היא יותר גדולה כי הם מקיימים מפגשים ופחות שומרים על ההנחיות.

על פי עדויות מהעולם, תינוקות, ילדים וצעירים פחות חולים בקורונה, פחות מדביקים ויותר א-סימפטומטים ומחלת הקורונה אצלם יותר קלה, אבל זה לא באופן גורף. אצלנו בארץ ראינו הרבה נדבקים בגיל ה-20-30 שהיו במצב קשה, הזדקקו להנשמה ואף למכשיר אקמו ואפילו היו לנו מקרי מוות של צעירים. ההתנהגות של וירוס הקורונה עדיין לא מובנת ומשתנה מאדם לאדם.

התנהגות הקורונה בגוף תלויה במערכת החיסונית

מה ההבדל בתגובת הגוף לקורונה בין צעירים למבוגרים?

המערכת החיסונית אצל צעירים מגיבה בצורה יותר טובה מאשר אצל מבוגרים וקשישים שאצלם לרוב מערכת החיסון פחות טובה והם סובלים ממחלות רקע כמו: יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה ועוד. בצעירים המחלה יותר קלה ולרוב לא מתפתחים תסמינים.

מה גורם לסיבוכים בקרב צעירים ללא מחלות רקע?

שוב, הכל תלוי במערכת החיסונית של כל אדם ואדם ובאיך הגוף והמערכת החיסונית תתנהג ברגע שתזהה את הווירוס. המערכת החיסונית לא תתנהג באותה צורה אצל כולם.

תלמידים בצל הקורונה (צילום אילוסטרציה)
תלמידים בצל הקורונה (צילום אילוסטרציה)

בתי הספר והדבקות בקורונה:

ממחקרים שנעשו ב-70 מדינות בעולם, עולה כי בתי הספר הם לא מוקד של הפצת נגיף הקורונה. למרות זאת, צריך לקחת בחשבון שאותן מדינות עובדות לפי קפסולות בבתי הספר. אצלנו עדיין לא התקבלה החלטה לגבי אופן הלמידה, ובינתיים ממשיכים בלמידה מרחוק כשאין נתונים ברורים לגבי ההדבקות בבתי הספר בישראל.

מרפאה לטיפול בפוסט-קורונה במרכז לטיפול במחלות ריאה בחיפה

מדוע יותר ויותר חולי קורונה, ביניהם צעירים, ממשיכים לסבול מתופעות גם לאחר ההחלמה?

השבוע התפרסם מחקר בעניין התופעות הנלוות אחרי ההחלמה מהקורונה. מדובר בתופעות של עייפות קשה שנמשכת חודשיים ואפילו שלושה אחרי ההחלמה. יש גם כאלה שממשיכים לסבול מקשיי נשימה או שיעול, או בעיות זיכרון ועוד. גם כאן מדובר בתגובה של המערכת החיסונית שלנו. קורה שמערכת החיסון שנלחמה בווירוס ממשיכה לפתח נוגדנים שתוקפים את הגוף. בכללית הקמנו במרכז לטיפול במחלות ריאה במרפאת הגפן בחיפה, מרפאה לטיפול בפוסט קורונה. לשם אנחנו שולחים את מי שממשיך לסבול מפוסט קורונה.

המלצות:

  • אני פונה לילדים, לצעירים ולהוריהם, להימנע מביקורים אצל הסבים והסבתות וקרובי משפחה מבוגרים, כי הם יכולים להיות נשאים מבלי לדעת.
  • אני פונה להורים: אם לילדים שלכם יש תסמינים של נזלת, כאבי ראש, חום ועיטוש אנא פנו לייעוץ ולא לשלוח אותם לבית הספר.
תגובה
  1. חנה מורג אמר/ה

    גם אצל מבוגרים, לא?

לא ניתן להגיב