השבוע במוזיאוני חיפה | 18-24/9/20

בלו סימיון פיינרו, חלב שחור (צילום: בלו סימיון פיינרו) מוזאוני חיפה

הטבה מיוחדת לתערוכות החדשות
2 מוזיאונים בכרטיס אחד!
ברכישת כרטיס כניסה למוזיאון חיפה לאמנות תתאפשר כניסה ללא עלות למוזיאון מאנה־כץ

אשכול תערוכות חדש במוזיאון חיפה לאמנות

מרחבים במשבר | אשכול תערוכות

משבר הקורונה, על השלכותיו המרובות, הציף על פני השטח את קיומנו השברירי בהקשרים
הנוגעים למרחבים הפרטיים ביותר, כמו גם לסדרים החברתיים הרחבים. לצד החששות ותחושת
אי־הוודאות, בתקופה זו טמונה גם הזדמנות להתבונן לעומק דרך הסדקים שנפערו ביסודות קיומנו וכך לבחון אותם מחדש, גם אם המפגש לא נוח ומטלטל.

אשכול תערוכות זה מבקש לבחון את המרחבים המוּכרים שהופכים לעיתים למתעתעים וזרים בשעת משבר. בפסיכולוגיה המודרנית ידוע היטב המונח שטבע זיגמונד פרויד, ה”אלביתי” (“Das
Unheimliche”), המתייחס לחוויה מטרידה זו של דבר שהוא מוּכר אך זר ומאיים גם יחד. ואכן,
נראה כי עבור רבים המשבר הנוכחי חשף תחושה של אמביוולנטיות ביחס למרחב הביתי והמשפחתי, המשמש עוגן אך גם הופך לסיר לחץ מבעבע ומחניק.

דנה גור-קרן (צילום: דנה גור קרן) מוזאוני חיפה
דנה גור-קרן (צילום: דנה גור קרן) מוזאוני חיפה

התערוכות הכלולות באשכול זה מתייחסות למרחבים קיומיים שונים שנִבְעו בהם סדקים בעקבות
המשבר העמוק שאנו חווים. בחלקן בולט העיסוק הנרחב בערעור על מושג הבית כמרחב בטוח של פרטיות ומשפחתיות. באחרות מופיעה התייחסות למרחב של הגוף, הנתון לפיקוח ולמשטוּר ממסדי בזמן מגפה. גם גופה של האישה, המזוהה עם הבית, הופך לפגיע יותר בזמנים של הסתגרות. לצד זאת, אפשר להיווכח בעיסוק בגבולות המתערערים בין האדם והטבע, עם פלישת בעלי החיים למרחבי הקיום האנושיים בימים של סגר. כמו כן, האשכול מתייחס להשתלטות הגוברת של העולם הווירטואלי על תודעתנו בזמנים של בידוד חברתי, עד כדי התנתקות מהחוויה הגופנית הממשית ומהמרחבים הפיזיים הסובבים אותנו.

אשכול התערוכות הנוכחי מציג מגוון רחב של עבודות מתקופות שונות של האמנות הישראלית. לצד עבודות עכשוויות, ובכלל זה כאלו שנוצרו ממש בחודשי המשבר, מוצגות בו יצירות מוקדמות יותר – בהן עבודות הכלולות באוסף מוזיאון חיפה לאמנות. כך העיסוק ההיסטורי של האמנות הישראלית במרחבי הקיום המאוימים מקבל רובד משמעות נוסף לנוכח המשבר העכשווי.
מה אירע לנו ומה מצפה לכל אחד מאיתנו? איזה חותם תתיר המגפה על האנושות? האם נוכל אי
פעם לאחות שוב את הסדקים במרחבי הווייתינו ולהפוכם למוכרים ובלתי מאיימים? או שלהיפך,
תחושת הפחד והאימה שאופפים כעת כל רגע של חיינו, ישארו אתנו גם בעתיד? שאלות אלה
ואחרות עולות בהקשר לאשכול הנוכחי. התערוכות המרכיבות אותו, נוצרו כתגובה מיידית לאסון שפקד אותנו בימים אלה. הן מזמינות את כולנו להרהר על השלכותיו.

בלו סימיון פיינרו, חלב שחור (צילום: בלו סימיון פיינרו) מוזאוני חיפה
בלו סימיון פיינרו, חלב שחור (צילום: בלו סימיון פיינרו) מוזאוני חיפה

הדרכות בתערוכה :
שבת | 19/9/20 | 11:30
ראשון | 20/9/20 | 11:30
מוזיאון חיפה לאומנות – שבתאי לוי 26, חיפה


עם עובד | תערוכה חדשה

פְּרֵקָרִיאַט (Precariat) משתלבות המילים Proletariat  (מעמד הפועלים) ו־Precarious (בלתי יציב או רעוע). זהו “המעמד הפגיע”, אשר בשונה ממעמד העובדים הישן מאופיין בקבלת שכר נמוך, בהיעדר הגנה של איגוד מקצועי ובעבודה תחת חוזים זמניים.
הפגיעוּת של האדם העובד, שיעורי האבטלה הבלתי נתפסים והעלייה הדרסטית בהיקף
האוכלוסייה המצויה במצב של “קרבת העוני” הם מסימני ההיכר של תקופתנו. מצב זה של
ארעיוּת או רעיעוּת (precarity), של אי־ביטחון חומרי ופסיכולוגי שנוצר בישראל בעקבות

"עם אובד" (צילום: מוזיאוני חיפה)
“עם אובד” (צילום: מוזיאוני חיפה)

המשבר הכלכלי הנוכחי, עומד במרכזה של תערוכה זו. התערוכה מצביעה על הקשרים בין עולם העבודה הישראלי לזה הגלובלי ושמה דגש על חיפה, עיר הפועלים של ישראל. המצב המיוחד של העיר – המאופיינת עדיין בעבודה תעשייתית מאורגנת ומיוצגת, אך סובלת מהפיחוּת במעמד העובד בעידן הקפיטליזם המאוחר – משמש נקודת מוצא לדיון המוצג בתערוכה. לצד עבודות עכשוויות, התערוכה מציעה התייחסויות מוקדמות יותר לנושא העבודה מהמחצית הראשונה של המאה העשרים. כך היא מסמנת מהלך מהחומרי אל הלא־חומרי, מהייצוג אל חוסר הייצוג, ומצביעה על ההיררכיות שונות של חוסר נראוּת. העבודות מתחקות אחר ההתגלגלות ההיסטורית של הארעיות/הרעיעות החברתית ומציגות את מופעיה השונים ואת תגובות הנגד אליה.

בחלל המרכזי מוצגים תצריבים של קתה קולוויץ, שנוצרו סביב מפנה המאה העשרים. הם מתארים בסגנון אקספרסיבי מרידות חברתיות היסטוריות, נותנים ביטוי לסבלם של פועלים קשי יום ומשקפים זיקה לסוציאליזם ולפציפיזם. לצידם מוצגים הדפסים של ג’ורג’ גרוס – אמן “האובייקטיביות החדשה” שצמחה בגרמניה בשנות העשרים – המתארים את הבורגנות הנצלנית, מעמד הפועלים המדוכא ובני המעמד הרעוע של שולי החברה. הבחירה במדיום ההדפס, על הקווים החד־משמעיים הקשוחים שלו, משקפת את שאיפתם של אמנים אלה לשקף בבהירות את הסדר החברתי ולאתגר אותו. רוח זו נושבת גם בעבודות ההדפס של אמני הריאליזם החברתי, שהתקבצו בחיפה בשנות החמישים בתקופת משטר הצנע. משה גת, גרשון קניספל ונפתלי בזם השתמשו במדיום ההדפס כדי לייצג את החיים על פרטיהם הפרוזאיים, הזניחים והמכוערים, את כל המעמדות, כולל הנמוכים ביותר, ואת הנסיבות הסביבתיות־חומריות של חייהם.

"עם אובד" (צילום: מוזיאוני חיפה)
“עם אובד” (צילום: מוזיאוני חיפה)

לצד זאת, מוצגות יצירות מתכת, המתייחסות למגמת פיסול הברזל שהחלה באמנות הישראלית
בשנות החמישים. הפסלים המופשטים חושפים קרביים, משתחררים מכוח הכובד ומשליכים אותנו למצב הארעיות/הרעיעות. עבודותיהם של יחיאל שמי ויצחק דנציגר בנויות מלוחות קרועים ומרותכים, היוצרים ניגודים צורניים דרמטיים. חומר הגלם של שמי לעיתים אף נלקח מגרוטאות של אוניות מנמל חיפה. פסלי קוצי הברזל של אברהם רפאל, ששייך לדור ההמשך של שמי ודנציגר, מתאפיינים גם הם במתח שבין ה”אוויר” ובין כוח הכבידה. אובדן היציבות של ימינו מודגש בתערוכה בייצוג הלא חומרי של מדיום הווידיאו. במופע של “רעיעוּת מרצון” כריס ברדן יוצא נגד הפרודוקטיביות כעיקרון האידיאולוגי המארגן של הקפיטליזם באמצעות פעולה חתרנית ופשוטה כשהאמן הולך לישון. לוסיאנה קפלון מציגה פעילויות חתרניות של מהגרי עבודה המאוגדים בגילדה מרקסיסטית פיקטיבית, המשמשת כמקור העצמה רוחנית ואזרחית כאחד עבורם, כמהגרי עבודה המשתייכים אל “המעמד הפגיע” וחסר הזכויות.

הצגתה של התערוכה במוזיאון מאנה‏־כץ מעניקה לה הקשר חשוב ומעניין. האמן מאנה־כץ נודע
בעיסוקו בגורלם של היהודים בעידנים של חוסר יציבות וטלטלות וברצונו להעניק משמעות למבחן
שבפניו עמד העם. תקופה זו, שבה הגורל של כולנו לוט בערפל, מעמידה את הסוגיות שעימן התמודד האמן באור חדש ואקטואלי.

מוזיאון מאנה-כץ – יפה נוף 89, חיפה


הרצאות “זום” במוזאוני חיפה

ההרצאות תתקיימנה בשידור חי, תוך שימוש באפליקציית ‘זום’ | יש להירשם לכל הרצאה על מנת לקבל קישור לשידור | צפייה בהרצאה אפשרית באמצעות: מימוש המנוי / רכישת כרטיס בודד

ההרצאה: הלחנות לספר תהילים

הלחנות לספר תהילים (צילום: מוזאון חיפה)
הלחנות לספר תהילים (צילום: מוזאון חיפה)

את ספר תהילים, שניחן בעוצמה פיוטית ורוחנית אוניברסלית, הלחינו מספר רב של מלחינים במגוון שפות וסגנונות ועבור דתות שונות

  • יום שני, 14/09/20,
  • בשעה 10:30
  • מרצה: רונן בורשבסקי
  • סדרה: היצירות הווקאליות הגדולות

ההרצאה: “תהילה”

"תהילה" (צילום: מוזיאון חיפה)
“תהילה” (צילום: מוזיאון חיפה)

“זקנה אחת הייתה בירושלים” – סיפורו המופתי של עגנון על ירושלים של מעלה וירושלים של מטה בימי המנדט הבריטי, דרך תיאור דמותה של תהילה, שסודות חייה נחשפים.

שלישי, 15/09/20, 10:30
מרצה: ד”ר רוחמה אלבג
סדרה: בין ערים ובין ספרים – מסע עגנוני

ההרצאה: צפון קוריאה – יחסי חוץ

צפון קוריאה- -יחסי חוץ (צילום: מוזיאון חיפה)
צפון קוריאה- -יחסי חוץ (צילום: מוזיאון חיפה)

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ, נשיא סין שי ג’ינגפינג, ראש ממשלת יפן שינזו אבה – מנהיגים אלו ואחרים מתמודדים עם השלטון בצפון קוריאה ומנהלים יחסים דיפלומטיים מורכבים. מפגש העוסק במאזני כוחות פוליטיים רבי־תהפוכות, המתאפיינים בהרבה עליות ומורדות.

  • יום רביעי, 16/09/20,
  • בשעה 10:30
  • מרצה: ד”ר גליה דור
  • סדרה: מתרבות אחת לשני עמים: סיפורן של דרום קוריאה וצפון קוריאה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.