קבלת סיוע שוטף ויומיומי מגבירה דאגות – מחקר מפתיע

האקדמית גורדון • שביעות הרצון הגבוהה ביותר (צילום: סטודיו בעמק)

תחושת חרדה ודאגה

מחקר חדש של פרופ’ ליהוא זיסברג מהאקדמית גורדון, המתמקד בתגובות רגשיות של אנשים בתקופת משבר הקורונה, מצא, בין היתר, כי קבלת סיוע במטלות ופעולות יומיומיות, מגבירה את תחושת החרדה והדאגות, ועלולה לגרום לתחושת תלות.

משבר הקורונה הביא לתחושת עמימות לגבי חיי היומיום, וכניסתם של רבים לבידוד וריחוק חברתי, העלה את סף החרדה. בקרב חלקים ניכרים באוכלוסיה עלה גם הצורך להתמודד עם הלא נודע ולקבל עזרה. 

תמיכה נפשית מקלה

מחקר שבוצע על ידי פרופ’ ליהוא זיסברג מהאקדמית גורדון, ופרופ’ אנה זיסברג מאוניברסיטת חיפה, אשר בדק מה מסייע להקל על החרדות והדאגות הללו, חשף, כי יכולות רגשיות (אינטליגנציה רגשית) המאפשרות ויסות אפקטיבי יותר של תגובות רגשיות ותמיכה חברתית קשורות למידת הדאגה שחווים אנשים בתקופה מורכבת זו. יתירה מזאת – החוקרים בדקו סוגים שונים של תמיכה חברתית ומצאו כי קבלת עזרה מעשית במטלות היומיום, קבלת ייעוץ, כסף ושירותים דווקא מגבירה את הדאגה ויוצרת תחושת תלות באחר. לעומתה תמיכה נפשית מקלה על העומס ותחושת הדאגה. 

מידת הדאגות ואינטילגנציה רגשית

המחקר נערך בהשתתפות 275 תושבי ישראל, כאשר מרביתם הגדול הוא נשים. המידע נאסף באמצעות שאלון דיווח עצמי מקוון, שפורסם ברשתות החברתיות ובקבוצות WhatsApp, והתבסס על מתנדבים שהסכימו לענות על השאלון בצורה אנונימית תוך מתן מאפיינים דמוגרפים כדוגמת מגדר, גיל, מעמד כלכלי ורמת השכלה.

במהלך המחקר בדקו החוקרים  את מידת הדאגות בנוגע לתקופה, רמת אינטליגנציה רגשית ותפיסות של אנשים לגבי תמיכה חברתית.

פרופ' ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)
פרופ’ ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)

פרופסור ליהוא זיסברג, עורך המחקר:

אינטליגנציה רגשית גבוהה מאפשרת לגייס בקלות תמיכה חברתית ומסייעת לווסת את הדאגות.
אנחנו יכולים לנהל את עצמנו, ואנחנו כנראה גם מנהלים טוב יותר את המשאבים הזמינים לנו מסביבתנו החברתית. 
מכללה האקדמית גורדון להוראה (צילום: סטודיו גורדון)
מכללה האקדמית גורדון להוראה (צילום: סטודיו גורדון)

תמיכה חברתית

המחקר מצא  קשר בין  אינטליגנציה רגשית לדאגה, כאשר הקשר עובר דרך התמיכה החברתית. הכוונה היא, כי נמצא קשר בין אינטליגנציה רגשית גבוהה, ליכולת לגייס תמיכה חברתית אשר תסייע לוויסות רגשות והפחתת דאגותיהם. יחד עם זאת נראה כי סוג התמיכה החברתית אותה מקבלים קשור בצורה הפוכה, כאמור, לתחושת החרדה והדאגה – תמיכה אינסטרומנטאלית, מעשית דווקא עלולה להגביר את הדרגות בעוד שתמיכה נפשית, פסיכולוגית (כגון הטיית אוזן קשבת, אמפתיה וכולי) מסייעת להפחתת הדאגות. 

הגיבו כאן לכתבה