הסטודנטים בחיפה חוזרים לעשות שרירים

אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס"ט)

קורסי הספורט של הטכניון חוזרים למרחב החיפאי

על רקע החלת הסגר על האוניברסיטאות ומעבר ללמידה מרחוק, הוחלט בטכניון להפעיל קורסי ספורט ואימוני נבחרות במתכונת מיוחדת, כדי להגביר את רווחתם של הסטודנטים ולאפשר להם להשלים את חובתם האקדמית.

אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס"ט)
אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס”ט)

שביב של תקווה

בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה בחודש מרץ האחרון, נכנסו לסגר גם הסטודנטים באוניברסיטאות בכל הארץ. הבידוד הכפוי הגיע בעיתוי בעייתי במיוחד – בשלהי תקופת המבחנים של סמסטר חורף וימים ספורים לפני פתיחת סמסטר אביב. קרוב לשלושה חודשים לאחר מכן, הסטודנטים עדיין לא שבו לשגרת לימודים משותפת בכיתות וממשיכים בלימוד מרחוק, ולמרות זאת, שביב של תקווה למציאות אחרת נוצר בתחילת החודש, עם חזרתם לפעילות של קורסי ספורט ונבחרות בטכניון.

מדובר בכ-60 קורסי ספורט מתוך כ-200 שמציע הטכניון, אשר אינם כוללים מגע ישיר ועברו התאמה להנחיות התו הסגול של משרד הבריאות. ביניהם קט-רגל, כדורעף, פילאטיס, זומבה, שיט קייאקים, סאפ, גלישת גלים ועוד. כמו כן חזרו לפעילות 32 נבחרות הפועלות מטעם אגודת הסטודנטים בטכניון ואס”א (איגוד ספורט אקדמי) הפועלות במתקנים ברחבי הטכניון, בשטחי חיפה וסביבותיה.

אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס"ט)
אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס”ט)

ספורט כהפוגה מהמציאות

הרצון להחזיר את קורסי הספורט, הגיע מתוך מטרה לאפשר לסטודנטים לקיים את חובתם האקדמית כחלק מתכנית הלימודים, אך לא פחות חשוב מכך, לאפשר להם הפוגה וסוג של התאווררות מהמציאות שנכפתה עליהם. “להיות סטודנט זה בעיקרון להיות בודד”, אומרת לינוי נגר-שאול, יו”ר אגודת הסטודנטים בטכניון, הגוף שיזם ודחף להחלת המהלך. “זה אתה מול חומר הלימוד ותקופת הקורונה הדגישה את זה – אתה קם בבוקר ואתה לבד כל היום מול המסך, אז חסרה פה התזוזה והתנועה. יש פה שני מרכיבים: הראשון הוא המרכיב של הספורט כפי שהוא – הצורך שלנו כאדם באופן כללי לצאת ולהתרענן וגם לראות אנשים, וזה משהו שגם בשגרה קורסי הספורט ממלאים בצורה יפה, והשני זה שחשוב לסטודנט שיהיה לו עוד עולם תוכן מעבר להנדסה. זה שיש לך עוד עולם תוכן, בעיני זה חלק מהמשלים שלנו כאנשי מקצוע”.

אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס"ט)
אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס”ט)

חוסר וודאות

הדרך לפתיחת קורסי הספורט לא הייתה קלה. חוסר הוודאות והשינויים התכופים במדיניות הממשלה גררו הערכת מצב שבוע אחר שבוע, וכשהחלו הדיבורים על פתיחת הסגר והגברת ההקלות, הגיע גם המקום לדון בהחזרת קורסי הספורט ותחילת אימוני הנבחרות. 

לאחר שנפתחו, למעשה בשבוע השמיני של הסמסטר, לא ניתן יהיה לקיים 13 מפגשים כמו בסמסטר מלא, לכן בסמסטר זה יתקיימו תשעה מפגשים בלבד, שימשכו גם על פני תקופת המבחנים. במקרה של התנגשות מבחן בעת קורס ספורט, החיסור יחשב כמוצדק ללא צורך בהשלמה.

מה אומרים הסטודנטים?

מה חושבים הסטודנטים על השינוי המרענן שהתאפשר להם? רבים מהם ששוכרים דירה, בחרו לעזוב את העיר חיפה ולחזור לבית הוריהם לאור חוסר היכולת להתקהל ולהיפגש עם חבריהם ולאור העובדה שעבודתם של רבים אחרים הופסקה כאשר נדרשו לצאת לחל”ת. פתיחת הסגר והחזרה לשגרה מסוימת החזירה מעט מהחיים הסטודנטיאליים למסלול.

סער נזרי, סטודנט בסמסטר האחרון בפקולטה להנדסה כימית ומוביל מגמה ירוקה בטכניון, מספר על התקופה האחרונה: “אני בן אדם מאוד חברתי וכששמעתי על הלמידה מרחוק בפעם הראשונה, התחלתי לצחוק. אח”כ הבנתי שזה המצב ואין ברירה אלא להסתדר עם מה שיש. עם תחילת הקורונה יצאתי לחל”ת בכל שלוש העבודות שלי, אבל החלטתי לא לשבת בבית והפכתי להיות שליח מזון מהיר של מיטב המסעדות בחיפה”. סער הקפיד לקחת קורס ספורט בכל סמסטר בתקופת לימודיו וגם הפעם, משתתף בקורס סקווש עם המאמן דוד כץ.

סער נזרי, סטודנט להנדסה כימית ומוביל מגמה ירוקה בטכניון

כמו שכולנו יודעים, ספורט משחרר אנרגיות טובות בכל הגוף ורק אחרי שמתאמנים אתה מבינים כמה זה היה חסר בתקופה האחרונה

הנבחרת חוזרת

חזרתן של נבחרות הספורט לפעילות, גם היא בשורה מבורכת לסטודנטים, ביניהם עדן ינקו, סטודנטית בסמסטר האחרון להנדסת אווירונאוטיקה וחלל וחברה ותיקה בנבחרת החתירה מדגם סנונית, המתאמנת בחוף השקט בחיפה. “פעילות ספורטיבית היא הפסקה למוח. פתאום, לכמה שעות בודדות, אתה נדרש רק לשמור על נשימה ועל פוקוס, על דבר אחד בלבד”, אומרת עדן. “לכמה שעות אתה לא חושב על כל ההגשות, המעבדות והדברים שתמיד יש לעשות. כמובן שגם פעילות גופנית קבועה מכניסה אותך לשגרת אכילה והתנהלות קבועה – דבר שהיה חסר מאוד בתחילת הסגר ועל כן כל פעילות ספורטיבית מבורכת”.

גאוות יחידה סטודנטיאלית

אז האם מדובר בתחושת הישג של כל המעורבים? מבחינת לינוי נגר-שאול, למרות שלא התאפשר לתת מענה לכל הסטודנטים, בהחלט יש כאן מהלך שאפשר להתגאות בו. “הפעילות הספורטיבית היא חלק מעמוד השדרה הקהילתי”, היא אומרת. “זה קורסים, חוגים, ופעילות נבחרות שמתקיימים כאן כל יום. זה חלק מגאוות היחידה של סטודנט בטכניון. אנחנו בתקופה שהכי קל להגיד ‘עדיף לא לעשות את זה עכשיו’, ‘אפשר לבטל את זה’. או ‘בואו נשים את זה בצד ונחכה שיהיה יותר טוב’. אז בעיני זה הישג שגייסנו את כולם, גם ברמת האדמיניסטרציה, גם להתאים את התכנים ולהכשיר את המתקנים ולכתוב נהלי תו סגול לכל דבר, בעיני זה הישג של אס”ט (אגודת הסטודנטים) ושל הטכניון שתמך ועזר לנו בדברים האלה”.

אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס"ט)
אימון קורס קיאקים (צילום: באדיבות אס”ט)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. צור אמר/ה

    אורי ראובן, חוסר ודאות ולא חוסר וודאות.
    שני ווים רק באמצע מילה כמו: טלוויזיה, צוואה, שווים, קווה, נווה, רווה…….