תכנית מתאר חיפה: כנס תושבים במוזיאון מוניו גיתאי

התכנסות תושבים צנועה נערכה הערב, יום שלישי 05.08.2014, במוזיאון מוניו גיתאי לאדריכלות אשר במרכז הכרמל ובה הוצגו, בתמצית רבה יש לומר, עיקרי תכנית המתאר והקווים העיקריים שהנחו אותה.

H01.JPG

צילום: דב קרייזל
H00.JPG
צילום: דב קרייזל
עורך תכנית המתאר, יצחק פרוינד, הציג מספר נושאים שנויים במחלוקת בהם נושא הבנייה לגובה והמגבלות על גובה הבניה בהתאם לאזורים השונים במטרופולין.

H02.JPG

צילום: דב קרייזל
כך למשל תומכת התכנית בבניה לגובה לאורך קו מתאר חוף הים הן של בתי מלון והן של בניה לגובה רב של מגורים מטעמים של חלוקת ההון האקולוגי ארכיטקטוני של חוף הים המצומצם למספר רב ככל הניתן של הציבור, וגם מהטעם של יצירת מקבצים של בנינים רבי קומות כגורם בנוף האורבני החיפאי.

המאבק בין קו הרכבת האכזרי המבתר את חיפה תחתית לבין תכנית המתאר השואפת ליצור רצף נופי ממורדות הכרמל עד לחוף הים הוצג אף הוא, כאשר במסגרת התכנית רצף שדרות הציונות מהגנים הבהאיים ימשך ללא הפסק עד לים כמו למשל בעיר ברצלונה שהובאה כדוגמא במסגרת פרוייקט שיקוע חלקי של קו הרכבת.

נושא החומרים המסוכנים שהועלה ע"י הח"מ בפני העורך זוכה אף הוא להתייחסות בתכנית המתאר הקובעת כי שטחים בהם קיימים סיכונים כמו למשל אזור בז"ן לא יורחב אך למרבה הצער גם לא יורחק וישאר במסגרת המיקום הנוכחי גם בתכנית המתאר, עקב הכורח להצמיד אזור מתועש זה לים מטעמים תעשייתיים.

ככלל לא יוגדלו השטחים המוקצים למפעלים מסוכנים אלא אם יוקטנו שטחים אחרים במקביל וקיימת שאיפה להקטינם ככל האפשר ולהפוך שטחים אפורים ללבנים.

h05.JPG

צילום: דב קרייזל
שדה התעופה החיפאי שכמעט אינו בשימוש כיום זוכה גם הוא להתייחסות כאשר תכנית המתאר קובעת כי הוא יורחק ממיקומו הנוכחי בעיר אל מיקום אחר כפי הנראה מחוץ לעיר עקב סמיכותו הרבה לנמל על מנופיו הגבוהים והצורך להפרדה בין אזור תעופה לאזור נמל אשר כיום הם סמוכים מדי.

כמו כן הושמעו דברים על ידי אדריכל תכנון הנוף משה לנר שהתייחס אל הפוטנציאל הנופי של המטרופולין בהיבא ניצול הוואדיות וקווי ההשקה הדורשים פיתוח רב בין אזורי המגורים לאזורים הירוקים הסובבים את העיר.

מפאת קוצר הזמן הוצגו הדברים בתמציתיות רבה, דיון משתתפים קצר התקיים בתום דברי המציגים.

תגובה
 1. ולדי אמר/ה

  האם אפשר לקרוא איפשהוא תמצית הדברים לגבי בניה לגובה? מה בעצם סוכם בשאלה זו במהלך המפגש.

  כיום, מקדמת העירייה, בשיתוף "נופים" ויזם בניה שהתנדב לפרוייקט – הוספת 4-5(!) קומות מעל בנייני רכבת ישנים בשכונת שפרינצק (בר רב האי דוד, סעדיה גאון ועוד). כל אדם שאני מספר לו על כך (כולל אדריכלים) פעור פה.

  אולי מישהו יודע על קיום דיונים בפרוייקט זה? קראתי כי פרוייקט דומה הוקפא בכרמל הצרפתי שליד.

  בינתיים מתרוצצים להם פעילים מטעם היזם ו"נופים" שמדרבנים את בעלי הדירות לחתום על חוזה, שהנני בטוח מרביתם כלל לא מבינים.

  אודה על כל פיסת מידע שיש למישהו!

לא ניתן להגיב