שיפוץ שוק תלפיות בחיפה – היום הראשון – הריסה – צפו בסיור המצולם

השוק עובר שיפוץ מאסיבי בסוף יהיה יפה וכיף לקנות בשוק (צילום: חגית אברהם)

בימים קשים אלה, כשהשוק סגור כמעט לגמרי בשל הקורונה, יצאה לדרך התוכנית לשיפוצו של בניין שוק תלפיות, בו היו דוכנים של רוכלי ירקות פירות ומיני טובין. זהו יום לו-חיכו חיפאים רבים, המעוניינים לראות את המבנה המרהיב חוזר לחיים אחרי שנים רבות של הזנחה.
אין להמעיט בחשיבותו של המבנה, לא רק בשל יופיו האדריכלי, אלא גם בשל היותו מרכז חשוב למסחר בלב שכונת הדר בחיפה.

וידאו – שיפוץ שוק תלפיות בחיפה – היום הראשון – הריסה (צילום: חגית אברהם)

הכניסה לבניין שוק תלפיות שחוגג החודש 80 שנה לבנייתו (צילום: חגית אברהם)

שוק תלפיות שוכן בשכונת הדר הכרמל. תחילת בנייתו הייתה בסוף שנות השלושים של המאה העשרים. בתאריך ה-9 באפריל 1940 (החודש הזה, השוק חוגג בדיוק 80 שנה להיווסדו), נחנך השוק ונפתח בטקס חגיגי בנוכחות נציגי המוסדות הלאומיים של עיריית חיפה והממשלה דאז שהייתה ממשלת המנדט הבריטי.

טירת כרמל – רחב
דוכן פתוח (צילום: חגית אברהם)

המבנה שנבנה בסגנון בינלאומי הוקם למטרת החלפת השווקים ששהו בעיר התחתית ובמיוחד את שוק אל חסבה, (השוק התורכי). השוק התורכי שכן בכיכר חמרה ומבנה הסראיה ומסגד אל ג'רינה ממזרח והיום השוק הוא נכס מבנה לשימור שהוכרז על ידי המועצה לשימור אתר מורשת ישראל.

בכניסה לקומה העליונה של הבניין בו היו בעבר דוכני ירקות וחנויות, העובדים בודקים חום לכל עובד, לאנשים שאינם מורשים להכנס לא ניתן להכנס למתחם השיפוצים שהתחיל היום 19.4.2020 (צילום: חגית אברהם)
התחלת השיפוצים בקומה העליונה של בניין שוק תלפיות (צילום: חגית אברהם)
פעם היה פה מקום לשבת לשתות בירה קרה (צילום: חגית אברהם)
התקרה בתוך המבנה של השוק (צילום: חגית אברהם)
השוק בקומה התחתונה סגור (צילום: חגית אברהם)
קונים מעטים שהגיעו לשוק (צילום: חגית אברהם)
בניין השוק לפני השיפוץ 2018 (צילום חגית אברהם)
בניין השוק 2018 (צילום: חגית אברהם)
מוכר בסטה שמח וקונה מרוצה (צילום: חגית אברהם)
השוק בימיו המאושרים יותר (צילום חגית אברהם)

במסגרת פעילותה לשיקום שכונת הדר הכרמל, עיריית חיפה מבקשת לשקם גם את מבנה השוק. פעילות לשיקומו נעשית בידי מתנדבים במסגרת פעילות קבוצת מ.ק.ס, שבה חברים אדריכלים ומתכננים. מתוך הכרה בחשיבותו האדריכלית וההיסטורית של המבנה, הקבוצה מבקשת שהוא ישוקם תוך החזרתו והפיכתו לעוגן לשכונה

מוחמד מוכר בשוק עושה משלוחה עד הבית עכשיו בגלל שהדוכן שלו סגור (צילום: חגית אברהם)

ברגע שיסיימו את הבניה של הקומה למעלה יתחילו לשפץ את הקומה למטה ואת כל הבניין מסביב. או אז יהיה יפה להכנס ונעים יותר לקנות בשוק.

14 תגובות
 1. TROY אמר/ה

  פשוט מדהים

 2. אייל אמר/ה

  בנין אחד יפה וגדול ככל שיהיה לא יכול לעזור לסביבה כל כך מדורדרת בתחזוקה, חברתית, סביבתית, אפילו בריחות שמגיעים בלילות מהתעשיה המזהמת. אין שם כבר רחובות של עיר. יש סימטאות שכונת סלאמס. הבנין יהיה נזם באף חזיר. השיכונים סביבו מכוערים. כל הסביבה צריך לגלח עם בולדוזרים, 50-60 בניינים מסביב ולבנות רובע מחדש. עם שוק וחנויות וסימטאות כמו שעשו בנוה צדק. תארו לכם שהיו משפצים רק את מרכז סוזן דאלל וכל המסביב משאירים חורבה והזנחה ושוק מכוער ופשיעה. כי זה בדיוק מה שקורה פה.
  השיפוץ היה צריך להיות רק דבר אחד מתוך בנייה מחדש של רובע שלם בפינוי בינוי ענק

 3. ציפי קולסקי אמר/ה

  זו ההתחלה. ולמי שחושב שבנין אחד לא משנה. לא מבין את חשיבות שוק תלפיות. א. בנין מדהים לשימור. במדינה ששכחה את חשיבות שימור בנינים היסטורים.
  ב. התנועה שתתרחש כאן בעיר בתלפיות. תעיר את כל הסביבה. מסעדות וחניות יפתחו. זה עומד להיות מקום בילוי מקסים. אני סומכת על ראש העיר שלנו עינת קליש. זו רק ההתחלה.

 4. רות בלומנפלד אמר/ה

  אייל – כשהקימו את מרכז חורב ב-1985 כל מרכז אחוזה היה מוזנח ועזוב. המרכז נתן תנופה אדירה לסביבתו הקרובה והרחוקה. בעקבות מרכז חורב כל החנויות מסביב השתפצו, וכל השכונות באיזור הפכו מבוקשות ויוקרתיות. דירות בסביבה התייקרו מאז פי 6. אני צופה על כן התחדשות גם סביב שוק תלפיות.

 5. מירי אמר/ה

  התחלה מבורכת למבנה ההיסטורי ותחייתו, לכל בעלי הבסטות בשוק, לכל התושבים שיגיעו לקנות, לכל תושבי הסביבה שגרים באזור – לאט לאט. תמיד יש צעד ראשון.
  בהצלחה.

 6. מיקי אמר/ה

  לראש העיר יותר מתאים להיות אחראית על שימור בנינים ישנים .

 7. יעקב בירן בירגר אמר/ה

  אולי ביום הפתיחה יגיעו כל מי שגר ברחוב סירקין בעבר.
  אשמח לפגוש חברי ילדות שלא ראיתי יותר מ60 שנה

 8. סררו גולדה אמר/ה

  בכל העולם משמרים ומתחזקים וגם פה צריך שכך יהיה גם בסביבה אני מקווה לא הכל צריך להרוס עם בולדוזרים

 9. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  מרשים.שיפוץ יסודי.הגיע הזמן.כל הכבוד להנהלת עירית חיפה.אכן ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם הבטיחה עם היברחה לראשות העיר לשפץ את שוק תלפיות והיא עמד בראש מורם בהטחתה.יישר כוח לך עינת.

 10. רוקח אמר/ה

  מרכז אחוזה היה עזוב ומוזנח?
  איזה שטויות
  מרכז חורב הפך עם השנים להיות עזוב ומוזנח

 11. זהבה אמר/ה

  בתחילת ימי השוק המסחר התנהל רק בקומה הראשונה ובמרתף המתינו הסוסים והחמורים. את הסוסים והחמורים החליפו האנשים וכעת המסחר מתנהל רק שם והקומה השניה מתה. נקווה שישתנה.

 12. גיורא+ליבנה אמר/ה

  מרכז חורב שופץ במשך כמה שנים וכיום נראה אחרת. לדעתי האישית, רק קילקלו שם. בצורה הקודמת זה היה פשוט יותר אך שוקק חיים, עם יותר עסקים ובתי קפה ופחות "משעמם". נכון, בלי ריצפת פארקט. אך חי יותר. זו דעתי האישית, בכל אופן.

 13. ליאת אמר/ה

  השכונות סביב מרכז חורב מעולם לא היו מוזנחות!
  במקום שעומד מרכז חורב היה בור ענק וחניון של אגד..
  הגברת סובלת מזכרון קצר ודמיון פורה, בימות משיח יוציא אוכלוסיה קשה
  עניה והרבה מאד משת"פים שגרים במקום ויהפכו את סביבת השוק למקום פורח
  שיביא משפחות לגור במקום!!

 14. תשובה לזהבה אמר/ה

  סוסים וחמורים לא היו במרתף אלא אחסנה של השוק הסיטונאי ששכן בקומה התחתונה. שיצא השוק למקומו החדש בעיר התחתית התפנתה הקומה והיא אוכלסה ע"י רוכלים שפונו מרחובות חיפה, נצרכי סעד ופושעים משוקמים. השוק העיקרי שכן כל השנים בקומה העליונה אולם הרוכלים ששוכנו בקומה התחתונה ולא שילמו דבר – יכלו להציע מחירים זולים יותר ואז נדד המסחר לקומה התחתונה.

לא ניתן להגיב