מתנגדים לתוכנית המתאר ח"פ 2000

תושבים רבים חתמו על התנגדויות לתוכנית המתאר ח"פ 2000 במסגרת כנס ציבורי שנערך בשבוע החולף ובו הוצגה התוכנית, התנגדות עיריית חיפה והתנגדות החברה להגנת הטבע.
00-1234_חותמים_על_התנגדויות.JPG

מתנדבים חותמים על התנגדויות בכנס. צילום: סמר עודה
הועדה המחוזית הפקידה בחודש מרץ את תכנית המתאר החדשה ח"פ 2000 של העיר חיפה, שאמורה להחליף את תכנית המתאר הישנה משנת 1934 ואשר תקבע את פניה של חיפה לדורות הבאים: תוספת תושבים לעיר, ציפוף הבנייה, תוספות אחוזי בנייה, שטחים ירוקים, אזורי מסחר ותעסוקה, נמל ועוד נושאים העשויים להשפיע על איכות העיר והחיים של התושבים. עיריית חיפה הגישה את התנגדותה לתוכנית וניתנה אפשרות לציבור גם להגיש התנגדות. על כן נערך כנס ציבורי בו השתתפו התושבים ובמסגרתו הציג מהנדס עיריית חיפה אראל וטרמן, את התוכנית ונתן סקירה מורחבת וכן את התנגדותה של העירייה.

הגורמים לצורך בהתנגדות כפי שהציג וטרמן : שינויים תוך כדי תהליך הכנת התוכנית. הוחל בהכנתה לפני 11 שנים (2003) – נדונה לפני 3 שנים. התקדמות והתפתחויות בתכנון המפורט והמקומי. תיקונים טכניים. שינויים בחוק התכנון והבנייה – שינויים בסמכויות הוועדה המקומית ואישור וקידום תוכניות מתאר ארציות ומחוזיות.

עיקרי התנגדויות מהנדס העיר: תוספת גמישות בסמכות ועדה מקומית – בדומה לתיקון החוק. נושא בנייה לגובהה חייב להיות גמיש בכפוף לתבחינים. התקדמות תכנון שיקוע הרכבת – סימון מסילה לשיקוע. מטרונית קו הרכס. תוספת מגורים בחזית הים העירונית. לתת ביטוי להתחדשות עירונית ותמ"א 38. גמישות "במתחם התערבות" 8. להסדיר מנגנון לפארק הקישון. נספח סיכונים- לא רלוונטי. תיקונים טכניים – שטחי שירות תת קרקעיים וכו'.

וטרמן לחי פה : "נתנו סקירה מאוד רחבה על התהליך והיעדים של תוכנית המתאר זה לא אומר שהיא מושלמת. זה שאנחנו ביצענו תהליך ארוך עדיין יש לו דרך ארוכה של שמיעת ההתנגדויות וההשגות של הציבור זה חלק קריטי בתהליך כדי שבאמת התוכנית תהיי תואמת לצרכים ולקולות מהשטח. ורק אחרי שנשמע את כל ההשגות נדע איך לתקן את התוכנית ונציג את עמדתנו לחוקר. ולכן המפגש הזה כל כך חשוב כדי להעביר את האינפורמציה הזאת. התוכנית מתוכננת ע"י חברה חיצונית המורכבת מיועצים. זו מומחיות שהיא רב תחומית יש אדריכל, יש יועץ כלכלי, יועץ סיכונים ואדריכל נוף מדובר בצוות שלם שמנהל אותו. זה לא תכנון של איש אחד והתוצר הוא מאוד מורכב ומאוד עמוק. כל היועצים יידרשו להתייחס לכל התגובות שהציבור ייתן. כל תושב יכול להביע התנגדות הערה או השגה והחוקר יקרא את הכל ויתייחס לכל זה התהליך הוא אפילו מונח אצל חוקר מיוחד שיקבל את החומר הזה וינתח אותו וייתן המלצה ורק אז הועדה המחוזית תדון".

"צריך להחזיר את התוכנית לשולחן השרטוט"
אביהו.JPG

אביהו האן צילום: סמר עודה
חבר המועצה אביהו האן: "אני חושב שהתוכנית צריכה לתת התייחסות מיוחדת להרחבת פארק הקישון ולא להסתפק ב-500 דונם אלא ללכת על התוכנית הגדולה של ה-1000 דומם. אני חושב שהתוכנית צריכה לתת פתרון חד משמעי לחיסולו של כביש נחל עובדיה ולא להשאיר אותו כאופציה פתוחה. אני חושב שהתוכנית צריכה לשמור על מדיניות בנייה על רכס הכרמל שהיא מדיניות שאראל חלק מאלה שאישרו אותוהב2005 והוא הגדיר עד 9 קומות בלבד ולא לאפשר החרגה ל-15 קומות ולכן חשוב לעצור את הסחף הזה אני חושב שהתוכנית צריכה לטפל בכל הנושא של אזור המפרץ עם התייחסות מיוחדת לקרית חיים. היא צריכה לתת פתרון חד משמעי עם לוח זמנים לקרקעות הצפון כאמור חוות המכלים והגדרה חד משמעתית שהאזור הזה לא יהיה אזור עורפי של הנמל אלא אזור או למגורים או למסחר, אבל לא לאפשר שם אזורים שיחזירו את הנמל לחיי התושבים ויש הרבה נושאים שהתוכנית צריכה לטפל בהם. ולכן אני חושבת שהיא צריכה לחזור לשולחן השרטוט".

"תוכנית המתאר מתעלמת מצרכי המגזר הערבי בחיפה"

עו"ד ג'ומאנה אגבאריה המאם, מרכזת פרויקט זכויות בעמותה לקדמה חברתית: "העמותה מגישה התנגדות כוללת בראייה הכוללת של המגזר הערבי בחיפה, מעצם זה שהתוכנית מתאר מתעלמת מצרכי הקהילה הערבית בעיר בין אם זה בחינוך בין אם זה בדיור ובין אם זה בשיפור תשתיות בשכונות הוותיקות שיש בהן אוכלוסייה גדולה עבאס, ואדי נסנאס, חליסה ועוד. בעצם אין התייחסות בתוכנית מתאר לצרכים של המגזר הערבי וכאן אנחנו בעצם מגישים את ההתנגדות שלנו כי חשוב לנו שהמגזר הערבי בעיר והצרכים שלו יבואו הלכה למעשה בתוכנית מתאר שקובעת מדיניות של העירייה בשני העשורים הבאים לפחות. כל מי שרוצה להגיש התנגדות יכול להסתייע בעזרת העמותה לקדמה חברתית. חשוב לנו להשמיע את הקול שלנו ובמיוחד של הקהילה הערבית בעיר. כי עיר חיפה היא עיר משותפת אנחנו חיים כאן ונמשיך לחיות כאן וחשוב שהצרכים לשנו יבואו לידי ביטוי בין אם זה בבית ספר, בשכונת מגורים שיש בה את כל האלמנטים והשירותים החברתיים והחינוכיים ואנחנו נמצא מקום איפה לגור ואיפה להתפתח כאזרחים שווים לכל דבר".

תגובה
  1. יוסי א אמר/ה

    הכי חשוב שיקוע הרכבת בסמוך לשכונות הדרומיות של העיר.
    ביטול החיץ בן התושבים לים.
    וכמובן שיקום ופיתוח שכונות דרום העיר עם תמ"א או פינוי בינוי- דחוףףף.

לא ניתן להגיב