סיום עידן הזיקוק | המשרד להגנת הסביבה תומך בפינוי יזום של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה

מפתיע לטובה: המשרד להגנת הסיבה מצהיר על דרישה לסילוק התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה

במכתב אותו שיגר לאחרונה מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, למנכ”ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, בנושא חידוש הדיון הממשלתי בעניין עתיד מפרץ חיפה. הודגשה עמדת המשרד להגנת הסביבה והיא תמיכה בפינוי יזום של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה הכולל את בית הזיקוק, כאו”ל, גדיב, מתחם קרקעות הצפון, ומתחם דשנים באופן הדרגתי ובפיקוח הדוק על אופן הפינוי.

עוד ציין, סמט במכתב, כי ישמח לסייע בקידום הקמה של ועדה ממשלתית לנושא וכתיבת החלטת ממשלה על סיום עידן הזיקוק במפרץ חיפה והשבת הקרקע לטובת הציבור.

גולן – שטיינברג: “מכתבו של גיא סמט, הוא מכתב אמיץ המוכיח שוב, אל מול כל הספקנים בפעולותינו, כי בז״ן עוד תיסגר בימינו אנו ולמפרץ חיפה צפוי עתיד ורוד וירוק יותר”

עו"ד שרית גולן
עו”ד שרית גולן

שרית גולן, חברת מועצת העיר ויו”ר איגוד ערים להגנת הסביבה מסרה לחי פה בתגובה:

לפני ארבעה חודשים, במסגרת הוועדה לאיכות הסביבה בחיפה, הצהיר מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, כי עד 2020 הם ימצו כלל הפעולות האפשריות להפחתת הזיהום במפרץ חיפה וכי הפעולה האמתית שנותרה כדי להפחית זיהום מתעשייה הוא בסגירת המפעלים. עמדה זו הצטרפה לדו״ח מקינזי שמדבר על סגירת בז״ן ולתכנית ״עמק החדשנות״ שמובילה רשות מקרקעי ישראל.
בשנה האחרונה התעכבה קידומה של החלטת ממשלה להקמת מנהלת להובלת הפרויקט שכולל גם ניקוי הקרקע בהיעדר ממשלה יציבה אך אנו ממשיכים לדחוף לקידומה בכל הכוח, תוך קידום של שימוש באנרגיות מתחדשות בהיקפים נרחבים יותר כדי להציג חלופות ממשיות לבז״ן. מכתבו של גיא סמט, הוא מכתב אמיץ המוכיח שוב, אל מול כל הספקנים בפעולותינו, כי בז״ן עוד תיסגר בימינו אנו ולמפרץ חיפה צפוי עתיד ורוד וירוק יותר. יחד עם זאת, בעוד המשרד להגנת הסביבה מדבר על סגירה לקראת שנת 2030 עמדתנו היא שיש לעשות זאת הרבה קודם לכן ולא יאוחר משנת 2025. יש לזכור שכל שנת דחייה משמעה אבדן חיי אדם ופגיעה בבריאותם של רבים אחרים.

האן: “הודעת מנכ”ל המשרד אינה מרגיעה אותנו במיוחד במציאות שבה ממשלת ישראל אינה מתפקדת”

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

אביהו האן, חבר מועצת העיר ויו”ר סיעת הירוקים של חיפה מסר לחי פה:

הירוקים של חיפה מובילים בשנים האחרונות את המאבק לסגירת בז”ן על ממשלת ישראל לקבל החלטה לסגירת המתחם המזהם ביותר במפרץ חיפה. לצערנו משרד הגנת הסביבה בראשות אלקין מתעלם שנים רבות מהבעיות הקשות שבז”ן מייצר במפרץ חיפה ועוצם עיניים מהמציאות של פליטות מזהמים חריגות ללא אכיפה וממצב התחלואה הקשה במטרופולין חיפה. הודעת מנכ”ל המשרד אינה מרגיעה אותנו במיוחד במציאות שבה ממשלת ישראל אינה מתפקדת ובמיוחד ממשלת הליכוד שכבר שנים רבות מזניחה את גורלנו כאן במפרץ. רק התושבים יכולים לייצר כאן את השינוי, זה הזמן להעלות הילוך ולצאת לרחובות כדי שהמתחם המזהם הזה ייסגר. אנו הירוקים של חיפה, נמשיך לפעול בעצמה כנגד כלל המזהמים במפרץ כדי לייצר את השינוי הנדרש.

שטוסל: “למרות שמדובר כביכול בחדשה מרעישה, הציפייה מהמשרד להגנת הסביבה היא לתמוך בהמלצות הנכונות סביבתית ובריאותית ולא להיכנע ללחצים מצד התעשייה”

רוית שטוסל, מרכזת 'הקואליציה לבריאות הציבור' וקהילת 'מנקים את מפרץ חיפה'
רוית שטוסל, מרכזת ‘הקואליציה לבריאות הציבור’ וקהילת ‘מנקים את מפרץ חיפה’

רוית שטוסל, מרכזת הקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה מסרה לחי פה בתגובה:

למרות שמדובר כביכול בחדשה מרעישה, הציפייה מהמשרד להגנת הסביבה היא לתמוך בהמלצות הנכונות סביבתית ובריאותית ולא להיכנע ללחצים מצד התעשייה. עפ”י דו”ח מקינזי, ההבדל בכלכליות של סגירה בז”ן בשנת 2025 לעומת שנת 2030 היא 2.5 מליארד ש”ח למשק. עפ”י מסד הנתונים הכלכלי סביבתי של המשרד להגנת הסביבה, המשמעות הסביבתית היא כ-3.5 מליארד ש”ח למשק ומאות הרוגים. אנחנו מצפים לתיקון המלצת המשרד לסגירת בז”ן ב-1/1/2025.

גולדשמיד: “אנחנו מתרגשים ומברכים על ההצהרה המשמעותית הזו”

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

ד”ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה מסר לחי פה בתגובה:

תמיכת המשרד להגנת הסביבה בפינוי המפגע הפטרוכימי ממפרץ חיפה מגיע בהמשך להכרת מוסד הנשיא ומשרד הכלכלה בלגיטימיות של המאבק החיפאי לאוויר נקי. אנחנו מתרגשים ומברכים על ההצהרה המשמעותית הזו. נוכח דבריו של גיא סמט ,מנכ”ל הגנ״ס ובימים בהם מתחממת הגזרה הצפונית אנחנו מבינים כי מימד הזמן כאן קריטי ואנו דורשים ממשלת ישראל להעלות להחלטת ממשלה דחופה את תכנית מפרץ החדשנות לסגירת התעשיות ולהבראת המטרופולין. עוד אנו דורשים כי בהליך פינוי המפעלים לא יפקירו את העובדים וידאגו לזכויותיהם.
ירון חנן (צילום – ירון כרמי)

ירון חנן, חבר מועצת העיר לשעבר מטעם הירוקים של חיפה, מסר לחי פה בתגובה:

טוב עשה מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה מר גיא סמט כאשר הצהיר רשמית על המטרה להביא לסגירת מתחם בז”ן ולהתחיל את הפעולות בכיוון הזה כבר היום. גיא סמט ,מודה רשמית שאלו היו גם ההמלצות של חברת מקינזי העולמית ושל צוות המועצה הלאומית לכלכלה שבחן את הנושא לעומקו. עלי להזכיר כי לקראת פרסום ההמלצות הנ”ל, שהוגשו לממשלה, נפגשו מנכ”ל המועצה לכלכלה ואנשיו עם יו’ר הירוקים של חיפה אביהו האן ועם חבר המועצה של הירוקים, מר מוטי בליצבלאו ושמעו מהם סקירה מקיפה עם נימוקים נחרצים לטובת סגירת המתחם הזה, לא רק מסיבות של שמירה על בריאות וחיי אדם, אלא גם מנימוקים כלכליים גרידא. הטיעונים של האן ובליצבלאו הוכרו בדיעבד במלואם בהמלצות שהוגשו לממשלה. מאז לצערנו כמעט כל השרים הרלוונטיים וראש הממשלה נתניהו, שמשרדו קיבל המלצה חד משמעית לסגור את בז”ן מהמועצה הלאומית לכלכלה, נאלמו דום. חבל שהשר אלקין, מקורבו של נתניהו יושב עדיין על הגדר ולא מתבטא בנושא. נזכיר בהקשר זה כי תכנית רשות מקרקעי ישראל- רמ”י, גם מדברת על סגירת מתחם בז”ן בהדרגה עד 2030, אך בהיעדר החלטת ממשלה בנושא, כפי שגיא סמט דורש עתה בצדק, כל התכנית הזו כתובה על הקרח, וכך אמרתי מיומה הראשון של התכנית הזו. אף פעם לא הבנתי מדוע עינת קליש, וכמה חברי קואליציה עירונית, שהתהדרו בתמיכתם בתכנית רמ”י ואף כינו אותה בשם המפוצץ “מפרץ החדשנות”, לא הבינו את מה שברור מאליו לא רק לי ולחברי, אלא לכל מי שמבין בתכנון לאומי ואזורי וכאמור גם למנכ”ל המשרד להגה”ס. חובת העירייה וכל חברי המועצה להצטרף לקריאתו של גיא סמט ולדרוש מהממשלה לקבל את ההמלצות הנ”ל של גוף שהממשלה עצמה מינתה ולהביא להחלטת ממשלה מחייבת ומסודרת לסגירת מתחם בז”ן בהקדם האפשרי, אפילו לפני 2030 ובתנאים שיביאו לפיצוי עבור עובדי המתחם בצד ניקוי הנזק העצום שנגרם לקרקעות ולסביבה הטבעית של המתחם במשך עשרות שנים.
עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה (צילום: יח"צ)
עו”ד ג’מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה (צילום: יח”צ)

עו”ד ג’מילה הרדל ואכים, מנהלת עממותת אזרחים למען הסביבה מסרה בתגובה לחי פה:

“זהו צעד היסטורי ומהפכני בגישה של המשרד להגנת הסביבה אשר במשך עשרות שנים סירב לנקוט עמדה לגבי נושא המשך הפעילות של המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה, ואף טען כי המשך קיום המפעלים האלה הוא צורך לאומי וכלכלי למדינה. אמנם צפוי כי החלטה כזו לא תתקבל מהר ובקלות אבל ניתן להגיד שזו תחילת הסוף, זהו בדיוק השקט התעשייתי שרצינו להפר כאשר התחלנו לפני 10 שנים לפרסם את סדרת הדוחות על התעשייה בחיפה והצפון. ואין ספק ששינוי הגישה המהפכני הזה הוא הודות לנחישות המתמשכת של פעילי וארגוני הסביבה שפועלים כבר שנים רבות כדי לגרום לכך”.

בז”ן סירבו להגיב.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. מרק אמר/ה

    מה עם הסכם הרכישה של קונדנסט מקידוח לוייתן על ידי בתי הזיקוק? האם מרגיעים אותנו מצד אחד ומקבעים את בתי הזיקוק במפרץ כמו מסמר בלי ראש?

  2. אביעד אמר/ה

    שאלה בסיקור, איפה ההתיחסות של נציגי העובדים במפעלים ושל העיריות באזור המפרץ שיצטרכו להתמודד לא רק עם הברכה לבריאות כלל האוכלוסיה אלא גם עם ההשלכות על כלל התעסוקה באזור

הגיבו כאן לכתבה