מד"א ערוך בכוננות גבוהה לקראת יום הכיפורים ומנדב טיפים והמלצות על מנת לעבור את הצום בשלום

זכי הלר, דובר מד"א

לקראת יום הכיפורים, במגן דוד אדום ערוכים בכוננות גבוהה. תחנות מד"א מתוגברות בחובשים ופראמדיקים. כונני מד"א בבתים ובבתי הכנסת ישהו עם ציוד רפואי מציל חיים.

בכל צורך רפואי יש לפנות למוקד 101 של מד"א באמצעות קו החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' שאף תזהה מידית את מיקומו של המתקשר ותאפשר לקצר את זמני התגובה. במד"א פונים לציבור לאפשר לאמבולנסים, לניידות לטיפול נמרץ, לאופנועי מד"א ולרכבי הבימבולנס הנוסעים בנסיעת חירום תנועה חופשית ללא הפרעה.

המלצות ד"ר רפאל סטרוגו ,סמנכ"ל רפואה במגן דוד אדום לצום בטוח ויעיל:

"אנחנו ממליצים להקפיד על מספר דגשים על מנת לעבור את הצום בשלום. ראשית חולים כרוניים ונוטלים תרופות, אנשים שסובלים ממחלות לב, אי ספיקת כליות וכו', אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא המשפחה באשר היכולת שלהם בכלל לצום ואם כן, האם הם יכולים לצום כל היום? לצום רק ממזון ולהקפיד על שתייה בהתאם להנחיות הרפואיות כדי שחס וחלילה לא יקלעו למצב חירום רפואי בגלל הצום".

"במיוחד אנחנו ממליצים לאוכלוסיות היותר חלשות ילדים, צעירים, קשישים ואנשים מבוגרים לזהות ככל המוקדם אם יש סימני התייבשות או חולשה, נטייה לעילפון כדי שנוכל להגיב בזמן. תחום נוסף שאנחנו סובלים ממנו לצערנו ביום כיפורים ואנחנו ממליצים לשים עליו דגש מיוחד נושא של טראומות, חבלות, תאונות במיוחד אצל ילדים. הרבה מאוד נסיעות על אופניים קורקינט וכו'. אנחנו מבקשים מההורים בכל לשון של בקשה תשגיחו על הילדים שלכם, תקפידו שישתמשו בכל אמצעי הזהירות: קסדות, מגנים לגפיים, כשהם נוסעים ומקפידים על כללי נהיגה נכונה תוך זהירות בהולכי רגל ורכבי אופניים שמשתמשים בכביש בשעות אלה".

"מבחינת הארוחה המפסקת, אנחנו ממליצים לא לאכול מאכלים מלוחים מדי שעלולים לעורר צמא, לא לשתות משקאות ממותקים ולא לאכול ארוחה מאוד כבדה. מבחינת שתייה אנחנו ממליצים לשתות הרבה בשעתיים שלוש לפני הצום –  סדר גודל של בערך 6-8 כוסות מים בחצי יום לפני הצום. אחרי 24 של צום אנחנו ממליצים לפתוח במשהו קל, עוגייה או פרוסת לחם עם שתייה. להמתין חצי שעה שעה ואז לאכול ארוחה שלא תהיה כבדה, שמכילה את כל המרכיבים של אבות המזון. אם יש אירוע חירום שמתפתח לחייג מידית 101 או להפעיל את אפליקציית מד"א שלי".

לא ניתן להגיב