מנהג הכפרות יערך במספר מוקדים בעיר חיפה בערב יום הכיפורים • אנא התחשבו בזכויות בעלי החיים

תרנגולת בכלוב מוקטן (צילום -אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

מנהג הכפרות: תרנגולים חיים יונפו מחר מעל הראש ויסובבו אותם מספר פעמים על מנת לכפר על חטאים. למה זה נעשה ומה אפשר לעשות במקום?

מחר, ערב יום הכיפורים (08/10/19), במספר מוקדים בחיפה, יניפו תרנגולים מעל הראש כחלק ממנהג הכפרות. אחד המוקדים הוא בהדר. "מסובבים תרנגול מעל הראש", אומר אדם המכיר את המנהג היטב ומתנגד לו, "התרנגול לא עובר שחיטה, לפני שמניפים אותו מעל הראש, מניפים אותו, כשהוא בחיים. אחר כך הוא הולך לשחיטה. למי שקשה המנהג הזה, שיעשה כפרה על כסף. חשוב להבין, שמאחורי המנהג הזה עומד רק הרצון לחזרה בתשובה. גם ככה יש תרנגולים שהולכים לשחיטה ויש כאלה, שלפני השחיטה עושים עליהם כפרות. גם אלה שעושים כפרות חשוב לתת עזרה לאלה שמסביבנו לקראת החג".

הכבש הוא ממונו של אדם ולכן הכיס נפגע, כשאדם חוטא

"הרעיון שעומד מאחורי מנהג הכפרות הוא שאם אדם עשה משהו לא טוב, צריך למצוא דרך ולכפר על זה. בימי בית המקדש היו מביאים כבש על כל עבירה. היום אין בית מקדש ולכן אין קורבנות. התפילה היא במקום הקורבנות. הקורבן הוא לא רק בעל החיים. הכבש הוא ממונו של אדם ולכן הכיס נפגע, כשאדם חוטא. אם היו לוקחים לבן אדם את הכלב ופוגעים בו, זה היה נורא לאדם. הצער שמרגיש בן האדם על בעל החיים, יגרום לו להתחרט ולא לחזור על המעשים".

עדר כבשים בשכונת ורדיה (צילום: מאיה שפירר - אבני)
עדר כבשים בשכונת ורדיה (צילום: מאיה שפירר – אבני)

יש גם אפשרות של 39 מלקות

"לפני יום כיפור אנחנו ב-40 יום של סליחות, חלק גדול מהעם קמים כל לילה לאמירת סליחות ושיא הסליחות מתקיים בערב כיפור וביום הכיפורים. בערב כיפור עושים כפרות. כל אחד עושה משהו לא טוב במשך השנה ויש כמה דרכים לכפרה. לדוגמא, יש מנהג של מלקות, בערב יום כיפור מקבלים 39 מלקות. מנהג נוסף הוא לתת כסף לצדקה (פדיון נפש) ויש כאלה עוד מתקופתו של הרמב"ם שעושים כפרות בבעלי חיים, אם זה עוף או דג או בעל חיים אחר".

הרב יוסף קארו: "מנהג הכפרות הוא מדרכי האמורי, כלומר עבודת אלילים"

"כבר בזמנו של הרמב"ם היו שיצאו נגד המנהג הזה של כפרות של בעלי חיים. הרב יוסף קארו אמר שביצוע מנהג הכפרות הוא מדרכי האמורי, כלומר עבודת אלילים. אף אחד לא אמר שהבעיה במנהג הזה היא בגלל צער בעלי חיים. ביהדות אין צער בעלי חיים, כי מקריבים בעלי חיים. התורה אומרת שכל דבר בעולם יש לו משמעות מסוימת ואותו בעל חיים ואדם צריכים להגיע למשמעות הזו. משמעות בעלי החיים היא לעורר את הבעלים לחזור בתשובה. ההוכחה הכי טובה היא שבשבת אסור לבן אדם לפגוע אפילו לא בכינה. אם זה לא לצורך, אסור לעשות את זה".

נודה לכם אם תתחשבו בזכויות בעלי החיים

3 תגובות
 1. emmanuel אמר/ה

  לא הבנתי את הכותרת

  מנהג הכפרות יערך במספר מוקדים בעיר חיפה בערב יום הכיפורים •" "אנא התחשבו בזכויות בעלי החיים"

  איך מתחשבים בזכויות בעלי החיים כאשר מצוין שהולכים להתעלל בתרנגולים במספר מוקדים בחיפה? אגב האם התעללות בבעלי חיים לא נחשבת לעבירה?

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   ניתן לקיים את המנהג הזה גם בלי תרנגולת. אשר לעשות את זה עם כסף.

 2. בני 1 אמר/ה

  כפרות עושים פרימיטיבים אשכנזים וספרדים.שאר הנורמלים חילונים לגמרי

לא ניתן להגיב