תכנית יזמות חברתית חיפאית – מרכז הצעירים חיפה

לראשונה בחיפה: תכנית יזמות חברתית חיפאית
שלב המיונים האחרון ל”פרויקט החיפאי” התקיים השבוע במתכונת “Speed daiting” ייחודית ובקרוב יוכרזו היזמים שנבחרו לתכנית

התכנית “”The Haifa project – הפרויקט החיפאי”, בהנהגתם של רשות הצעירים חיפה, שותפות חיפה בוסטון וארגון Presentens”” העולמי, מעודדת יזמים צעירים להוציא לפועל מיזמים בעלי זיקה חברתית התורמים לקהילה. התכנית הושקה לראשונה בדצמבר האחרון בערב חשיפה ענק שחשף את פרטיה. מטרת התכנית היא לטפח ולהכשיר יזמים חברתיים להוציא לפועל את הפרויקטים החברתיים שלהם, על ידי תמיכה מקצועית וליווי אישי. היזמים יעברו במהלך התכנית, שאורכה 4 חודשים, הכשרה מקצועית קבוצתית אשר במהלכה ילווה אישית כל יזם על ידי מנטור ומלווה מהקהילה החברתית-עסקית בחיפה.
DSC_2536.JPG

Speed dating
בערב הראיונות – מרכז הצעירים ברחוב הנמל
תכנית יזמות חברתית חיפאית
מתוך עשרות היזמים אשר הגישו את רעיונותיהם, רק כ-20 הגיעו לערב המיונים המרכזי ביום רביעי האחרון ורק 12-15 יזמים יתקבלו ויוציאו לפועל את הפרויקטים בעלי ההשפעה שלהם. הערב התנהל במתודיקה ייחודית ובמודל המזכיר “ספיד-דייטינג” – היזמים יעברו ראיונות בזק עם חברי ועדת ההיגוי, המנטורים והמלווים, כך שכל יזם ירואיין על ידי כל אחד מהם למשך כמה דקות. באופן כזה יוכלו חברי ועדת ההיגוי להתרשם לעומק מהיזמים, מרצינותם ומחויבותם לתהליך ומהפרויקט המוצע. הרעיונות שהוגשו לתכנית הינם מתחום התיירות, שילוב אוכלוסיות ופעילות קהילתית, חינוך וכלכלה, משפחות צעירות, איכות סביבה, אמנות ותרבות בעיר. בין הפרויקטים שהגיעו לשלב הסופי ניתן למצוא יוזמות כגון: חינוך כלכלי לילדים באמצעות משחקוהקמת קואופרטיב תרבות ואמנות בחיפה.

עד היום הופעלו 36 תכניות ההאצה יוקרתיות של יזמות חברתית בערים שונות רחבי העולם ובישראל פועלת התכנית בערים ירושלים, ת”א ועכשיו גם בחיפה. כחלק מפועלה של שותפות חיפה בוסטון לחיזוק הקשרים בין הקהילות, היזמים שייבחרו ישתפו פעולה עם יזמים מהתכנית המקבילה המתקיימת בבוסטון, המתחילה את שנתה החמישית. במסגרת התכנית, פועל צוות של מתנדבים אשר משמשים כוועדת היגוי, מלווים ומנטורים – כל אחד מהם מומחה בתחומו. הרעיון המלווה את הפרויקט גורס כי קהילה תומכת היא תנאי הכרחי להצלחתו של היזם, והצלחתם של יזמים בקהילה היא המפתח לקיום קהילה פעילה וחזקה.

רפי פיינסוד, מנהל תחום הצעירים ברשות הצעירים: “חיפה מתאפיינת ברוח יזמות יוצאת דופן אותה מובילים צעירים איכותיים ונמרצים וכן רצון עז להשפיע ולקחת אחריות על החיים בעיר. אנו ברשות הצעירים מאמינים בכוחם של הצעירים ליצור שינוי ולהוביל את העיר קדימה ולכן היה חשוב לנו ליצור, לצד המענה שאנו נותנים בתחום היזמות הטכנולוגית וההצלחות בתחום, גם תכנית ייחודית ליזמות חברתית אשר תאפשר להוציא לפועל יוזמות העולות מהשטח”.

ורד ישראלי מנכ”לית שותפות חיפה- בוסטון בחיפה: “בחיפה מתגבש מודל בינלאומי לפעילות המעודדת יזמות חברתית. המודל יאפשר ליזמים בחיפה ובבוסטון לפתח פרויקטים משותפים בשתי הקהילות. המנהיגות הצעירה של שותפות חיפה בוסטון שמה לעצמה למטרה לחזק את חיפה ולהעצים את צעיריה. עד כה נרשמו הישגים בתחום התעסוקה והיזמות וכעת אנו מצרפים גם את נושא היזמות החברתית ואין לי ספק שיזמות זו תשפיע על העיר ותועיל לתושביה”.

גיא שפיגלמן, מנכ”ל ארגון PresenTense : “היזמים בפרויקט החיפאי הינם חלק מתנועה ארצית של יזמים שפועלים מתוך הקהילות שלהם ולמען חיזוק החברה הישראלית. מניסיוננו, אנו רואים שהיזמים ועשרות המתנדבים שעובדים עימם על הפרויקטים הופכים לכוח מרכזי להתחדשות והתחזקות הקהילה והחיים האורבניים. חיפה המתחדשת ושוקקת הצעירים היא כר פורה ליזמות מסוג זה ואני משוכנע שהתכנית תסייע ליזמים הצעירים לתרום לעיצוב העיר. ”

חינוך ליזמות בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו