יהודית גולדשטיין, מנהלת הקמפוסים של האוניברסיטה הפתוחה בחיפה, בראיון לחי פֹּה

יהודית גולדשטיין מנהלת הקמפוסים של האוניברסיטה הפתוחה בבית בירם ובנמל חיפה, נולדה בחיפה, גדלה והתחנכה בקריית חיים, בת 46, נשואה ואם לשתי בנות. היא מתגוררת בחיפה מזה שנים רבות. בנערותה, למדה בתיכון קרית חיים. עם גיוסה לצה”ל, שירתה בצבא בחיל המודיעין. ליהודית חשוב לעסוק בספורט. היא משחקת ומתאמנת בנבחרת הכדורשת – מכבי חיפה – “לביאות תל חי”, קבוצה שהיא בית.

נבחרת הכדורשת, מכבי חיפה "לביאות תל חי" (צילום: אלבום אישי)
נבחרת הכדורשת, מכבי חיפה “לביאות תל חי” (צילום: אלבום אישי)

יהודית החלה לעסוק בהדרכת בני נוער עוד בהיותה נערה צעירה. היא לקחה חלק פעיל בארגון “בני ברית נוער לנוער”, שם הייתה בתפקידי הנהגה. לימים יצאה לשליחות ציונית, בת 3 שנים בצרפת, מטעם הארגון, על מנת לפתח ולמנף את פעילות התנועה בצרפת ובשווייץ.

את התואר הראשון למדה יהודית באוניברסיטת חיפה – חינוך סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. את התואר השני – תכנית שוורץ ניהול ארגונים קהילתיים ומלכ”רים, למדה באוניברסיטה העברית בירושלים.

בד בבד שימשה יהודית בתפקידי ניהול חינוכיים בחוות הנוער הציוני בירושלים ועוד. לאחר מכן, פנתה לתפקידי ניהול בארגונים חברתיים ובעמותות ושימשה בתור מנכ”לית עמותה אשר מעניקה שירותים פסיכולוגיים ומעסיקה כ-150 אנשי טיפול בחמישה סניפים בצפון הארץ. לאחר מכן, לקחה על עצמה את ניהולו של המית”ר – מרכז יום לנוער מנותק ממסגרות חינוך בחיפה. במקביל לתפקידי הניהול, המשיכה יהודית ללמוד ולהתמקצע, גם בתחום הניהול וגם בתחום החינוך.

דוד עציוני, נגה כרמי, אסנת גץ ויהודית גולשטיין (צילום: אירית בון)
דוד עציוני, נגה כרמי, אסנת גץ ויהודית גולשטיין (צילום: אירית בון)

בשנה האחרונה, התמנתה יהודית למנהלת הקמפוסים של האוניברסיטה הפתוחה בחיפה. היא בטוחה ומאמינה שיש לה מה לתרום למערכת הייחודית הזאת, המאפשרת לאלפי בוגרים ללמוד לתואר אקדמי, מדי שנה.

יהודית מקפידה לרתום את צוות האוניברסיטה הפתוחה, תוך שמירה על ערכים של חברות טובה וכבוד הדדי – “על כך הצלחות מושתתות”, היא אומרת לחי פה.


מה שנסתר מן העין זו הדרך, לא תמיד פשוטה היא. המחויבות הטוטאלית, הלמידה האין סופית, לפעמים זה נראה מהצד כל כך פשוט אבל בפנים ולעומק זה כרוך בהמון עבודה קשה, גם היא לפעמים לא נראית לעין” 


לימודי התואר הראשון לכל דורש, ללא תנאי קבלה
הפעילות בה אני עוסקת, גישתה הייחודית של האוניברסיטה הפתוחה, היא בכך שהיא פותחת דלתותיה בלימודי התואר הראשון לכל דורש, ללא תנאי קבלה, תוך שילוב לימודים ברמה אקדמית גבוהה. שיטות הלמידה המגוונות, החל מהנחיה פנים אל פנים בקבוצות קטנות, דרך לימוד מרחוק באמצעים דיגיטליים ועד ללימוד עצמי, מאפשרות לסטודנטים גמישות מרבית.

הלימודים משתלבים במסלולי החיים של האנשים, כאשר סטודנטים מגיעים ללמידה מתוך מקום של סקרנות, עניין, אחריות אישית ולא נפגשים בקושי או בחסמים ומבינים שאצלנו אין צורך בתנאי קבלה מחמירים והם יכולים ללמוד כל מה שחפצה נפשם. זה מחמם לי את הלב כשאני מצליחה להנגיש את האקדמיה דווקא לאוכלוסיה שלא הייתה מגיעה לאקדמיה, לולא האוניברסיטה הפתוחה.


בקמפוסים בחיפה ילמדו השנה כ- 4000 סטודנטים והיד עוד נטויה


לאור גידול במספר הסטודנטים באיזור הצפון, חברה האוניברסיטה הפתוחה לעיריית חיפה ויחד הקימו את מרכז הלימוד השני בעיר, במתחם קמפוס הנמל, שנמצא בעיר התחתית. המתחם צמוד לרכבת ישראל, המטרונית ותחבורה ציבורית נוספת ובכך מאפשר לכל תושבי הצפון להגיע וללמוד בקלות ובנוחות, בבניין חדש, בעיצוב אדריכלי משודרג שיתן מענה לסטודנטים וסגל ההוראה, באיזור שוקק חיים ומתפתח.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.