פרופ’ אידלמן – המועמד לשר הבריאות מטעם ישראל ביתנו: “תורים לניתוחים ובדיקות יתקצרו תוך שלוש שנים ב 50% ואחרי שלוש שנים לא יהיו חולים שיתאשפזו במסדרונות בתי החולים”

פרופ’ ליאוניד אידלמן, נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית, יו”ר ההסתדרות הרפואית בישראל לשעבר ומועמד לשר הבריאות מטעם ישראל ביתנו, מציג את משנתו בראיון מיוחד לחי פה, במסגרת כנס אותו ערך בחיפה ובו הוא הסביר מה חשוב לעשות במערכת הבריאות ובמה הוא מתחייב לעשות במערכת הבריאות ובשביל מה הוא מעוניין בתפקיד המורכב והמאתגר הזה.

פרופ’ אידלמן בראיון לחי פה

פרופ’ אידלמן בן 66 כיהן כיו”ר ההסתדרות הרפואית בישראל בין השנים 2009-2018 ומאוקטובר 2018 הוא מכהן כנשיא ההסתדרות הרפואית העולמית. הוא חבר קליני בחוג להרדמה וטיפול נמרץ בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ת”א ומנהל מחלקת ההרדמה בבית חולים בלינסון. באם הוא ייבחר לשר הבריאות ייעשה כאן צעד היסטורי, שכן למערכת החשובה כל כך לתושבי ישראל, המערכת שנוגעת באופן ישיר בכל אחד מאיתנו ואשר נמצאת בקריסה, יגיע אדם מהמערכת עצמה שמבין במערכת הבריאות, עם תוכנית אסטרטיגית ונכונות לשינוי ומהפכה בתחום.

פרופ’ ליאוניד אידלמן בכנס בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

מה הם הדברים שיהיו על סדר היום באם תיבחר לשר הבריאות ותעשה צעד היסטורי שכן יכהן בתפקיד זה רופא שמגיע ממערכת הבריאות?

לעשות מהפכה במערכת הבריאות
בהיסטוריה של מדינת ישראל היה שר בריאות אחד שהיה רופא אבל לא באמת טיפל בחולים באופן קבוע, הוא יותר בא מהצבא. יותר משלושים שרי בריאות במדינת ישראל, לא היו רופאים והגיע הזמן שרופא ישמש כשר בריאות, במיוחד בעת הזו שבה המערכת נמצאת במצב קשה ביותר. זה מצב שהולך ומתדרדר ואני בא כדי לעבוד, אני בא כדי לעשות מהפכה, אני בא כדי לשנות דברים שדורשים שינוי ואני מקווה שאחרי הבחירות תהיה באמת אפשרות כזאת ולעשות מהפכה. אין לי צל של ספק שאפשר לעשות הרבה דברים.

המצב מדרדר מיום ליום
לדוגמה: בין מדינות ה-OECD בתוחלת החיים של גברים היינו במקום רביעי וירדנו למקום שביעי. מדינות אחרות מתפתחות בתחום הבריאות, אבל אנחנו מדרדרים. בחלק מהמדדים אנחנו נמצאים במקום ומבחינת מספר רופאים ומספר אחיות ל-1,000 נפש זה ממש בתחתית הרשימה ב -OECD. במספר הסטודנטים לרפואה ומספר מיטות ל-1,000 נפש אנו נמצאים בירידה כל הזמן. בחיפה יש 2.5 מיטות ל-1,000 נפש שזה מספר מאוד נמוך ב-OECD. בגרמניה, לדוגמה, יש 6 מיטות ל-1,000 נפש. ברור שחיפאים מרגישים את זה כשהם מתאשפזים באחד משלושת בתי החולים בחיפה.

תורים לניתוחים ובדיקות יתקצרו תוך שנתיים ב30% בשלוש שנים יתקצרו ב 50% ואחרי שלוש שנים לא יהיו חולים שיתאשפזו במסדרונות של בתי החולים בדרך קבע

אדם שפונה לרפואה רואה בעצמו את החסרים. הוא רואה כשהוא מחכה שלוש-ארבע שעות עד שהרופא יגיע אליו. כשהוא מחכה לניתוח – לפעמים הוא ממתין שישה חודשים ולפעמים יותר משנה להחלפת מפרקים. המצב הזה צריך להשתנות ובגלל זה אני רואה את התפקיד שלי כגיוס ב”צו 8″. אני בא כדי לעשות שינוי גדול מאוד. אני אומר שבמערכת הבריאות שבה אף פעם לא הייתה תכנית אסטרטגית – תהיה תכנית אסטרטגית תוך 100 ימים מכניסתי לתפקיד. תורים לניתוחים ובדיקות יתקצרו תוך שנתיים ב-30%. בשלוש שנים יתקצרו ב-50% ואחרי שלוש שנים לא יהיו חולים שיתאשפזו במסדרונות של בתי החולים בדרך קבע. זה שינוי דרמטי זה שינוי שנוגע בכל אחד וזה מה שאני הולך לעשות.

האם אתה יכול להתחייב לעשות מאמצים שנראה פחות חולים אונקולוגים בבתי החולים בחיפה וחולי סרטן במטרופולין חיפה?

פרופ’ ליאוניד אידלמן (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

כנראה שאי אפשר למגר את מחלת סרטן בשנים הקרובות. מי שהיה יודע לעשות את זה הוא כמובן היה מלמד את כל העולם. לצערנו בשלב זה אנחנו לא יודעים כי יש סוגים שונים של סרטן. מצד שני בחיפה זה חשוב מאוד לבדוק את המצב ולהבין למה יש תחלואה עודפת, והאם יש באמת גורמי סיכון שאפשר לטפל בהם. לפני ארבע שנים כינסתי מומחים לאיכות אוויר כדי לבדוק מה המצב בחיפה. לא יכולתי להמשיך בזה כי לא הייתי בתפקיד הזה. בתפקיד שר הבריאות אין לי ספק שזה חשוב לטפל בנושא הזה וחשוב מאוד לבדוק את זה. אגיד משהו שהוא אישי מאוד יש לי בחיפה משפחה. הבת שלי, החתן ושלושת הנכדים גרים בחיפה, הבריאות של כל תושבי חיפה חשובים מאוד וגם נוגעת בי באופן אישי.

צריך להפוך את הרפואה לזמינה יותר לתושבי חיפה

חסרים הרבה תקנים לרופאים ולאחיות ואנחנו רואים שזה מתבטא בחדרי מיון שאנשים מגיעים וממתינים שעות רבות מה שגורר לצערנו למצבים של אלימות ותקיפת צוותים רפואיים מה הצעד שאתה הולך לעשות בנושא זה?

נושא של התקנים הוא אחד מהנושא הכי כואבים כעת במדינת ישראל ובחיפה ובבתי החולים של חיפה בפרט ויש מעגל קסמים: רופאים שמסיימים לימודים לא יכולים להתחיל את ההתמחות שלהם בבתי החולים מובילים כמו בתי חולים בחיפה ומצד שני יש חוסר גדול מאוד ברופאים, חוסר מאוד גדול באחיות אין גם תקנים לאחיות. אם לא נשנה את המגמה הזאת אנחנו נהיה בקריסה. הרי היום בנתונים של ה-OECD אנחנו בתחתית הרשימה במספר הרופאים מתחת לגיל 45. אם לא משנים את המצב היום, אז בעתיד יהיה רק יותר גרוע.

חייבים תקנים
חייבים לחנך דור חדש גם אחיות וגם רופאים ומהבחינה הזאת יש איפה ללמד בשלושת בתי החולים בחיפה, יש בסיס קליני, בסיס אקדמי איתן וצריך לפתח את זה ,צריך להוסיף מיטות צריך להוסיף תקנים צריך להפוך את הרפואה לזמינה יותר לתושבי חיפה וכשאת אומרת רואים את זה במיון, רואים את זה בכל מקום וצריך לשנות את זה.

השכר של הרופאים והאחיות עלוב בהשוואה לשכר רופאים ואחיות במדינות מפותחות מה שגורם להם לעבוד בתורניות של מעל 24 שעות דבר שפוגע באיכות השירות למטופל ?

זה תלוי במספר הרופאים והאחיות. כשמספר הרופאים נמוך, אז מישהו צריך לטפל בחולים. אין ספק כי במשמרת של 26 שעות זה לא פשוט לעבוד, אבל אם מפצלים תורניות, אז אותם תורנים בכלל לא יהיו במשפחה, כי הם יהיו בדרכים בשביל להגיע לתורנות ולחזור לתורנות… כרגע המשמרת הארוכה המפצה על חוסר תקנים זה הרע במיעוטו. אין פתרון פלא בנושא הזה, אבל מה הפתרון? הפתרון לכל הבעיות האלה הוא להוסיף תקנים ולהוסיף רופאים, אז ברור שכל אחד יצטרך פחות להיות זמן בתוך בית החולים.

מי שעובד יותר ברפואה ציבורית צריך להשתכר יותר וזה מאוד חשוב. הייתה התקדמות מבחינת האחיות עוד לא מספיק. חלק מהרופאים עלו משמעותית, ברמת השכר וחלק פחות, אבל אין ספק שאותה מגמה של קשר בין עבודה לשכר תישמר, כלומר: מי שעובד יותר ומי שרואה יותר מטופלים, מי שמשקיע יותר בחדר ניתוח מי שמשקיע בחדר מיון, ישתכר יותר. זה טוב יותר לרופאים זה גם טוב לציבור שיראה יותר רופאים שיראה רפואה זמינה יותר זו המטרה.

מהי מטרת הכנס בו אתה משתתף היום?

פרופ’ ליאוניד אידלמן בכנס בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

מטרת הכנס היא להסביר את מה שחשוב לעשות במערכת הבריאות ואת מה שאני מתחייב לעשות במערכת הבריאות ובשביל מה אני בא לתפקיד. תפקיד שר הבריאות הוא לא תפקיד נחשב בקרב פוליטיקאים כי הם לא מבינים במערכת הבריאות. כשאני בא למערכת הבריאות, אחרי כל הניסיון שלי שצברתי בשנים בהן גדלתי במערכת הבריאות ובהן עבדתי 24/7 במערכת הבריאות – אני יודע שאפשר להשפיע על בריאות התושבים וצריך לעשות את זה מחר.

בכנס נכחו סגן ראש עיריית חיפה לזר קפלון, וחבר מועצת העיר גרי קורן ובין המשתתפים שנשאו דברים היה גם מנהל בית חולים אלישע בחיפה.

פרופ’ ליאוניד אידלמן בכנס בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)
2 תגובות
 1. יליד חיפה בן שבעים אמר/ה

  פוליטיקאי קטן מאד וקשקשן גדול מאד.
  אין תוכנית, אין מספרים, אין מקור לכסף העצום עליו הוא מפנטז.
  סתם מכבסת מילים של ערב בחירות.
  מפתיע שלא הבטיח למצוא תרופה לסרטן במהלך מאה ימי חסד.
  לא נולדתי ציני. אידלמן עושה אותי ציני.

  1. רון אמר/ה

   אתה צודק

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.