יזמות בניהול • מסלול מיוחד ללימודי יזמות בניהול מערכות חינוך באקדמית גורדון חיפה

לימודי יזמות בניהול מערכות חינוך באקדמית גורדון חיפה. מצד שמאל – ד"ר ניצה שוובסקי עם הסטודנטים של החוג.

מעודדים דמיון, תעוזה והשפעה חברתית בחינוך

האקדמית גורדון מוכרת כמכללה לחינוך בעלת רוח יזמית המטופחת על ידי נשיא המכללה פרופ’ יחזקאל טלר ומקודמת במחשבה רבה ובהתלהבות על ידי דקאנית התואר השני ד”ר אסנת ארגמן. ברוח יזמית זו המכללה פתחה לראשונה השנה נתיב ייעודי ללימודי יזמות בחינוך ובחברה במסגרת לימודי התואר השני בחוג לניהול וארגון מערכות חינוך בראשות ד”ר ניצה שוובסקי. בקצרה, יש סטארטאפ nation ומעכשיו יש בתוכה גם סטארטאפ Gordon academy.

הלמידה בנתיב היזמות מתפרשת על פני שנתיים כחלק מלימודי התואר השני הכללי בחוג, ומאפשרת לאנשי חינוך המחפשים אתגר חדש להרחיב את תחומי הידע המקצועי שלהם ולהרוויח מלימודיהם שתי תעודות בעלות ערך מקצועי הרלוונטיות לרוח התקופה כיום : תעודת M.Ed. – מאסטר בניהול וארגון מערכות חינוך ותעודה נוספת של התמחות ביזמות בחינוך ובחברה.

התכנית משלבת פרקטיקה מנהיגותית יזמית החותרת לפתח ולהטמיע בשדה הפעולה תרבות יזמית וחדשנית כחלק מובנה מלימודי התואר השני וזה חלק מייחודה. בנתיב, כיתת הלימוד משמשת ‘מעבדה חכמה’ המטפחת אינטראקציה בין האקדמיה לשדה החינוכי חברתי באמצעות מיזמים משותפים עם בעלי עניין שונים קהילה, רשויות, עסקים, מוסדות ועוד. התכנית מאפשרת הזדמנות לשותפויות בין אנשי חינוך מהחינוך הפורמלי והקהילתי – חברתי ממגזרים שונים בחברה הישראלית.

ד”ר סמדר גלעד חי, ראש נתיב לימודי היזמות בחינוך ובחברה אומרת:

אנשי חינוך אינם צריכים יותר לפנטז מה היה קורה אילו…וגם לא צריך יותר לדמיין את בית הספר של העתיד. אצלנו בלימודי תואר שני באקדמית גורדון הם יכולים עכשיו וכאן  ‘לעשות את זה’ – לפתח רעיונות יצירתיים, להוביל ולנהל תהליכים מורכבים כמענה לצרכים ובעיות קיימות מגוונות. הסטודנטים שלנו מכוונים לעסוק ב Doing’’ באמצעות מחקר, פיתוח  מיזמים ייחודיים והטמעתם, ותוך כדי בונים  לעצמם קריירה של מומחה ביזמות בחינוך ובחברה. הסטודנטים שלנו משפיעים על המתרחש בשדה החינוך, ויוצרים מציאויות חדשות כבר במהלך לימודיהם. מדובר בהכשרה פורצת דרך בלימודי התואר השני בתחום מינהל החינוך, כזו המגלמת מחשבה רב תחומית עם התייחסות לאספקטים מחקריים אקדמיים לצד אספקטים ארגוניים, פדגוגיים, חינוכיים וחברתיים במובנם היישומי. הכוונה היא להכשיר אנשי חינוך בעלי תפישה מנהיגותית יזמית, המתמקדת בעשיית מעשים מכווני צרכי קהילה וחברה, עם אוריינטציה חזקה לשנות את מערכת החינוך מבפנים.

התכנית משלבת פרקטיקה מנהיגותית יזמית החותרת לפתח ולהטמיע בשדה הפעולה תרבות יזמית וחדשנית כחלק מובנה מלימודי התואר השני וזה חלק מייחודה. בנתיב, כיתת הלימוד משמשת ‘מעבדה חכמה’ המטפחת אינטראקציה בין האקדמיה לשדה החינוכי חברתי באמצעות מיזמים משותפים עם בעלי עניין שונים קהילה, רשויות, עסקים, מוסדות ועוד. התכנית מאפשרת הזדמנות לשותפויות בין אנשי חינוך מהחינוך הפורמאלי והקהילתי – חברתי ממגזרים שונים בחברה הישראלית.

למה זה כל כך מיוחד בנוף האקדמי החינוכי? מה הם הישגי הנתיב בשנתו הראשונה?

“לא עוד חלומות בהקיץ, לא עוד טכנאי ביצוע כי אם מהנדסי חינוך, שם המשחק אצלנו בנתיב- ‘חדשנות, דינמיות  ואקטיביזם חינוכי’, מנהיגות אנשי חינוך העולה מן השטח ופועלת למענו. כך למשל הוקם מיזם ‘חדשים מהקופסה’ המציע מרחב בטוח למורים חדשים בתוך בית הספר ואף במרחב הווירטואלי (ברשת), שבו הם מקבלים, בהתנדבות, מעמיתי עבודה ומורים גמלאים תמיכה קולגיאלית, טיפים ואוזן קשבת. סיפוריהם והדילמות המלוות אותם בראשית הקריירה שלהם מצולמים ומופצים בערוץ יוטיוב ייעודי וברשת”.

אחד המיזמים השנה היה ‘נותנים במה לקולות מן העבר’. המיזם מתמקד בהקמת מרכז הנצחה וירטואלי המנוהל ומפותח על ידי תלמידים צעירים. מרכז ההנצחה מתמקד באזרחים ותיקים ניצולי שואה, גמלאי מערכות הביטחון, פרטיזנים, לוחמי המחתרות ומייסדי המדינה ואחרים, שסיפור חייהם שזור באירועים היסטוריים של עם ישראל ושל המדינה או שתרמו לפיתוח המדינה באמצעים שונים ומרשימים. פותחה יחידת לימוד רב תחומית ומטרתה להפגיש בין אזרחים מבוגרים עם סיפור חיים מאתגר לתלמידים צעירים. במהלך המפגשים ייבחרו תכנים הקשורים בזיכרונותיהם וחוויות חיים שלהם שיומחזו ויצולמו על ידי התלמידים בשיתוף הקשישים, ויועלו לערוץ יוטיוב ייעודי לשם הנצחה והפצת מידע ‘בשרשרת הדורות’. 

מיזם אחר נקרא “תכל”ס” – ‘קליניקה לסיוע חברתי’ – הענקת ייעוץ ותמיכה בחינם גם בלימודים וגם בנושאים הקשורים בהתמודדות של הורים/תלמידים מול הרשויות (ועדות וכד). הסיוע יינתן על ידי מומחים בתחומם מסגל גורדון בהתנדבות, ומיועד לתמוך ביחידים, משפחות, רשויות ובתי ספר ולכל פונה.

למה דווקא עכשיו?

“החלטנו לעשות מעשה שיפתח פתח לגיבוש גישות הכשרה חדשניות בלימודים גבוהים. הגענו לתובנה שהאקדמיה צריכה להוביל את השינוי המתרחש בתקופתנו בכל הקשור בגיבוש מחדש של מדיניות חינוכית והנחות היסוד של החינוך. מוקדי העניין שלה צריכים להתרחב מעבר למחקר ותיאוריה ‘ולדבר את השפה של עידן הידע והדמיון’, שזה עיסוק במחקר ולצידו המרה של התובנות לפיתוח ועיסוק ברעיונות יצירתיים ופיתוחים חדשניים, שיתנו מענה לאספקטים שונים של החינוך. גישה שמתייחסת ברצינות גם לשפה של דור ה-Z והאלפא ולצרכיהם, במציאות של רשתות חברתיות שיתופיות ועולם וירטואלי חסר גבולות. לכן, זה כמעט מתבקש לשלב תיאוריה עם פרקטיקה המתמקדת בעיסוק ממשי בפיתוח של מיזמים, בשכלול מיומנויות של מנהיגות חינוכית המובילה תהליכים מורכבים. בסופו של דבר, המטרה שלנו – ליצור שינוי תודעתי חיובי בקרב אנשי חינוך ביחס לזהות המקצועית ולתפקידם ובעיקר לתרום להבנה של הפוטנציאל העצום הגלום בהם ליצירת תרבות יזמית וחדשנית בחינוך בעלת השפעה חינוכית וחברתית משמעותית בסוגיות שונות בקרב קהלים שונים ובהלימה לעידן הנוכחי, ואלה עקרונות יסוד בגישה חדשה זו שאנו מציעים”.

לפרטים על נתיב היזמות בחוג לניהול וארגון מערכות חינוך (M.Ed.), מזכירות התואר השני : 04-8590105

לימודי יזמות בניהול מערכות חינוך באקדמית גורדון חיפה. מצד שמאל – ד"ר ניצה שוובסקי עם הסטודנטים של החוג.
לימודי יזמות בניהול מערכות חינוך באקדמית גורדון חיפה. מצד שמאל – ד”ר ניצה שוובסקי עם הסטודנטים של החוג.
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו