אושר צו המיסים לשנת 2020 | הארנונה לתושבים תמשיך לעלות. הפעם ב 2.58% נוספים. למפעלים המזהמים תתייקר הארנונה ב- 10%

אושר צו המיסים 2020 (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מועצת העיר חיפה אישרה הערב (ראשון 30/7/19) בישיבה שלא מן המניין את צו המיסים לשנת 2020. 18 הצביעו בעד ו-6 הצביעו נגד.

עיקרי השינוי בצו המיסים 2020 שהוצג הערב ע"י גזבר העירייה ג'קי ואקים, הוא כי שיעור הארנונה לצרכן לשנת 2020 יעלה ב2.58% לתושבים והוא לא יוקפא כפי שהוחלט בחודש ינואר השנה כשאושר צו המיסים לשנת 2019 במועצת העיר. הבקשה להקפאה טרם אושרה במשרד הפנים.

 ואקים, הסביר כי האג'נדה של ראש העיר וגם של חברי מועצה היא להפחית את הארנונה וגם אני, אבל לפעמים צריך לקבל החלטות קשות וקיבלנו את ההחלטה הקשה והיא להמשיך עם הטייס האוטומטי, אחרת ניאלץ לקצץ גם במיליונים גם מתקציב החינוך וגם מתקציב הרווחה וגם מתקציבים אחרים ואני בטוח שאף אחד לא היה רוצה שנקצץ בתקציבים אלו.

תעריף הארנונה למפעלים לזיקוק מוצרי דלק וייצור דשנים וכימיקלים במתחמי בתי הזיקוק יעלה ב 10% לעומת שנת 2019.

עוד הוסיף ואקים, לצד ההעלאה לשנת 2020  ולצד החזון  להפחתת הארנונה יש שני נושאים חשובים הראשון שופינג בעיר התחתית. אנחנו הורדנו לפני שנים את הארנונה למסעדות וראש העיר מכינה תוכנית לשנות בו את התמהיל ולהוריד לעסקים במיוחד עסקי שופינג. הבשורה השנייה מתקשר לנושא של תיירות במיוחד לעסקים הפונים לרחובות מדרגות החזון לתת 50% ארנונה.

ראש העיר עינת קליש רותם אמרה: "המטרה שלנו להפוך את המרכז העירוני למקום אטרקטיבי אליו יגיעו התיירים ויהנו ממנו. בדיוק כמו שאנחנו מסתובבים בעולם ונהנים צריך גם בלב העיר והמרכז ההיסטורי של העיר יהיה מרכז שקיים בו גם שגשוג מסחרי ולא רק מסעדות ואוכל כדי להציע לתיירים. על מנת לעודד חנויות מסחר אנחנו מציעים הורדה בהדר תעריף של אזור ב לעסקים של שופניג. בעניין רחובות המדרגות הם נכס שאין כמותו בארץ ואין מישהו שלא מתרגש כשהוא משתמש בהן, כיום אנחנו רואים מדרגות מוזנחות ושבורות. שילוב של עסקים יחד עם מערכות הסעה למעלה ולמטה יכולות לשנות את העיר כאשר המטרה היא לעודד תיירות ועסקים ולעודד את התושבים לפתוח עסקים קטנים. סוג של תעסוקה נוספת, בית קפה חנות של אמנות צורפות. אחד הרחובות הכי אותנטיים בחיפה הוא מסדה, כל רחוב יש לו את האישיות והאופי שלו. המטרה של רחובות המדרגות הוא לעודד תופעה כמו מסדה".

לשאלת חבר מועצת העיר מוטי בלצבלאו מדוע אין פטור מארנונה לגנים הפרטיים, השיב ואקים: " לא אנחנו העלינו את התעריף לגני ילדים פרטיים. לפני שנים פטרנו פטרנו את הגנים הפרטיים מארנונה אבל משרד הפנים לא קיבל את זה. ביקשנו לפני שנה תעריף של שקל תשעים למטר משרד הפנים אמר "לא בבית ספרנו" וקבע 11 שקלים למטר".

לשאלת חבר מועצת העיר אביהו האן מדוע לא מורידים הארנונה לעסקים ברחובות סירקין ונורדאו והלל השיב ואקים, כי ברחוב סרקין הורידו כבר את הארנונה מאזור א' לאזור ב' לגבי הרחובות נורדאו והלל כרגע אין על מה לדבר.

לשאלת חברת מועצת העיר סופי נקש מדוע לא מעלים יותר מ-10% למפעלים המזהמים, השיב ואקים, כי משרד הפנים שלח להם כי לא יאשר את ההעלאה של 10% אלא רק 5% אבל הוא יטפל בנושא.

לסיכום אמרה ראש העיר: "היתי שמחה להודיע לתושבים שהארנונה יורדת ואני מעולם לא הבטחתי להוריד את הארנונה זה תהליך ארוך אבל אני כן הבטחתי לעזור לעסקים. אני מקווה שהשנה נמשיך לקדם את העסקים הקטנים. השנה עמד לצדנו פרק זמן קצר לערוך שינויים. אם רוצים לעשות שינויי עושים את בצורה מושכלת. אני גאה שהצלחנו לבוא עם אמירה שאנחנו יכולים לשנות משהו במרחב העסקי ויש פה בשורה. אני התחייבתי לבדוק את נושא עיוותי הארנונה ואנחנו מקימים וועדה שתבדוק זאת בראשותה של שרית גולן. היום אני מבינה את התהליך של שינוי עיוותי ארנונה ולשנות. אני מודה לג'קי ואקים ולכל הצוות שבחודשיים נרתמו ועשו הכל על מנת להביא איזשהו שינוי בצו המיסים לשנת 2020".

לא ניתן להגיב