הליכת ג’יין בגינת השבשבת • הגינה הקהילתית בנווה שאנן חיפה • פנינה מדן – רכזת הגינה

הליכות ג'יין, הגינה הקהילתית בנווה שאנן, חיפה (צילום: פנינה מדן)

קיימתי הליכת ג’יין בגבעת השבשבת לפני שנתיים והחלטתי השנה להזמין את המטיילים לגינה הקהילתית ולהתמקד בנושא הקהילתי, תוך סיפור על הקמת הגינה והאופן בו היא פועלת.

סיפורים ונוסטלגיה על משחקי ילדות בין עצי הגבעה
הגינה ממוקמת בשולי גבעת השבשבת, ברחוב מנדלי מוכר ספרים 11, חיפה. לאנשים שהצטרפו והגיעו להליכה, סיפרתי על הגבעה שהייתה מרכז הפעילות של ילדי שכונת נווה שאנן בשנות השישים והשבעים, אך עם הזמן הוזנחה ונשכחה. רבים מתושביה לשעבר של נווה שאנן, באים עם ילדיהם ונכדיהם לבקר בגבעה ומספרים בנוסטלגיה על משחקי הילדות בין עצי הגבעה. כיום הפארק הגדול הזה בלב נווה שאנן די נטוש, מלבד סיורים של ילדי הגנים ותלמידי בית הספר הפתוח, טיול בעלי הכלבים בגינת הכלבים והמתנדבים בגינה הקהילתית.

ערוגות הגינה משותפות לכולם
הגינה הקהילתית הוקמה בסוף שנת 2014 ומופעלת ע”י מתנדבים בתיאום עם מחלקת הגינון של עיריית חיפה ועם ועד נווה שאנן. עוד בשלב הקמת הגינה החליטו הפעילים שהערוגות בגינה יהיו ערוגות משותפות וכולם יעבדו אותן ביחד. הוחלט כי הירקות והפירות שיצמחו, יוקדשו לארוחות משותפות בסיום הפעילות.

הירקות והפירות שיצמחו יוקדשו לארוחות משותפות בסיום הפעילות (צילום: פנינה מדן)
הירקות והפירות שיצמחו יוקדשו לארוחות משותפות בסיום הפעילות (צילום: פנינה מדן)

תהליך ההקמה של הערוגות
בחיפה יש 17 גינות קהילתיות, חלקן באחריות המחלקה לשירותים חברתיים וחלקן באחריות המתנ”סים השכונתיים. אבל גינת השבשבת הוקמה ביוזמת התושבים ועיריית חיפה נענתה לבקשתנו להקים את הגינה כגוף עצמאי. אנחנו פעילי הגינה, שמחים לארח בה את כל התושבים, אפילו אם הם אינם פעילים בגינה, בתנאי שישמרו על המקום. היחידים שאינם רצויים בגינה הם חזירי הבר, שעשו שמות בערוגות עד שעירית חיפה הקימה גדר סביב הגינה. תוך הליכה בין הערוגות בשבילי הגינה סיפרתי על תהליך ההקמה של הערוגות, שכלל סיקול אבנים ובניית טרסות לפי המבנה הטופוגרפי של השטח. התכנון שנעשה על ידי יבגני פינסון, אז סטודנט לאדריכלות נוף, שגייס לצורך הסיקול את החברים מהפקולטה בטכניון ואת המנדבים מהשכונה. בלי העבודה הקשה שהושקעה בבניית הערוגות לא יכולנו להתחיל לשתול.

מטרתנו לגדל מזון בעיר ולאפשר לתושבים להכיר איך צומח המזון שלנו, לטעום ולהעריך מזון טרי שאינו מרוסס בחומרי הדברה (צילום: פנינה מדן)
מטרתנו לגדל מזון בעיר ולאפשר לתושבים להכיר איך צומח המזון שלנו, לטעום ולהעריך מזון טרי שאינו מרוסס בחומרי הדברה (צילום: פנינה מדן)

מזמנים חרקים ובעלי חיים קטנים לגינה כדי ליצור מערכת אקולוגית יציבה
בגינה אנחנו מגדלים ירקות עונתיים ועצי פרי, בגישת הפרמקלצ’ר. זו שיטה המאפשרת חקלאות בת קיימא, שיוצרת תרבות והתנהגות שמשמרת את המשאבים ונותנת כבוד לאדם ולאדמה. למשל, אנחנו לא זורקים גזם ועשבים, אלא, הופכים אותם לקומפוסט לדישון האדמה. הפעילים מפרידים את שאריות המטבח שלהם ואוספים מדי פעם שאריות מקיוסקפה (הקפה השכונתי) ומביאים את החומר האורגני לקומפוסטר שבגינה. כך אנו יכולים לדשן בקומפוסט מקומי ללא שימוש בדשנים כימיים. כמובן שלא מרססים נגד עשבים וגורמי מחלות צמחים, אלא, משתמשים בשיטות של “צמחים חברים” שיוצרים קהילת צמחים שעוזרים זה לזה. מטפחים את האדמה, מתבוננים בתהליכים טבעיים ונעזרים בהם. כך אנחנו מזמנים חרקים ובעלי חיים קטנים לגינה כדי ליצור מערכת אקולוגית יציבה.

להעריך מזון טרי שאינו מרוסס בחומרי הדברה
המטרה שלנו היא להראות שניתן לגדל מזון בעיר, בקנה מידה קטן, ולאפשר לתושבים, ובעיקר להורים וילדים שמעוניינים בכך להכיר איך צומח המזון שלנו, ולטעום ולהעריך מזון טרי שאינו מרוסס בחומרי הדברה.

ילדים קטנים ומשפחותיהם מוזמנים לקטוף את הביכורים בגינה (צילום: פנינה מדן)
ילדים קטנים ומשפחותיהם מוזמנים לקטוף את הביכורים בגינה (צילום: פנינה מדן)

בחגים מגיעים משפחות עם ילדים לקטוף ולקצור
בכל החגים אנחנו מקיימים אירועים שכונתיים גדולים, ומזמינים את תושבי השכונה להצטרף, תוך התייחסות לטבע ולחגים החקלאיים. למשל בט”ו בשבט באים ילדי הגנים השכנים, ותלמידי ביה”ס הפתוח לשתול ולהנות מפריחת השקדייה, ובשבועות מגיעות משפחות עם ילדים קטנים לקטוף את הביכורים בגינה ולקצור את החיטה.

בחג שבועות מגיעות משפחות עם ילדים קטנים לקטוף את הביכורים בגינה ולקצור את החיטה (צילום: פנינה מדן)
בחג שבועות מגיעות משפחות עם ילדים קטנים לקטוף את הביכורים בגינה ולקצור את החיטה (צילום: פנינה מדן)

החזרת גבעת השבשבת לימי הזוהר שלה
אנחנו שמחים להיות עוגן למבקרים בגבעת השבשבת שבאים לשבת בפינת הישיבה המוצלת ולהנות מהבריזה. אבל, הפוטנציאל של גבעת השבשבת הוא הרבה יותר גדול. הפארק הגדול הזה יכול לתת שירותי טבע ומנוחה למגוון תושבים ולחזק את הרווחה והבריאות שלהם. לצורך כך פיתחתי יוזמה להקמת מרכז חברתי פתוח, שבו מלבד גינת הכלבים והגינה הקהילתית יהיה גם מגרש פטאנק (כדורת חצר) וקיוסק שבו יהיו גם שירותים. מרכז חברתי כזה יקדם פעילות קהילתית ויחזיר את גבעת השבשבת לימי הזוהר שלה.

המשתתפים בהליכת ג’יין הציגו את עצמם והתנהל דיון פורה. כדאי להמשיך ולקדם את היוזמה ולהנגיש את הגנים הציבוריים לקהילה.

הליכות ג'יין בגינת השבשבת - הגינה הקהילתית בנווה שאנן, חיפה (צילום: פנינה מדן)
הליכות ג’יין בגינת השבשבת – הגינה הקהילתית בנווה שאנן, חיפה (צילום: פנינה מדן)
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור העיר חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו