ד"ר יובל קאופמן | לרגל חודש המודעות לאנדומטריוזיס – ראיון מיוחד עם ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי

ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי (צילום: אלי דדון)

יום המודעות למחלת האנדומטריוזיס מצויין כל שנה בחודש (מרץ). על כן ערכנו ראיון מיוחד לחי פה עם ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס של כללית במרחב חיפה וגליל מערבי.

ד"ר קאופמן, מסביר כי אנדומטריוזיס מוגדר כמצב בו תאים הדומים לרירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לחלל הרחם. בדומה לרירית הרחם, נגעי האנדומטריוזיס מגיבים להשפעות ההורמונליות המחזוריות שמגיעות מהשחלה. התאים מפרישים דם וחומרים נוספים בדומה לתאי רירית הרחם. החומרים המופרשים יוצרים דלקת, ובעקבות זאת, הדבקויות, ציסטות שחלתיות ורקמת צלקת בחלל הבטן וגורמים בכך לנזק לאיברי הבטן והאגן. התאים יכולים גם לחדור לתוך איברים שונים בחלל הבטן והאגן ולגרום לסימפטומים קשים בעיקר במערכת העיכול ומערכת השתן. 

המחלה שכיחה בקרב 10% מאוכלוסיית הנשים

המחלה שכיחה בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות, וההערכה היא כי ניתן למצוא אנדומטריוזיס ב-8-10%מהנשים באוכלוסיה זו. מחקרים מצביעים על אחוזים גבוהים יותר באוכלוסיות סלקטיביות. בנשים עם בעיית פוריות שכיחות היארעות אנדומטריוזיס היא סביב 30-50% והיא מגיעה עד 80% בקרב נשים עם כאב אגני כרוני.

בתחילת המאה ה-20 החלו מחקרים אשר בדקו את מקור התופעה אך המודעות לתופעה החלה רק בעשורים האחרונים. למרות העלייה במודעות לבעיה, פרק הזמן מתחילת הופעת הסימפטומים לאבחנה עדיין עומד על 8-9 שנים. ידוע כי אבחנה מוקדמת היא המפתח לטיפול מוצלח ולמניעת סיבוכים הקשורים באנדומטריוזיס ולכן על מקדם החשד להמצאות המחלה בנשים עם תסמינים מתאימים להיות גבוה.

מדוע לוקח הרבה זמן לגילוי המחלה וזאת לפי עדויות של נשים הסובלות  מהבעיה אשר פנו לרופאי נשים אך לא גילו את הבעיה בזמן?

יש מספר סיבות:

1. מודעות לא מספקת למחלה – בקרב מטופלות, רופאים והאוכלוסיה בכלל

2. מדובר במחלה עם צורות התייצגות שונות:

*כאבים מסוגים שונים – כאבי מחזור, כאבים ביחסי מין, כאבים ביציאיות או במתן שתן, כאבים באגן, כאבים במותניים, כאבים במפשעות, כאבים בכתפיים – כל אלה יכולים להיות קשורים לאנדומטריוזיס

*סימפטומים אחרים – הפרעות ביציאה, תלונות אורינריות, בחילות והקאות

*חלק מהסימפטומים קיימים במצבים רפואים אחרים – מעי רגיז, שלפוחית כאובה, פיברומיאלגיה, MYOFASCIAL TRIGGER POINTS .נשים עם אנדומטריוזיס מסתובבות עם אבחנות שונות בהתאם לרופא אצלו נבדקו במקור – גסטרו, אורולוג, ראומטולוג וכו'. לפעמים הרופא המפנה הוא דווקא רופא המשפחה שיש לו ראיה רחבה יותר של הדברים – במידה והוא מודע לאנדומטריוזיס

* חלק מהנשים מאובחנות רק בגלל שיש להן בעיית פוריות ולא בגלל סימפטומים

*לא כל הנשים הן סימפטומטיות – חלק מהנשים מאובחנת באופן מקרי – למשל, ביקורת אצל רופא נשים במהלכה רואים ציסטה שחלתית של אנדומטריוזיס שנקראת אנדומטריומה

3. חלק מהסימפטומים יכולים להופיע אצל נשים גם באופן תקין במידה חומרה פחותה – למשל, כאבים במחזור, ביחסי מין, ביציאות וכו'. נשים עם אנדומטריוזיס הרבה פעמים שומעות מהסביבה שכולן סובלות מהתופעות הללו ושאין מה לעשות אלא לסבול בשקט ולכן הן לא פונות לרופא

4. אנדומטריוזיס היא מחלה גנטית – סיכון פי 6-7 בין קרובי משפחה דרגה ראשונה – זאת אומרת 50% סיכוי שאם לבת משפחה אחת יש אנדומטריוזיס אז גם לאחרת יש. במקרה כזה, אשה עם אנדומטריוזיס עלולה להתרשם שמה שעובר עליה זה שגרתי ולא חריג. בסוף כשהיא כבר לא מצליחה תפקד היא פונה לרופא

5.   אבחנה של אנדומטריוזיס היא קשה – הדרך היחידה לאבחן בוודאות אנדומטריוזיס היא על ידי ניתוח – לפרוסקופיה. לא מצאו עדיין כלי אבחנתי פשוט יותר.

מה הם התסמינים לאנדומטריוזיס ומה הדברים שיכולים להדליק נורה אדומה אצל האישה שאצלה ישנו משהו לא תקין?

סימנים וסימפטומים אופיניים לנשים עם אנדומטריוזיס

כאב כאבי וסת (דיסמנוראה)
כאב בזמן יחסי מין (דיספרוניה עמוקה)
כאב בהשתנה (דיסאוריה)
כאב בזמן יציאה (דיסכזיה)
כאב אגני כרוני
כאבי גב
דימומים חריגים דימום קדם וסתי
דימום וסתי כבד (מנורגיה)
דימומים בלתי סדירים
הפרעות במערכת העיכול שלשולים או עצירות
נפיחות בבטן
סימנים דומים לתסמונת המעי הרגיז
אי פוריות  
סימנים אופייניים אך נדירים יותר כאב מחזורי ברגל או בפיזור של סיאטיקה
דימום רקטלי בזמן הוסת
שתן דמי בזמן הוסת
עייפות כרונית
קטמניאל המוטורקס (דימום מחזורי בין קרומי הריאה)
 

מתי לחשוד שמדובר באנדומטריוזיס ?

1.  אם האשה סובלת מסימפטומים משמעותיים שמפריעים לה מאוד בתפקוד היומיומי.

2. אם מדובר בנערה שצריכה להחסיר לימודים בגלל כאבים או אצל אשה שצריכה להעדר מהעבודה במשך כמה ימים בכל חודש

3.  אם האשה לא מצליחה להרות לאחר יותר מחצי שנה – במיוחד אם יש לה סימפטומים תואמים או ממצאים חריגים בבדיקה אולטראסאונד

4.  אם יש מישהי במשפחה שגם סובלת מאנדומטריוזיס – הרבה נשים לא יודעות שלאחותן/אמא יש אנדומטריוזיס

מה הם דרכי הטיפול הקיימים כיום?

הטיפול מבוסס בעיקרו על טיפול תרופתי וניתוחי. ניתן גם להעזר ברפואה משלימה

1.תרופתי – אנדומטריוזיס היא מחלה של נשים בגיל הפוריות. הנגעים מגיבים להורמונים בגוף. אסטרוגן גורם לפעילות מוגברות שלהם ואילו פרוגסטרון מדכא את הפעילות של הנגעים. הטיפול הוא בעיקרו על ידי פרוגסטרון. קו ראשון לטיפול הוא גלולות למניעת הריון. יכולות להיות גלולות של פרוגסטרון בלבד או גלולות משולבות שמכילות מעט אסטרוגן. האסטרוגן בגלולות המשולבות נועד ליצב את רירית הרחם כדי שלא יהיו דימומים לא סדירים. ברמה נמוכה כמו בגלולות הוא לא משפיע לרעה על הנגעים. מומלץ לקחת גלולות ברצף כדי למנוע דימום חודשי. אפשר לקבל מחזור כל 3-4 חודשים ואף יותר – אין לזה משמעות כלשהי מבחינה רפואית או פוריות (לעומת דימום כל חודש). הכלל אומר – פחות מחזורים=פחות כאבים.

2.     ניתוח – לפרוסקופיה – מבוצע על ידי ניפוח חלל הבטן ועבודה דרך חורים עם מצלמה ומכשירים ארוכים במקום ביצוע פתיחה של הבטן על ידי חתך גדול. לפרוסקופיה נחשבת שיטה טובה יותר עם תוצאות טובות מבחינת החלמה, כאבים ועוד. בניתוח מפרידים הדבקויות בין האיברים, מסירים את נגעי האנדומטריוזיס וציסטות שחלתיות ועוד. מדובר בניתוחים מורכבים שדורשים הכרות טובה של המחלה ויכולות כירורגית גבוהות.

3.    נמצא שדיקור, תמציות צמחים, תזונה, שינוי אורחות חיים, פעילות גופנית ועוד משפרים סימפטומים של אנדומטריוזיס. אנו במרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בלין, מקיימים כיום מחקר שבודק את ההצלחות של טיפול בפורמולת צמחים על תסמיני אנדומטריוזיס.

האם ניתן לטפל בבעיה לצמיתות או שהיא יכולה לחזור?

על ידי ניתוח ניתן להסיר את נגעי האנדומטריוזיס. מומלץ לאחר ניתוח על נטילת גלולות או טיפול הורמונלי אחר לצורך הקטנת הסיכוי לחזרה של אנדומטריוזיס בהמשך. זאת עד למועד בו המטופלת מעוניינת להרות.

האם יש צורך לפנות למומחה באנדומטריוזיס, או שגם ניתן לטפל בבעיה אצל כל מומחה ברפואת נשים?

ניתן להתחיל טיפול ראשוני אצל רופא נשים במידה והרושם שמדובר במחלה קלה יחסית וללא ממצאים משמעותיים בבדיקה גניקולוגית ואולטראסאונד. בכל מקרה מומלץ בשלב מסויים להפנות למומחה לאנדומטריוזיס להערכה נרחבת והחלטה על המשך טיפול.

 המלצות או טיפים לנשים הסובלות מהמחלה?

  1. ניתן להתחיל טיפול תרופתי אצל נשים עם חשד לאנדומטריוזיס גם ללא אבחנה וודאית. אין צורך לעבור ניתוח לצורך התחלת הטיפול. הניתוח נועד בעיקר לשפר סימפטומים ופוריות ולא לצורך אבחנה בלבד.

2. מטופלת שמאובחנת עם אנדומטריוזיס צריכה להקפיד על מעקבים תקופתיים מסודרים – זאת מכיוון שמדובר במחלה כרונית שעלולות להיות בה התפרצויות של החמרה מבחינת סימפטומים ו/או ממצאים חריגים באגן כמו ציסטות שחלתיות.

3. כדאי לטפל מוקדם במחלה ולא לחכות – טיפול במחלה מתקדמת הוא הרבה יותר קשה הן מבחינת שיפור בסימפטומים והן מבחינת פוריות

4.  במידה ומטופלת לא מצליחה להרות במשך חצי שנה ומעלה ועולה האפשרות של טיפולי פוריות, אני ממליץ לבצע הערכה אצל מומחה לאנדומטריוזיס. לפעמים הטיפול הטוב ביותר לשיפור הפוריות הוא ניתוח ולאו דווקא טיפולי פוריות.

כללית מפעילה מרפאה מרחבית לטיפול באנדומטריוזיס במסגרת המרכז לבריאות האישה במרכז רפואי לין. במרכז רופאים שעובדים בכרמל ובלין והוא פועל במתכונת רב-תחומית תוך שיתוף פעולה עם גורמים נוספים כולל מרפאת פוריות, פיזיותרפיה, שירות דיאטני ועוד. לאחרונה הוחל גם שירות נוסף של רפואה משלימה מוכוונת אנדומטריוזיס לצורך טיפול בסימפטומים של המחלה ושיפור פוריות.

בימים אלה החל במרכז מחקר של טיפול בפורמולת צמחים ייחודית לטיפול בסימפטומים של אנדומטריוזיס  – לפרטים ניתן לפנות לצוות המרכז – פרטים ליצירת קשר: טלפון 04-8568325, פקס 04-8568497 או מייל linnashim@clalit.org.il

תגובה
  1. כרמית אמר/ה

    בעיה קשה מאוד שיש רק מספר רופאים מצומצם מאודדד עם ידע מוגבל מאוד, ואז כל רופא שכבר מבין קצת.. עף על עצמו ושוכח שיש למולו אישה כאובה

לא ניתן להגיב